Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


FUTUWAWA – wyniki konkursu „Patrz na Plac”

 

Czas czytania: ~4 min


FUTUWAWA „Patrz na Plac” – takie hasło przewodnie miała tegoroczna edycja organizowanego od czterech lat konkursu

 

3o9RqF4ismVrsOykHlKEcCxUAFvsbi8V5WHcSvl8kybplJR39FkXWPXRZOoB_aaaaaaaaaa.jpg

FUTUWAWA „Patrz na Plac” – takie hasło przewodnie miała tegoroczna edycja organizowanego od czterech lat konkursu na czasami utopijne, czasami szalone, a czasami zupełnie realistyczne i bardzo inspirujące projekty dla Warszawy. „Trzy dotychczasowe edycje Międzynarodowego Konkursu FUTUWAWA pozwoliły zgromadzić i zaprezentować na portalu futuwawa.pl ponad 500 projektów dla Warszawy Przyszłości. Powstała w ten sposób przestrzeń niczym nieograniczonego eksperymentu, która pozwala bawić się miastem, ale i poddać je dyskusji” – pisali pomysłodawcy konkursu, zachęcając do nasyłania projektów na tegoroczną edycję przeglądu pomysłów na miasto.

tPwxW0azEZLGVL6WQIc3dhvSLN4mlbmuEskJayBrvHmJEE5qvedNCNLqu2fQ_bbbbbbbbbbbb.jpg

FUTUWAWA – to konkurs, w którym mogą brać udział nie tylko architekci, ale i aktywiści, pasjonaci, wszyscy ci, którym leży na sercu piękno Warszawy i to, aby mieszkało się w niej jak najlepiej. O tym, że wbrew obiegowej opinii FUTUWAWA nie dotycz tylko zupełnie utopijnych, wizjonerskich projektów może świadczyć fakt, że jeden ze zgłoszonych w jednej z poprzednich edycji pomysłów stał się inspiracją dla zupełnie już realnego i przeznaczonego do realizacji projektu (będzie tylko dotyczył innego mostu). A dla tych, którzy chcą zwiedzać stolicę śladem futurystycznych wizji powstała specjalna aplikacja.

MWVBD7Wpo6LmUjlpPNn8tYiEtImmmceW3K62dvNCeMzptPFKbenSe3I5EGga_ccccccccccccccc.jpg

Patrz na Plac – hasło tegorocznej edycji konkursu FUTUWAWA wskazuje jednoznacznie, jakiej lokalizacji miały dotyczyć projekty. Choć stołeczny Plac Defilad – to chyba najtrudniejsza do zagospodarowania przestrzeń w mieście (nie udało się jej w żaden sposób uporządkować od ponad ćwierć wieku!), nie zniechęciło to uczestników. Na konkurs nadesłano blisko 50 propozycji, z których jury oraz mieszkańcy miasta i internauci wybierali laureatów. W skład Jury Konkursowego wchodzili: Prof. Krzysztof Domaradzki (Politechnika Warszawska, Pracownia DAWOS), Prof. Sławomir Gzell (Politechnika Warszawska), dr Krzysztof Herbst (Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych), Dorota Jarecka (Galeria Studio), Roman Pawłowski (TR Warszawa), dr Katarzyna Sadowy (OW SARP), Wojciech Wagner (Wydział Estetyki Przestrzeni Publicznej), Marcel Andino Velez (Muzeum Sztuki Nowoczesnej). W konkursie przyznano też Nagrodę Publiczności.

DSAAr7wAyjAiqG2VJvDLNHwpHEzdIPoQ0Vm2teC0BOprhK4DI2EJ0YpkiVuU_dddddddddddd.jpg

O tym, jak ciekawe propozycje nadeszły na konkurs „Patrz na Plac” może świadczyć fakt, że jury zdecydowało się nagrodzić ex aequo aż sześć projektów. Doceniono projekt „Plac Sztuki Nowej” Aleksandry Bartczak, która zaproponowała symboliczne „wydzielenie” Placu z przestrzeni miasta i zamienienie go w teren najróżniejszych aktywności kulturalnych. Nagrodę dostał też pomysł „MODziSz (Miejskie Ogródki Działkowe i Sztuki)” Kolektywu Palce Lizać (Dominika Wilczyńska i Barbara Nawrocka). Autorki zostały docenione za utopijne rozwiązanie wprowadzające w przestrzeń placu rotacyjne rezydencje artystyczne. Projekt „Plac Czterech Fontann” Jana Kowalewicza i Leszka Wiśniewskiego – to wizja urbanistyczna, która odpowiada na problem izolacji placu poprzez osadzenie go w siatce otaczających go ulic i placów, zaś pomysł pt. „BazaOaza” Kwiatuchi, Przemka Kaczkowskiego (Stoprocent Architekci), Joanny Skórzyńskiej i Julii Skórzyńskiej-Ślusarek bazuje na działaniu społecznym. Plac w tej wizji ma się stać przestrzenią dla wspólnoty, ludzkich interakcji, współpracy, wspólnego działania. Wizję Placu jako przestrzeni wielofunkcyjnej zgłosił Piotr Szcześniak (to projekt „PiK-NiK, Plac imienia Tadeusza Kantora – Natury i Kultury”). „Zawiera wszystko to, czego można wymagać od dobrze zaprojektowanej przestrzeni publicznej – zieleń, wodę, miejsca o zróżnicowanych funkcjach (odpoczynek, aktywności), a także poszanowanie zastanego kontekstu, w tym nowo powstających budynków oraz Pałacu Kultury i Nauki” – napisano w opisie projektu. Szósta nagroda przyznana została za projekt „Plac Powszechny” Adriana Zawiślaka, który zakłada powstanie na Placu współczesnego amfiteatru, uzupełniającego ofertę placu o salę koncertową oraz otwartą widownię w centrum miasta.
FUTUWAWA – to także nagrody publiczności, mieszkańców Warszawy. W tym roku najwięcej głosów publiczności otrzymały trzy projekty. To: MODziSz (Miejskie Ogródki Działkowe i Sztuki) Kolektywu Palce Lizać / Dominika Wilczyńska i Barbara Nawrocka; PiK-NiK, Plac imienia Tadeusza Kantora – Natury i Kultury Piotra Szcześniaka oraz Plac Powszechny Adriana Zawiślaka. Z kolei projekt Pawła Wołejszy Agora Warszawska otrzymał honorowe wyróżnienie FUTUWAWY przyznane za zaangażowanie i wkład w jakość dyskusji dotyczącej warszawskiej przestrzeni publicznej.

3Zxq9X0O0HYqNa1WkBV0tw8PUNo0KoYnxfWhZeEJWv51KPCaDBRJ5voa6ZX8_eeeeeeeeeeeee.jpg

Organizator konkursu FUTUWAWA: Fundacja Puszka
Współorganizator i Fundator Nagród Pieniężnych: Teatr Studio/Plac Defilad

Źródło informacji i ilustracji: futuwawa.pl

PA85cTDm6DOIuCB8ACAhGpLmhB2H5qZR4wVgWMvL3RtgTlFFBQJiPYq479W1_fffffffffffffff.jpg

 

 

VSj1JkrwGtLVee2Eu5d5lMmij6WNs3hT5LtKiFwZG4XMi18t3kEP8p7Q9uXU_gggggggggggg.jpg
KtROaASyi56pQtIlKfVIZAMNwx8QOSNld9usdvKNRYjDrunqcTmTmYYUZQnt_hhhhhhhhhhh.jpg
lpdFCE7QZCwl7iwVbzipZAu4cgX2lKll7Y74Z19rnX84Jmw7w5jiZqLvcYyo_iiiiiiiiiiiiiii.jpg
2qT4Tmg0uasHOXlleceabaRYIVHwTxVo7GAgoYrpkH8SUTUpa4ctzLmymf8m_jjjjjjjjjjjjj.jpg

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera