Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Petro kręcioła

 

Czas czytania: ~2 min


mCOzRYtlHghMT6yKTE6scSJOBan6yVQUjonl6NfmQHSBMtFNIWmRvCfUewwO_dynamic-tower-turbiny.jpg
24 czerwca rozpoczęła się rezerwacja apartamentów w Dynamic Tower w Dubaju – pierwszym na świecie ruchomym budynku, pod który kamień węgielny wmurowano na początku miesiąca.

w1VN65Np7Vl6fifu8Rf3qWelKI90AYg5G29rTeI2T0GPMEaHZ5kw70jJWL1v_dynamic-tower-dubaj.jpg
Zaprojektowany przez włoskiego architekta, Davida Fishera, wieżowiec Dynamic Tower ma być wyjątkowy pod każdym względem.

Primo – to pierwszy na świecie poruszający się budynek. Piętra będą mogły obracać się niezależnie od siebie i z różną prędkością, co oznacza możliwość nieustannej zmiany kształtu elewacji. Co więcej, w ten niezwykle namacalny sposób, do architektury zostanie wprowadzony czwarty wymiar – czas.

Secundo – Dynamic Tower będzie pierwszym na świecie wieżowcem w całości wykonanym z prefabrykatów. Fisher jest zwolennikiem tego sposobu budowania, ponieważ umożliwia on znacznie szybszą realizację budynku (każde piętro ma powstać w ciągu 7dni) oraz oszczędność kosztów, związaną min. z redukcją zatrudnionych pracowników.

Tertio – będzie to najbardziej ekskluzywny wieżowiec w Dubaju. Jego 80 pięter (420 m wysokości) zostanie podzielone na biura (pierwsze 20 pięter), luksusowy hotel i apartamenty, których powierzchnia zaczyna się od 120 m². Na ostatnich 10 kondygnacjach znajdą się „rezydencje” o powierzchni 1,2 tys m², z własnym garażem w obrębie mieszkania.

Dynamic Tower będzie też budynkiem ekologicznym – umieszczone między ruchomymi piętrami turbiny wiatrowe umożliwią generowanie energii elektrycznej, która w pełni zaspokoi zapotrzebowanie obiektu na prąd.

Projekt ruchomego wieżowca Fisher tłumaczy koniecznością dostosowania architektury do współczesnego stylu życia. W dzisiejszych czasach ludzie żyją niezwykle dynamiczne, więc równie dynamiczna i zmienna powinna być przestrzeń, w której mieszkają i pracują. Zdolność budynku do nieustannej zmiany kształtu wynika jednak nie tylko z chęci zaspokajania potrzeb użytkowników, ale też z konieczności podążania za naturą, której oblicze zmienia się w zależności od pór roku, dnia i pogody. Architekt wierzy, że tylko wpisując się w te metamorfozy, budynek może naprawdę żyć.

Dynamic Tower to nie jedyny mobilny wieżowiec, jaki wyszedł z pracowni Fishera. Do końca tego roku ma się rozpocząć realizacja drugiego ruchomego drapacza chmur – Rotating Tower Moscow. Ta 400-metrowa wieża ma się stać nową ikoną stolicy Rosji.

Pojawienie się dynamicznych wieżowców jest bez wątpienia przełomem w architekturze, a może nawet wyznacza początek nowej ery budownictwa. Mobilne budynki mogą zmienić oblicze miast i koncepcje mieszkania.

Mobilny budynek jest kolejnym efektem inwestycji nowych petro imperiów w spektakularną architekturę i może być najbardziej pozytywnym efektem tego bumu. Sztuczne wyspy, ikony, mobilne budynki, oddział Luwru na Zatoką Perską – co jeszcze wymyślą szejkowie, których wypchane petrodolarami kieszenie pozwalają sfinansować wszystko. Jedyne czego brakuje to nowych pomysłów.
vtBOBQ6W02MlGVVe5AkEcVTEiSjhYFh6PwiDGVq36PtsYx1uaMV9C0gIPGuC_dynamic-tower-apatrament.jpg
7EPuredrv4MplKJZYfWry05mmtw74yZOh0CfwSBNHcMBnu5IDsc6Orh31PBp_moscow-rotating-tower.jpg

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Mies van der Rohe Award 2024 jedzie do Niemiec
Mies van der Rohe Award 2024 jedzie do Niemiec

25 kwietnia 2024 roku poznaliśmy laureata najważniejszego na naszym kontynencie plebiscytu na najpię ...

Retransmisja konferencji Kolor w architekturze
Retransmisja konferencji Kolor w architekturze

10 kwietnia 2024 w Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie odbyła się pierwsza edycja konfere ...

Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.
Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.

Zbudowana w latach 70. według projektu warszawskiego architekta Jerzego Bogusławskiego wieża ciśnień ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera