Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Najwyższy budynek w Polsce stanie w stolicy

 

Czas czytania: ~2 min


Najwyższy budynek w Polsce dołączy do coraz liczniejszego grona wznoszonych w Polsce drapaczy chmur.

 

NNIDSTT14RDFxchJKqQmAdVVbaObtaUCNpb6YKnYPV1HCyqviaaBfxNv1h3c_kurylowicz-najwyzszy01.jpg

Najwyższy budynek w Polsce – to warszawski Pałac Kultury i Nauki. Od 1955 roku, kiedy powstał żaden z polskich wysokościowców go nie przewyższył. Teraz to się ma zmienić: obok PKiN, od strony Sali Kongresowej ma stanąć gmach wysoki na 233 metry. 60-kondygnacyjny biurowiec zaprojektowała pracownia Kuryłowicz&Associates.

HiWvo5ZBllx3c3k5ndI9xClcjbpIY3H4HEmz8qYf5dzfqvoIx1YeNs462uwK_kurylowicz-najwyzszy02.jpg

Najwyższy budynek w Polsce dołączy do coraz liczniejszego grona wznoszonych w Polsce drapaczy chmur. Pod względem liczby wysokościowców palmę pierwszeństwa ma Warszawa – tu niebotyków jest zdecydowanie najwięcej. I choć jeszcze kilka lat temu wysokie budynki wznoszono tylko na potrzeby biurowe, teraz ich funkcje się różnicują – Cosmopolitan jest apartamentowcem; znany jest też oddany właśnie do użytku biurowy Warsaw Spire.

Najwyższy budynek w Polsce ma pełnić kilka funkcji: „Program budynku jest bogaty i wykracza poza funkcję biurową. Obejmuje m.in. powierzchnie usługowe dostępne z parteru, funkcję kulturalno – rozrywkową, czy konferencyjną” – piszą o projekcie architekci z Kuryłowicz&Associates. Co więcej, od strony ulicy Emilii Plater gmach będzie wyposażony w podcienie, aby tworzył wielkomiejską pierzeję, był przyjazny dla przechodniów, nie stanowił zamkniętej, niedostępnej bryły. Wieżowiec ma mieć około 87,7 tys. m2 powierzchni użytkowej. Jak opisują to projektanci gmachu, „bryła wieży projektowana jest jako opisana na krzywych, zawężających budynek wraz ze wzrostem wysokości. Za krzywymi podąża zmodularyzowana elewacja, dostosowana do uzyskania elastycznej przestrzeni biurowej”.

XClJsR4fz9F8uIOkhpAgtWAp2nDl0kxxMUOBPpjCrtokdIXPQ0y40DOKr0JK_kurylowicz-najwyzszy03.jpg

Najwyższy budynek w Polsce projektowany jest wśród licznych kontrowersji. Właścicielem większości terenu, na którym ma stanąć budynek, jest Maciej Marcinkowski, skupujący roszczenia i oraz działki i nieruchomości, odzyskane w związku z tzw. dekretem Bieruta. Maciej Marcinkowski jest m.in. odpowiedzialny za wybudowany przy Placu Zamkowym kontrowersyjny biurowiec. Trzeba jednak przyznać, że nowy obiekt, który ma być najwyższym budynkiem w Polsce powstaje w zgodzie z planami zagospodarowania, które dopuszczają zabudowę tego terenu. Mimo że 233-metrowy gmach miałby stanąć zaledwie 30 metrów od Sali Kongresowej. Wizja tak potężnego wysokościowca w tym miejscu jest dość przerażająca, jednak wpisuje się w opracowaną przecież już bardzo dawno wizję „obudowania” Pałacu Kultury innymi budynkami.

Źródło ilustracji: apaka.com.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Drewniany dom na Warmii
Drewniany dom na Warmii

W urokliwej okolicy wsi Cerkiewnik na Warmii wznosi się parterowy dom o powierzchni 75 mkw, który st ...

Architektura do codziennych zakupów
Architektura do codziennych zakupów

O tym, jak zmienił się w ostatnich latach nasz sposób robienia zakupów powstały już analizy i badani ...

E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.
E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.

Światło odgrywa dużą rolę w każdej dziedzinie życia. Zwłaszcza w architekturze, ponieważ ma znaczący ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera