Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Stacja paliwowa przyszłości

 

Czas czytania: ~3 min


To stacja paliwowa przyszłości – mówią o swoim projekcie architekci z biura KAMJZ.

 

e7lJQZqVe08Tn64Uf4v6HmO27fAXtseXrxv1ZDA3gs4i78qF7elK4boXVN1c_kamjz-shell01.jpg

To stacja paliwowa przyszłości – mówią o swoim projekcie architekci z biura KAMJZ. CO ważne – projekt nie jest utopią, zostanie już wkrótce zrealizowany. Stacja paliwowa przyszłości stanie w Warszawie. Będzie flagową stacją marki Shell, która chcąc zaproponować swoim klientom miejsce, jakiego jeszcze w Polsce nie było projekt stacji zleciła współpracującym ze sobą od dawna dwóm pracowniom. Koncepcję nietypowej trzypiętrowej ekologicznej stacji paliwowej opracował Maciej Jakub Zawadzki wraz z zespołem, a jej realizacją zajmą się oni wspólnie z warszawskim biurem Kuryłowicz & Associates.

2wHn5IMXnXrAkYZmRfg6EH6ymzeiX0wxJHkQb6ijqmitRkcaplxqu2ynW1Ny_kamjz-shell02.jpg

Stacja paliwowa przyszłości jest jednym z projektów biura KAMJZ, które już na etapie projektowym zostały docenione na świecie. Opracowane przez KAMJZ wizje architektoniczne znalazły się na krótkiej liście obiektów nominowanych do nagrody World Architecture Festival 2016, KAMJZ jako jedyne z biuro z Polski zostało także nagrodzone w konkursie International Architecture Award 2016, organizowanym od lat przez The Chicago Athenaeum International Museum & the European Center.

EyEEJ9gbDtXrYSw5RYl9kCqxRYh6UJg6DjwoLd3WcvAPtO0KnNOmePsau65E_kamjz-shell03.jpg
MGi2b5RR1W4etZkwxYruxqaX3Cz50gYbdsx64OgQfNzB76qsZ74hE4FIDrzD_kamjz-shell04.jpg

Stacja paliwowa przyszłości wpisuje się w główny trend działalności biura, które chce szukać nowych rozwiązań w architekturze, które nie boi się eksperymentów i innowacji zarówno w dziedzinie techniki budowania, jak i formy architektonicznej. Nie inaczej ma być w przypadku stacji paliwowej przyszłości. Ma ona wręcz wyprzedzić swój czas. „Rewolucja samochodowa jest za rogiem, np. w Wielkiej Brytanii już jest 80 tys. aut elektrycznych. A jeszcze w 2013 roku było ich zaledwie 3,5 tys. Holandia i Norwegia mają zakazać poruszania się za pomocą pojazdów spalinowych w całym kraju do 2025 roku. Nasi zachodni sąsiedzi z kolei planują to zrobić w 2030 roku, ale już teraz chcą wprowadzić zakaz wjazdu aut napędzanych dieslem do Berlina. Prognozuje się, że do 2040 roku już 35 procent wszystkich samochodów będzie napędzanych elektrycznie. Ale jeszcze mało firm myśli o tym, że trzeba będzie te samochody obsługiwać. Konstrukcja naszego obiektu pozwoli na szybką wymianę części infrastruktury paliwowej na
elektryczną, czyli tą, która pozwala ładować samochody” – tłumaczy Maciej Jakub Zawadzki z KAMJZ.

aZ5ombnl1Ag5R26LGvR05zFQ3aBG591dQgLQd70mCOtTDd52oDMnljSvjxWI_kamjz-shell05.jpg
LYjuRlmmEeVW6rV67IspR7mvvXvpx5GtUFzNnyjss98GGRA5oPD9mNBc3RQg_kamjz-shell06.jpg
0OJOS6tkZyGbNBcsVVjqayvaJnLMiqicVKLH5K9zR3FXxBDtHxBATv8MGJxm_kamjz-shell07.jpg

Stacja paliwowa przyszłości ma mieć trzy kondygnacje. Architekci opisują jej poziomy po kolei: na najniższym „staną zwykłe dystrybutory paliwowe, a wyżej zostaną one zawieszone na suficie, dzięki czemu będą łatwe do wymiany na kable do ładowania samochodów i nie zasłonią widoków na okolicę”. Posadzka drugiego piętra wyłożona zostanie specjalną powłoką, dzięki której wjeżdżające tam samochody będą… produkować prąd. Energia kinetyczna wyprodukowana przez poruszające się auta pozwoli na zasilanie np. dystrybutorów, pomp paliwowych czy też oświetlenia. Przestrzeń na drugiej kondygnacji będzie mogła być wykorzystywana również jako restauracja czy miejsce na spotkania biznesowe (i wtedy energia pochodząca z drgań poruszających się po niej osób zostanie spożytkowana!). Na ostatnim piętrze stacji paliwowej przyszłości znajdzie się mini park, w którym będzie można odetchnąć podczas ładowania elektrycznego auta. Kolejnym rozwiązaniem przyjaznym środowisku będzie gromadzenie deszczówki: zbiornik na wodę deszczową znajdzie się na dachu oraz w piwnicy. Pozyskana w ten sposób woda będzie wykorzystywana w myjni do mycia samochodów.

JnywPqo1C8zQ3gWrtULqbauiTDdsniEmStmDgHe3niaZVw97nyPJoByIg6Mz_kamjz-shell08.jpg
drUBjJoVwgUg83f9xmt3ArztMYbPc6j52ia4oY9tYexLPXs6pYOBkfqUWmQy_kamjz-shell09.jpg

Stacja paliwowa przyszłości – innowacyjna i ekologiczna - stanie w przyszłym roku na południu Warszawy, a potem w nieco zmodyfikowanej formie w innych europejskich krajach.

Strona internetowa pracowni KAMJZ: kamjz.com


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Park do spotkań i działań
Park do spotkań i działań

Klub Studencki Szkoły Głównej Handlowej „Park” działał na warszawskim Polu Mokotowskim od końca lat ...

Mieszkaj w Mieście na Tauzenie
Mieszkaj w Mieście na Tauzenie

Osiedla Tysiąclecia w Katowicach nie trzeba pewnie przypominać żadnemu miłośnikowi architektury. Pro ...

Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.
Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.

Za nami trzecia edycja konferencji "Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze", której temat ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera