Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Artystyczna wizja dla Placu Piłsudskiego

 

Czas czytania: ~2 min


6 października w warszawskiej galerii Zachęta zostanie pokazany projekt dwóch artystów – Krzysztofa Wodiczki i Jarosława Kozakiewicza

 

VbkgbFvOHVcne0i7jpnJdQ82EoR9qy2qtwou0pajxD2wxaVNs4NPyqrDdjOH_rozbrojenie-kultury2.jpg

Artystyczne wizje przebudowywania miejskich przestrzeni zwykle nie są przeznaczone do realizacji – mają pobudzać dyskusje, mają pomagać w refleksji na temat miasta, w wyobrażeniu sobie nowych form i kształtów, jakie mogą przybrać zurbanizowane obszary. Artyści często przekraczają granice naszych przyzwyczajeń, nie traktując miasta jak miejsca pracy, mieszkania, zakupów, ale jako przestrzenie zmysłowych doznań i emocjonalnych przeżyć.

Artystyczną wizję dla Placu Piłsudskiego w Warszawie opracowali właśnie wspólnie artysta sztuk wizualnych Krzysztof Wodiczko oraz twórca projektów architektonicznych i rzeźbiarz Jarosław Kozakiewicz. Obaj artyści są znani zarówno w Polsce, jak zagranicą, mając na koncie wiele docenionych realizacji i wystaw. Krzysztof Wodiczko jest m.in. współautorem pomnika, poświeconego pamięci niewolników, zbudowanego w Paryżu, Jarosław Kozakiewicz bardzo lubi projektować obiekty, przeznaczone do przestrzeni publicznych, a jego prace znajdują się m.in. w kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi.

 

Vx1LrnSGTlgVBN1xEf3ghaekUqzBaZUQRDS8ZIvvlcQbL2D6GB8eayyHDCOu_rozbrojenie-kultury1.jpg

Artystyczna wizja, którą Wodiczko i Kozakiewicz opracowali dla Placu Piłsudskiego nosi nazwę „Rozbrojenie kultury”. To koncepcyjny projekt stworzenia pod Placem Piłsudskiego w Warszawie Instytutu Rozbrojenia Kultury i Zniesienia Wojen. „Naczelnym zadaniem Instytutu Rozbrojenia Kultury i Zniesienia Wojen ma być wykreowanie przyjaznej przestrzeni do dyskusji, edukowania i mówienia o tym, jak pamięć, historia i sztuka mogą przyczynić się do budowania przyszłości wolnej od wojen” – piszą pomysłodawcy projektu. „Rozbrojenie kultury” jest projektem interdyscyplinarnym – bo jest ideą, pomysłem na pobudzenie refleksji, ale i konkretnym miejscem, specjalnie zaprojektowaną przestrzenią, w której wiedza o przeszłości spotyka się z myśleniem o przyszłości. Twórcy projektu chcą, aby badacze oraz praktycy z dziedzin takich, jak kultura, pedagogika, filozofia czy prawo zajęli się praktycznym i teoretycznym działaniem na rzecz zapobiegania i eliminacji konfliktów zbrojnych.

Artystyczna wizja o nazwie „Rozbrojenie kultury” ma się także stać początkiem cyklu debat dotyczących działania Warszawie Instytutu Rozbrojenia Kultury i Zniesienia Wojen jako realnej placówki, otwartej na dyskusję i kierującej uwagę odbiorców współczesnej sztuki w kierunku nietypowym, bo w stronę zagadnień związanych z historią.

Pokaz wizji pt. "Rozbrojenie kultury" odbędzie się w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki już 6 października 2016 roku o godz. 18..00. Będzie wtedy okazja usłyszeć więcej o tej koncepcji od samych jej autorów.

Krzysztof Wodiczko i Jarosław Kozakiewicz: Rozbrojenie kultury. Projekt Instytutu Rozbrojenia Kultury i Zniesienia Wojen im. Józefa Rotblata

Otwarcie pokazu i wykład inauguracyjny: czwartek, 6 października, godz. 18:00

Czas trwania: 6 października – 27 listopada

Współpraca ze strony Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki: Julia Leopold

 


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

High House - nowa miejska szeregówka w Melbourne
High House - nowa miejska szeregówka w Melbourne

High House to wynik gruntownej renowacji pięciometrowej szerokości miejskiej szeregówki na przedmieś ...

Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.
Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.

W epoce koncepcji Medycyny opartej na wartościach (Value Based Healthcare VBC) zainicjowanej przez h ...

E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.
E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.

Dewzrost to pojęcie, które od dawna już definiuje myślenie, którego celem jest alternatywne ukierunk ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera