Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Futuwawa

 

Czas czytania: ~4 min


tBNimQeR3MrHnSlSNVUqmYLvD4oEMWYTo26kzmIt1Tz5w8kxURVVYf9fKNRy_maciej-nisztuk-tower-of-babel.jpg

Fot. Maciej Nisztuk - Tower of Babel

Interaktywna przestrzeń wystawiennicza miejskich projektów związanych z Warszawą i ulokowanych na mapie miasta to wszystko będzie można zobaczyć już 1 września 2012 roku. Wtedy właśnie startuje nowy portal futuwawa.pl. Projekty dotyczyć będą realizacji z zakresu sztuki w przestrzeni publicznej (instalacje, rzeźby, pomniki, murale, mebel miejski), rozwiązań architektonicznych oraz urbanistycznych (budynki, mosty, przestrzenie zielone, zespoły zabudowy miejskiej etc.), których utopijność/dystopijność/futurystyczność sprawia, że nie mogą zostać zrealizowane ze względów planistycznych, technologicznych, finansowych i wielu innych. Prezentowane będą także te projekty, które są gotowe do realizacji i być może, w bardzo niedalekiej perspektywie, pojawią się na mapie Warszawy.

Projekt FUTUWAWA realizowany jest przez Fundację Puszka w partnerstwie z Instytutem Badań Przestrzeni Publicznej przy Akademii Sztuk

Konkurs
W dniu otwarcia portalu, czyli 1 września 2012 roku, ogłoszony zostanie konkurs na najciekawszy projekt w głosowaniu internautów. Zapraszamy architektów, artystów działających w przestrzeni publicznej i wszystkich tych, którzy posiadają swój pomysł na projekt w przestrzeni publicznej Warszawy.

Głosowanie internautów trwa od 1 do 30 września 2012 roku. Prace można zgłaszać indywidualnie lub grupowo, liczba projektów nie jest ograniczona.

Główna nagroda w konkursie to 2000 zł.
Szczegółowe wytyczne i regulamin konkursu dostępny jest na stronie futuwawa.pl

JTI13gBs8miF4WTeeTtODAkYcBvRuDXZ81US9cdQo9JnHB95qXNpY2QElvAh_budcud-sauny-na-wisle.jpg

Fot. BudCud - Sauny na Wiśle

Mimo coraz silniejszego zainteresowania przestrzenią publiczną dzisiejszych miast, jej pełne rozumienie (a nawet definicja) nastręcza wciąż niemałych kłopotów. Jest ona sceną dzieloną przez użytkowników miasta, władze, artystów, graczy komercyjnych. Działania w niej podejmowane (zarówno legalnie, jak i nielegalnie, planowo lub spontanicznie, autorytarnie czy oddolnie) jak w mikroskopie podkreślając dążenia i niepokoje nas wszystkich, czyli ogólnie pojęte procesy społeczne. Przestrzeń internetu, w której realizowany będzie projekt, pozwoli na stworzenie formuły dla publicznej deliberacji dotyczącej kreowania oraz przekształcania przestrzeni publicznej w stolicy (komentarze, dyskusje, oceny). Z kolei twórcy zamieszczający na portalu swoje prace włączą się we współtworzenie miasta przyszłości – utopijnego, ale nieobojętnego; niematerialnego, ale ogólnie dostępnego, żywego, dyskutowanego, które stanowić będzie „barometr” pomysłowości i opinii, nastrojów, marzeń i dążeń.

Utopie są treningiem wrażliwości i wyobraźni. Są – jak pisze Zygmunt Bauman – „wyobrażaniem sobie życia lepszego, niż jest, życia, jakiego jeszcze nie ma, ale jakie mogłoby zaistnieć, a i zaistnieć powinno”. Ta tęsknota i dyrektywa inspirowały i inspirują nie tylko filozofów i pisarzy, ale także architektów, urbanistów i artystów, którzy traktowali miasto jako mikrokosmos społeczny i przestrzeń, w której wykreować można nowy porządek oraz ład. Niezależnie od tego, czy postulaty dotyczą przemiany relacji społeczno-ekonomicznych w metropoliach (jak chce Anthony Vidler), wpływu nowych technologii na przemiany tkanki miejskiej (Jean- Louis Cohen), nowego uporządkowania relacji między człowiekiem a środowiskiem (Leon Krier) siła utopii jest nie do przecenienia. Jej świadectwem są konkretne rozwiązania przestrzenne, które – gdy je prezentowano po raz pierwszy – wydawały się jedynie mrzonką niemożliwą do realizacji. Przede wszystkim zaś –jak pisze Franco Borsi, autor książki „Architecture and Utopia” – spotkanie żywiołu artystycznego i myślenia utopijnego czyni z miasta bohatera współczesnej kultury i ożywia nasze codzienne myślenie o miejscu, w którym przyszło nam żyć. Projekt FUTUWAWA ma być przestrzenią tego spotkania.

W ten właśnie sposób projekt FUTUWAWA i związane z nim działania będą wykorzystywać interaktywną przestrzeń nowych mediów, którą rozumiemy jako przedłużenie przestrzeni publicznej. Uważamy, że najważniejszy jest temat i komunikacja, a nie nośnik czy nawet materialny wymiar dzieła. Przybliża nas to do założeń otwartej, egalitarnej sztuki, której zapowiedź znajdziemy w mail arcie lat 50. i 60. XX wieku czy konceptualizmie. Elastyczny software ma w tym przypadku umożliwia ekspresję twórczą , ale i – a może przede wszystkim – współuczestnictwo. Relacje między twórcami projektów, a odbiorcami treści portalu pozostaną przy tym poza układem rynkowym i komercyjnym. Ważną częścią przedsięwzięcia będzie możliwość prowadzenia ciągłej debaty nad nowymi projektami, a więc – kształtem estetycznym i funkcjonalnym Warszawy.

Źródło: Futuwawa


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Park do spotkań i działań
Park do spotkań i działań

Klub Studencki Szkoły Głównej Handlowej „Park” działał na warszawskim Polu Mokotowskim od końca lat ...

Mieszkaj w Mieście na Tauzenie
Mieszkaj w Mieście na Tauzenie

Osiedla Tysiąclecia w Katowicach nie trzeba pewnie przypominać żadnemu miłośnikowi architektury. Pro ...

Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.
Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.

Za nami trzecia edycja konferencji "Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze", której temat ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera