Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Petro kręcioła

 

Czas czytania: ~2 min


mCOzRYtlHghMT6yKTE6scSJOBan6yVQUjonl6NfmQHSBMtFNIWmRvCfUewwO_dynamic-tower-turbiny.jpg
24 czerwca rozpoczęła się rezerwacja apartamentów w Dynamic Tower w Dubaju – pierwszym na świecie ruchomym budynku, pod który kamień węgielny wmurowano na początku miesiąca.

w1VN65Np7Vl6fifu8Rf3qWelKI90AYg5G29rTeI2T0GPMEaHZ5kw70jJWL1v_dynamic-tower-dubaj.jpg
Zaprojektowany przez włoskiego architekta, Davida Fishera, wieżowiec Dynamic Tower ma być wyjątkowy pod każdym względem.

Primo – to pierwszy na świecie poruszający się budynek. Piętra będą mogły obracać się niezależnie od siebie i z różną prędkością, co oznacza możliwość nieustannej zmiany kształtu elewacji. Co więcej, w ten niezwykle namacalny sposób, do architektury zostanie wprowadzony czwarty wymiar – czas.

Secundo – Dynamic Tower będzie pierwszym na świecie wieżowcem w całości wykonanym z prefabrykatów. Fisher jest zwolennikiem tego sposobu budowania, ponieważ umożliwia on znacznie szybszą realizację budynku (każde piętro ma powstać w ciągu 7dni) oraz oszczędność kosztów, związaną min. z redukcją zatrudnionych pracowników.

Tertio – będzie to najbardziej ekskluzywny wieżowiec w Dubaju. Jego 80 pięter (420 m wysokości) zostanie podzielone na biura (pierwsze 20 pięter), luksusowy hotel i apartamenty, których powierzchnia zaczyna się od 120 m². Na ostatnich 10 kondygnacjach znajdą się „rezydencje” o powierzchni 1,2 tys m², z własnym garażem w obrębie mieszkania.

Dynamic Tower będzie też budynkiem ekologicznym – umieszczone między ruchomymi piętrami turbiny wiatrowe umożliwią generowanie energii elektrycznej, która w pełni zaspokoi zapotrzebowanie obiektu na prąd.

Projekt ruchomego wieżowca Fisher tłumaczy koniecznością dostosowania architektury do współczesnego stylu życia. W dzisiejszych czasach ludzie żyją niezwykle dynamiczne, więc równie dynamiczna i zmienna powinna być przestrzeń, w której mieszkają i pracują. Zdolność budynku do nieustannej zmiany kształtu wynika jednak nie tylko z chęci zaspokajania potrzeb użytkowników, ale też z konieczności podążania za naturą, której oblicze zmienia się w zależności od pór roku, dnia i pogody. Architekt wierzy, że tylko wpisując się w te metamorfozy, budynek może naprawdę żyć.

Dynamic Tower to nie jedyny mobilny wieżowiec, jaki wyszedł z pracowni Fishera. Do końca tego roku ma się rozpocząć realizacja drugiego ruchomego drapacza chmur – Rotating Tower Moscow. Ta 400-metrowa wieża ma się stać nową ikoną stolicy Rosji.

Pojawienie się dynamicznych wieżowców jest bez wątpienia przełomem w architekturze, a może nawet wyznacza początek nowej ery budownictwa. Mobilne budynki mogą zmienić oblicze miast i koncepcje mieszkania.

Mobilny budynek jest kolejnym efektem inwestycji nowych petro imperiów w spektakularną architekturę i może być najbardziej pozytywnym efektem tego bumu. Sztuczne wyspy, ikony, mobilne budynki, oddział Luwru na Zatoką Perską – co jeszcze wymyślą szejkowie, których wypchane petrodolarami kieszenie pozwalają sfinansować wszystko. Jedyne czego brakuje to nowych pomysłów.
vtBOBQ6W02MlGVVe5AkEcVTEiSjhYFh6PwiDGVq36PtsYx1uaMV9C0gIPGuC_dynamic-tower-apatrament.jpg
7EPuredrv4MplKJZYfWry05mmtw74yZOh0CfwSBNHcMBnu5IDsc6Orh31PBp_moscow-rotating-tower.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Orientarium w Łodzi - architektura w orientalnym klimacie
Orientarium w Łodzi - architektura w orientalnym klimacie

Działające od wiosny 2022 roku Orientarium w Łodzi - to jedna z najnowocześniejszych tego typu placó ...

Mała architektura dla Krakowa
Mała architektura dla Krakowa

Od 1 lipca 2022 roku obowiązuje w Krakowie tzw. uchwała krajobrazowa, według której pojawiające się ...

Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem
Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem

Czarna Perła w Lanckoronie to dom jednorodzinny, który skalą, formą i detalem nawiązuje do tradycyjn ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera