Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


PRESTIA: nowy rozdział mieszkalnictwa senioralnego w Polsce

 

Czas czytania: ~ 5 min


Europa starzeje się w tempie, które zmusza do fundamentalnego przemyślenia sposobu, w jaki projektujemy miasta i budynki. Polska, będąc jednym z najszybciej starzejących się krajów na kontynencie, stoi przed wyzwaniem, na które dotychczas nie znaleziono systemowej odpowiedzi. Szuka ich więc rynek. Firma OKAM ogłosiła niedawno start pierwszego projektu z segmentu mieszkalnictwa senioralnego, który może stać się punktem odniesienia dla podobnych realizacji.

 

PRESTIA Rezydencje Senioralne

Prognozy wskazują, że do 2050 roku osoby powyżej 60. roku życia będą stanowiły ponad 40% polskiego społeczeństwa. W szczególnie trudnej sytuacji znajdują się duże ośrodki miejskie. W Łodzi do 2030 roku co trzeci mieszkaniec przekroczy barierę 60. roku życia. To właśnie w tym mieście deweloper OKAM Capital realizuje pierwszy projekt pod szyldem PRESTIA Rezydencje Senioralne. To jeden z pierwszych w Polsce projektów o tak dużej skali w segmencie premium senior living.

 

PRESTIA powstaje przy ul. Przędzalnianej 71, w historycznej dzielnicy Księży Młyn, w samym sercu słynnych zakładów włókienniczych Karola Scheiblera. Centralnym punktem inwestycji będzie XIX-wieczny gmach przędzalni, który przejdzie gruntowną rewitalizację. To właśnie w jego murach powstaną apartamenty serwisowane dedykowane seniorom.

 

Łącznie planowanych jest około 240 lokali o zróżnicowanym metrażu, od kompaktowych lokali typu studio po przestronne mieszkania trzypokojowe. Cały kompleks obejmie dziesięć budynków, w tym pięć zabytkowych i pięć nowo wybudowanych. Każdy apartament serwisowany będzie wyposażony w system alarmowy i zdalnego kontaktu z recepcją, a na życzenia mieszkańcy będą mogli otrzymać wsparcie osobistych asystentów i korzystać z konsultacji medycznych na miejscu.

 

Projekt PRESTIA zakłada też bogatą infrastrukturę wspólną, zaplanowaną na ponad 1300 m2 przestrzeni. Obejmie ona sale fitness, pokój rehabilitacyjny z usługami fizjoterapeutycznymi, kawiarnię, jadalnię oraz strefę wellness z sauną, grotą solną i gabinetem masażu. W ramach inwestycji planowana jest również siedziba miejskiej filii bibliotecznej oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora , również prowadzone przez miasto i otwarte dla wszystkich łodzian po 60. roku życia.

PRESTIA Rezydencje Senioralne

Czytelna struktura przestrzenna 

 

Jednym z wyróżników inwestycji jest sposób, w jaki rozwiązano kwestie kubaturowe całego założenia. Relacja między historycznymi bryłami a nową zabudową została zaprojektowana tak, by tworzyć otwartą, czytelną strukturę przestrzenną – szczególnie istotną z perspektywy architektury silver. Nowe budynki uzupełnią zabytkową tkankę, wydzielając naturalnie strefy o różnych funkcjach bez sztucznych barier. Dla osób starszych, które cenią przewidywalność otoczenia, taki układ kubatur ułatwia orientację, wspiera poczucie bezpieczeństwa i zachęca do swobodnego poruszania się po terenie.

 

Kompleks nie zamyka się w sobie – przeciwnie, otwiera się na otoczenie dynamicznie rozwijającego się Księżego Młyna. Inwestycja połączy funkcje mieszkaniowe, usługowe i gastronomiczne, pozwalając seniorom na współtworzenie lokalnej społeczność i pozostanie w centrum wydarzeń i aktywnego życia dzielnicy.

 

To ostatnie jest fundamentem filozofii całego projektu. PRESTIA nie jest zamkniętą enklawą senioralną, lecz elementem wielopokoleniowego sąsiedztwa. Obok apartamentów dla seniorów powstaną mieszkania dla rodzin i młodszych mieszkańców, a w budynkach dawnego ambulatorium, warsztatu, portierni i Domu Dyrektora zaplanowano lokale gastronomiczne, handlowe i biurowe. Anna Watkowska, wiceprezeska OKAM ds. rozwoju, podkreśla, że przy realizacji projektu PRESTIA firma wzoruje się na rozwiązaniach znanych z Holandii, Danii czy Francji, ale świadomie adaptuje je do polskich realiów. Nie chodzi o tworzenie kopii zachodnich modeli, lecz o budowanie projektu odpowiadającego na realne potrzeby polskich seniorów, czyli osób, które pomimo wieku chcą nadal prowadzić aktywne, zdrowe i ciekawe życie.

 

Ambicje PRESTIA wykraczają przy tym poza pojedynczą inwestycję. W październiku 2025 roku przedstawiciele Urzędu Miasta Łodzi, OKAM Capital, Agile Ageing Alliance oraz Fundacji Łódź Art Center podpisali list intencyjny w sprawie pilotażowego wdrożenia normy ISO 25553, definiującej zasady tworzenia dzielnic przyjaznych różnym pokoleniom. Księży Młyn ma stać się modelowym obszarem, łączącym postindustrialne dziedzictwo z nowoczesnymi rozwiązaniami urbanistycznymi i społecznymi. PRESTIA ma być kluczowym elementem tego procesu i dowodem na to, że w Polsce zaczyna się myśleć inaczej o budowaniu i mieszkalnictwie.

 

OKAM

OKAM jest aktywnie działającym deweloperem, którego początki działalności w Polsce sięgają 2004 roku. Firma specjalizuje się w budownictwie mieszkaniowym i komercyjnym. W portfolio OKAM znajduje się 30 projektów
w 9 miastach w Polsce, m.in.:

- w Łodzi – Strefa PROGRESS, Strefa Piotrkowska 217, ŁÓDŹ.WORK, NOW oraz Przędzalniana 71,  

- w Katowicach – DOM W DOLINIE TRZECH STAWÓW, INSPIRE oraz Floriana 15 w Dolinie Trzech Stawów,

- w Warszawie – INCITY i CITYFLOW na Woli, MOKKA, VISTA i CENTRAL HOUSE na Mokotowie, ARLET HOUSE na Ochocie, ŻOLI ŻOLI na Żoliborzu, BOHEMA – Strefa Praga oraz F.S.O. PARK (62 ha po dawnej Fabryce Samochodów Osobowych) na Pradze Północ.

- w Józefosławiu – Julianowska/Wilanowska.

 

W portfolio OKAM znajdują się również zabytkowe kamienice w centrum Katowic i Krakowie.

 

Nowa Polityka Jakości

 

Pod koniec 2018 roku OKAM wprowadził Nową Politykę Jakości, będącą wyrazem społecznej odpowiedzialności biznesu. Począwszy od warszawskiej inwestycji CENTRAL HOUSE, projekty OKAM wyposażane są w proekologiczne i funkcjonalne rozwiązania wspomagające ochronę środowiska i poprawiające komfort życia mieszkańców. Pośród nich należy wymienić m.in.: rozwiązania smart w mieszkaniach i częściach wspólnych, panele fotowoltaiczne, ponowne wykorzystanie wody deszczowej, przestrzenie do budowania więzi społecznych czy co-workingu, wypożyczalnia pojazdów elektrycznych, rowerów i hulajnóg czy centralny system do oczyszczania wody.

 

www.okam.pl
www.facebook.com/okamcapital
www.linkedin.com/company/okam-capital

www.instagram.com/okam_developer

www.twitter.com/okamdeveloper

 

Materiał partnera
 

PRESTIA Rezydencje Senioralne

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Największy transatlantyk wypłynął – rusza hotel Gołębiewski w Pobierowie
Największy transatlantyk wypłynął – rusza hotel Gołębiewski w Pobierowie

Zabudowa polskiego wybrzeża Bałtyku kolejnymi transatlantykami, promami oraz okrętami znalazła swoje ...

Dajwór 17: plomba, która szanuje historię Kazimierza
Dajwór 17: plomba, która szanuje historię Kazimierza

Na mapie krakowskiego Kazimierza, w bliskim sąsiedztwie Starej Synagogi, powstaje nowa inwestycja mi ...

Energia Inowrocławia – znamy wyniki konkursu
Energia Inowrocławia – znamy wyniki konkursu

W Inowrocławiu zostanie zbudowana nowa przestrzeń kultury i innowacji – powstanie tu nowoczesne cent ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera