Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Artystyczna wizja dla Placu Piłsudskiego

 

Czas czytania: ~2 min


6 października w warszawskiej galerii Zachęta zostanie pokazany projekt dwóch artystów – Krzysztofa Wodiczki i Jarosława Kozakiewicza

 

VbkgbFvOHVcne0i7jpnJdQ82EoR9qy2qtwou0pajxD2wxaVNs4NPyqrDdjOH_rozbrojenie-kultury2.jpg

Artystyczne wizje przebudowywania miejskich przestrzeni zwykle nie są przeznaczone do realizacji – mają pobudzać dyskusje, mają pomagać w refleksji na temat miasta, w wyobrażeniu sobie nowych form i kształtów, jakie mogą przybrać zurbanizowane obszary. Artyści często przekraczają granice naszych przyzwyczajeń, nie traktując miasta jak miejsca pracy, mieszkania, zakupów, ale jako przestrzenie zmysłowych doznań i emocjonalnych przeżyć.

Artystyczną wizję dla Placu Piłsudskiego w Warszawie opracowali właśnie wspólnie artysta sztuk wizualnych Krzysztof Wodiczko oraz twórca projektów architektonicznych i rzeźbiarz Jarosław Kozakiewicz. Obaj artyści są znani zarówno w Polsce, jak zagranicą, mając na koncie wiele docenionych realizacji i wystaw. Krzysztof Wodiczko jest m.in. współautorem pomnika, poświeconego pamięci niewolników, zbudowanego w Paryżu, Jarosław Kozakiewicz bardzo lubi projektować obiekty, przeznaczone do przestrzeni publicznych, a jego prace znajdują się m.in. w kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi.

 

Vx1LrnSGTlgVBN1xEf3ghaekUqzBaZUQRDS8ZIvvlcQbL2D6GB8eayyHDCOu_rozbrojenie-kultury1.jpg

Artystyczna wizja, którą Wodiczko i Kozakiewicz opracowali dla Placu Piłsudskiego nosi nazwę „Rozbrojenie kultury”. To koncepcyjny projekt stworzenia pod Placem Piłsudskiego w Warszawie Instytutu Rozbrojenia Kultury i Zniesienia Wojen. „Naczelnym zadaniem Instytutu Rozbrojenia Kultury i Zniesienia Wojen ma być wykreowanie przyjaznej przestrzeni do dyskusji, edukowania i mówienia o tym, jak pamięć, historia i sztuka mogą przyczynić się do budowania przyszłości wolnej od wojen” – piszą pomysłodawcy projektu. „Rozbrojenie kultury” jest projektem interdyscyplinarnym – bo jest ideą, pomysłem na pobudzenie refleksji, ale i konkretnym miejscem, specjalnie zaprojektowaną przestrzenią, w której wiedza o przeszłości spotyka się z myśleniem o przyszłości. Twórcy projektu chcą, aby badacze oraz praktycy z dziedzin takich, jak kultura, pedagogika, filozofia czy prawo zajęli się praktycznym i teoretycznym działaniem na rzecz zapobiegania i eliminacji konfliktów zbrojnych.

Artystyczna wizja o nazwie „Rozbrojenie kultury” ma się także stać początkiem cyklu debat dotyczących działania Warszawie Instytutu Rozbrojenia Kultury i Zniesienia Wojen jako realnej placówki, otwartej na dyskusję i kierującej uwagę odbiorców współczesnej sztuki w kierunku nietypowym, bo w stronę zagadnień związanych z historią.

Pokaz wizji pt. "Rozbrojenie kultury" odbędzie się w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki już 6 października 2016 roku o godz. 18..00. Będzie wtedy okazja usłyszeć więcej o tej koncepcji od samych jej autorów.

Krzysztof Wodiczko i Jarosław Kozakiewicz: Rozbrojenie kultury. Projekt Instytutu Rozbrojenia Kultury i Zniesienia Wojen im. Józefa Rotblata

Otwarcie pokazu i wykład inauguracyjny: czwartek, 6 października, godz. 18:00

Czas trwania: 6 października – 27 listopada

Współpraca ze strony Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki: Julia Leopold

 


Podepnij swój artykuł

tagi

Biblioteka w górach
Biblioteka w górach

Wkrótce minie rok od otwarcia biblioteki w miejscowości Przysietnica. To filia Powiatowej i Miejsko- ...

Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi
Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi

Po pandemicznej izolacji wracamy do rzeczywistości i zapraszamy na uroczystość rozstrzygnięcia nasze ...

Prefabrykacja w architekturze. II edycja.
Prefabrykacja w architekturze. II edycja.

Współczesne budownictwo prefabrykowane różni się od tego z czasów PRL-u. Pozwala ono na optymalizacj ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera