Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nagroda Roku SARP – znamy laureatów

 

Czas czytania: ~6 min


13 maja 2016 roku odbyła się uroczystość ogłoszenia wyników konkursu Nagroda Roku Stowarzyszenia Architektów Polskich

 

81MD9gTgVGgfl8bIzSJucfHiwth8jwh70lhJ3jUEWDkz4rSyjKva8ZKM28FC_mck-katowice-fotwojciech-radwanski.jpg

Fot. MCK Katowice, fot.Wojciech Radwanski

Nagroda Roku SARP – to jedno z najważniejszych i najbardziej prestiżowych wyróżnień, jakie w Polsce przyznaje się obiektom architektonicznym. Co roku jury wybiera najlepsze budynki – zasługujące na laury: Nagrodę Roku Stowarzyszenia Architektów Polskich za najlepszy obiekt architektoniczny zrealizowany na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej w roku 2015 i Nagrodę Stowarzyszenia Architektów Polskich za najlepszy obiekt architektoniczny wzniesiony na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej ze środków publicznych w roku 2015. W tym roku wręczenie nagród obywało się pod Honorowym Patronatem Wiceprezesa Rady Ministrów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego oraz Honorowym Patronatem Ministra Infrastruktury i Budownictwa pana Andrzeja Adamczyka.

Nagroda Roku SARP jest przyznawana realizacjom architektonicznym, w odróżnieniu od innego ważnego wyróżnienia, czyli Honorowej Nagrody SARP, przyznawanej architektom za całokształt twórczości. Nagrodę Roku SARP za rok 2015 przyznawało jury w składzie: przewodniczący: arch. Mariusz Ścisło - Prezes SARP ; wiceprzewodniczący: arch. Alberto Veiga – Barcelona, Hiszpania; członkowie: arch. Andrzej Bulanda - Oddział Warszawa, arch. Stanisław Deńko - Oddział Kraków, arch. Andrzej Gałkowski - Oddział Katowice, arch. Andrzej Kwieciński - Oddział Wybrzeże, arch. Marek Orłowski - Oddział Szczecin. Do konkursu zgłoszono 81 obiektów. Jak relacjonują członkowie jury, „w trakcie dwóch posiedzeń, po przeprowadzeniu wnikliwej analizy zgłoszonych projektów oraz wizjach lokalnych nominowano do Nagrody Roku SARP 2015 21 obiektów. Spośród 21 nominowanych obiektów Jury przyznało 8 wyróżnień oraz 7 nagród w różnych kategoriach oraz dwie Nagrody Główne”.

Fot. MCK Katowice, fot.Juliusz Sokołowski

Nagrodę Roku SARP za najlepszy obiekt architektoniczny zrealizowany na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej w roku 2015 przyznano Międzynarodowemu Centrum Kongresowemu w Katowicach. Ten zaprojektowany przez biuro JEMS Architekci gmach powstał jako inwestycja Urzędu Miasta Katowice. Jak można przeczytać w uzasadnieni jury, nagrodę przyznano jednogłośnie za spójną, przemyślaną i zaskakująca formę architektoniczną, która wraz z zastosowanymi rozwiązaniami funkcjonalnymi znakomicie wpisuje się programowo i przestrzennie w sąsiedztwo ikony śląskiej architektury Hali Widowiskowo-Sportowej - sławnego „Spodka”, nie zakłócając jej formy i znaczącej dominacji architektonicznej. Jury doceniło także rozcięcie bryły zielonym „kanionem”, który nie tylko zniwelował wielkość bryły, ale stał się też popularną przestrzenią publiczną.

Fot. Muzeum Katynskie, fot.Juliusz Sokołowski

Fot. Muzeum Katynskie, fot.Juliusz Sokołowski

Nagrodę Roku SARP za najlepszy obiekt architektoniczny wzniesiony na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej ze środków publicznych w roku 2015 przyznano Muzeum Katyńskiemu w Warszawie , którego projekt powstał w pracowni BBGK Architekci Sp. z o.o. (Brzozowski Grabowiecki Architekci). Inwestorem w tym przedsięwzięciu było warszawskie Muzeum Wojska Polskiego. W uzasadnieniu werdyktu zapisano: „Nagrodę przyznano za wyjątkowo wrażliwą autorską interpretację szczególnego i ważnego symbolicznie miejsca oraz tematu, umiar w stosowaniu środków wyrazu, spójność estetyczną i odwagę w konsekwentnym wprowadzaniu nowej architektury w historyczną substancję”. Jurorzy docenili zarówno sprawne połączenie funkcji budynku i pomnika, jak śmiałe i jednorodne propozycje materiałowe, stworzenie miejsca dla refleksji i skupienia, które jednocześnie oddziałuje na wyobraźnię widza budząc silne emocje.

Fot. CKK Jordanki fot. Iwan Baan

Fot. CKK Jordanki fot. Iwan Baan

Jury Nagrody Roku SARP przyznało też nagrody w kilku kategoriach tematycznych. Nagrodę specjalną w kategorii obiekt użyteczności publicznej - obiekt kultury otrzymało Centrum Kulturalno - Kongresowe Jordanki w Toruniu (proj. Fernando Menis Architects; inwestor: Centrum Kulturalno- Kongresowe Jordanki Sp. z o.o.): „Budynek wielofunkcyjny w sposób niezwykle udany łączy w sobie twórcze nawiązanie do najnowszych trendów architektury światowej z jednoczesnym wpisaniem się w sąsiedztwo historycznej , gotyckiej zabudowy Torunia” – podkreślili jurorzy.

Fot. Ubiq Business Park, fot.Przemysław Turlej

Fot. Ubiq Business Park, fot.Przemysław Turlej

Nagrodę w kategorii obiekt specjalny - obiekt zrealizowany na obszarze objętym ochroną konserwatorską otrzymał budynek biurowy Ubiq Business Park w Poznaniu (proj. CDF Architekci sp. z o.o., inwestor: Ubiq Business Park Sp. z o. o. - sp. k.). Nagrodę przyznano za wysoką jakość architektury małego kameralnego zespołu biurowego wraz z bardzo udaną adaptacją zabytkowego obiektu na terenie dawnych koszar wojskowych.

Fot. EXPO-Piotr Musiałowski

Fot. EXPO-Piotr Musiałowski

Nagrodę w kategorii obiekty specjalne – obiekt promujący polską architekturę za granicą wręczono Piotrowi Musiałowskiemu i jego pracowni 2pm za pawilon polski na wystawie EXPO 2015 w Mediolanie. W tym wypadku docenione zostało połączenie dobrze promującej Polskę i oryginalnej formy architektonicznej z hasłem przewodnim całej wystawy EXPO.

Fot. HORIZONE Studio - Bud Ericpol, Fot Piotr Piątek

Fot. HORIZONE Studio - Bud Ericpol, Fot Wojciech Kryński

Nagrodę w kategorii obiekt użyteczności publicznej – budynek biurowy otrzymał łódzki biurowiec Ericpol Software Pool (proj. Horizone Studio Darasz Kisielewski Strzeński Sp. J.; inwestor: Ericpol Sp. z o.o. , Łódź). „Projekt cechuje harmonia z otoczeniem, prawidłowe odczytanie klimatu miejsca i wydobycie jego wartości przez dialog z nim. Jest to realizacja, która będąc na wskroś współczesną wpisuje się doskonale w zastany krajobraz miejski o historycznym poprzemysłowym rodowodzie” – zauważyli jurorzy Nagrody Roku SARP.

Fot. Całoroczne Centrum Sportowo-Rekreacyjne nad jeziorem Ukiel, fot. Jakub Obarek

Fot. Całoroczne Centrum Sportowo-Rekreacyjne nad jeziorem Ukiel, fot. Jakub Obarek

Wśród Nagród Roku SARP doceniono też przestrzeń publiczną. W tej kategorii nagroda powędrowała do Olsztyna – otrzymało ją Całoroczne Centrum Sportowo-Rekreacyjne nad jeziorem Ukiel, dzieło konsorcjum trzech pracowni architektonicznych: Projekt obszaru "A" - Plaża Miejska przy ul. Jeziornej - Dżus GK Architekci s.c., Olsztyn; Projekt obszaru „B” i "C" - Ośrodek Żeglarstwa Wodnego i Lodowego na Słonecznej Polanie - ReStudio Architektury, Gdańsk/Olsztyn; Projekt obszaru "D" - Całorocznej Bazy Sportów Kajakarskich przy ul. Olimpijskiej - Studio-Projekt Autorska Pracownia Architektoniczna s.c. , Olsztyn. Inwestorem był Urząd Miasta Olsztyna. „Architektura budynków dobrze komponuje się z nadbrzeżem jeziora, stanowiąc wartość dodaną naturalnym walorom krajobrazu. (…) Całość jest dobrym wzorcem zagospodarowania przestrzeni publicznej i krajobrazowej scalającej miasto z jeziorem” – napisali jurorzy w uzasadnieniu werdyktu.

Fot. Osiedle Silver House, fot.Paweł Klein

Fot. Osiedle Silver House, fot.Paweł Klein

Nagrodę w kategorii dom mieszkalny, wielorodzinny przyznano za obiekt Silver House w Gdyni pracowni BJK Architekci Sp. z o. o. z Gdyni (inwestor: Invest Komfort Spółka Akcyjna S.K.A., Gdynia). Ta nagroda została wręczona za nawiązanie, a nie naśladowanie modernistycznej architektury gdyńskiego śródmieścia.

Fot. Dom Tetris, fot. Tomasz Zakrzewski

Fot. Dom Tetris, fot. Tomasz Zakrzewski

Najlepszy dom mieszkalny jednorodzinny wg SARP – to Dom Tetris wrocławskiej pracowni Kameleonlab. To laur m.in. za „przetworzenie aspiracji klienta na język formy wyrażającej treści takie jak: funkcja, cechy tożsamości miejsca, czas i jego wpływ na standardy technologiczne”.


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

BIN House - architektura jednorodzinna na warszawskich Zawadach
BIN House - architektura jednorodzinna na warszawskich Zawadach

BIN House to dom na warszawskich Zawadach, który powstał z myślą o czteroosobowej rodzinie z wyraźny ...

Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.
Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.

W epoce koncepcji Medycyny opartej na wartościach (Value Based Healthcare VBC) zainicjowanej przez h ...

E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.
E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.

Dewzrost to pojęcie, które od dawna już definiuje myślenie, którego celem jest alternatywne ukierunk ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera