Zielone osiedle - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Zielone osiedle

 

Czas czytania: ~2 min


Prawie 500 mieszkań znajdzie się w budowanym właśnie w Warszawie Osiedlu Mickiewicza

 

mf1XY6RN1wdnRcnGkBk594rkhRkiYGafsjfcadTKaOripVXaVD1n63xPtxj1_osiedle-mickiewicza04.jpg

Zielone osiedle powstaje na pograniczu dwóch warszawskich dzielnic, Bielan i Żoliborza. Zielone – bo budowane w zgodzie ze standardami certyfikacji BREEAM, nadawanej budynkom wykorzystującym rozwiązania przyjazne dla człowieka i środowiska. „Kontrola jakości odbywa się przez niezależnego konsultanta ze specjalistycznymi uprawnieniami organizacji BRE, który uczestniczy w procesie budowlanym od samego początku projektowania” – podkreśla inwestor, szczycąc się dbałością o potwierdzenie jakości zastosowanych „zielonych” rozwiązań. W Europie jest tylko 450 osiedli mieszkalnych z certyfikatem BREEAM.

tT6WnV7Cnoj9OwfrA138DmqkRcFon3gay0oIaIHggbewC6StVslxT37HGM7l_osiedle-mickiewicza01.jpg

Zielone osiedle będzie nowością w Polsce – jak do tej pory certyfikaty, potwierdzające zastosowanie przyjaznych środowisku technologii i rozwiązań upowszechniły się przede wszystkim w obiektach biurowych czy wieżowcach. Sprzyjające oszczędzaniu energii rozwiązania są też bardzo popularne w budownictwie jednorodzinnym – jak do tej pory najrzadziej pojawiały się w większych zespołach wielorodzinnej zabudowy mieszkaniowej.

zrEiZib8y3th58nuhK9cuffaGSinAsHa72JzjLWixEJT9HCk01Z6snNtkZeC_osiedle-mickiewicza05.jpg

Zielone osiedle, które powstaje w Warszawie, budowane jest etapami. Pierwszy, obejmujący 105 mieszkań ma być zrealizowany jeszcze w tym roku; w sumie planowane są cztery etapy budowy. W osiedlu dominować będą budynki 6- i 7-kondygnacyjne, a metraż mieszkań wahać się będzie od 22 do ponad 100 m2. Podziemne parkingi – co jest nowością – mają być przystosowane także do samochodów z instalacją LPG, a poza miejscami dla samochodów znajdą się tu też boksy na rowery.

W1ltO0C5JArZG96r1dDzDcD2nx4WFVA4Eu8L1ErsRrfPRNKBPdes8ZOZOni5_osiedla-mickiewicza08.jpg

Zielone osiedle ma być przyjazne zarówno środowisku, jak i mieszkańcom. Położone z pobliżu terenów zielonych samo zostanie wyposażone w dużą ilość zieleni, na terenie osiedle i wokół niego mają powstać trasy rekreacyjne, ekologiczne – drewniane - place zabaw, a także m.in. karmniki dla zwierząt. Zgodnie z wymogami certyfikacji BREEAM domy mają być zbudowane z użyciem zdrowych materiałów (pozbawionych chemicznych komponentów), mają też pozwalać na oszczędzanie energii (układ okien pozwoli maksymalnie wykorzystać światło dzienne, czujniki ruchu pozwolą oszczędzać prąd zużywany do oświetlenia, niektóre mieszkania zostaną wyposażone w instalację, pozwalającą na zarządzanie ciepłem itd.). Osiedle zostało tak położone i tak zaplanowane, by zachęcać mieszkańców do korzystania z komunikacji publicznej i rowerów, na terenie osiedla mają powstać sklepy, by nie trzeba było po zakupy jeździć samochodem. Jak przekonuje inwestor, zastosowane w osiedlu rozwiązania nie tylko są dobre dla środowiska – pozwalają też realnie obniżyć koszty utrzymania mieszkania.

Osiedle Mickiewicza
Lokalizacja: Warszawa, ul. Rudzka
Inwestor: Skanska
Projektanci: Hermanowicz Rewski Architekci
Wykonawca: Skanska
Początek budowy: 2015
Źródło ilustracji: mieszkaj.skanska.pl, skanska.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Dom na skrzyżowaniu z Toprojekt
Dom na skrzyżowaniu z Toprojekt

Dom powinien chronić – to jasne. Architekci z biura Toprojekt wyznając tę zasadę opracowali bryłę, k ...

Webinarium Bauder: Dach przyjazny środowisku
Webinarium Bauder: Dach przyjazny środowisku

Zapraszamy na webinarium architektoniczne firmy Bauder, które odbędzie się 22 października 2020 o go ...

Webinarium Stefania: Dyle szklane LINIT - parametry techniczne szklenia - nowe rozwiązania termiczne
Webinarium Stefania: Dyle szklane LINIT - parametry techniczne szklenia - nowe rozwiązania termiczne

Dyle szklane LINIT to temat webinarium architektonicznego firmy Stefania, które odbędzie się 21 paźd ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera