Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Świątynia Opatrzności gotowa

 

Czas czytania: ~3 min


Świątynia Opatrzności w Warszawie zostanie uroczyście otwarta 11 listopada 2016 roku.

 

5rRkdVaUHTo8tXK0nTCLqXn7mE3lKNqaWJnv0EVvzyh9RmEGDNthjT5d5PeK_swiatynia-opatrznosci01.jpg

Świątynia Opatrzności w Warszawie zostanie uroczyście otwarta 11 listopada 2016 roku. Msza z udziałem najwyższych władz państwowych zainauguruje istnienie w stolicy nowej świątyni, zamknie też pierwszy etap jej powstawania – bo gmach został ukończony, jednak teraz rozpoczyna się proces wykończeń i wyposażania budynku.

5B9kxo6FJE5oNkPP4IbLknQLWLttduZ4jeAbcOovODd0Fz5XbcfETXVYXcAa_swiatynia-opatrznosci02.jpg

Świątynia Opatrzności jest wyjątkowym obiektem ze względu na swoją historię oraz ładunek symboliczny, który zawiera. Jest jednocześnie jednym z niewielu nowych kościołów – tych nie wznosi się ostatnio w Polsce zbyt dużo. Najgłośniejszym był z pewnością mały, drewniany kościółek w Tarnowie nad Wisłą; Front Architekci zaprojektowali kościół w Rokietnicy, a SAMI Architekci – kościółek dla Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wszystkie te obiekty są proste i skromne. Świątynia Opatrzności jest ich przeciwieństwem.

9T1VxWmHpVQkPpGnvRtw4NDTLqEdgVblew5Q2sCSltSH4RwijOKgNsVE9fvC_swiatynia-opatrznosci03.jpg

Świątynię Opatrzności wymyślili posłowie Sejmu Czteroletniego – monumentalna świątynia miała być wotum dziękczynnym za Konstytucję 3 maja. Nie zdążono jej jednak zbudować przed rozbiorami. Drugie podejście do budowy miało miejsce w 20-leciu międzywojennym – wtedy modernistyczny w formie kościół projektu Bohdana Pniewskiego miał powstać na terenie planowanej na Polu Mokotowskim dzielnicy im. Marszałka Piłsudskiego. Tę wizję przerwał wybuch II wojny światowej.

tp3FItny95nlkvASw0xjvTl8yvq2ggs8r9NeoqjgHiOvCNkJrbDjIG01YjvW_swiatynia-opatrznosci04.jpg

I tak Świątynia Opatrzności powstała w III RP, w dzielnicy Wilanów, na osi barokowego pałacu, w otoczeniu nowych bloków wyrosłej tam na polach nowej dzielnicy mieszkaniowej. Rozstrzygnięty w 2000 roku konkurs architektoniczny na projekt kościoła wygrała propozycja Marka Budzyńskiego. Wizjonerska, niezwykła, wiążąca architekturę z nasyconym symbolami krajobrazem nie spodobała się jednak władzom kościelnym, które mimo przyznania pierwszej nagrody projekt odrzuciły. Drugi konkurs wygrał pomysł, zgłoszony przez zespół Wojciecha i Lecha Szymborskich.

GoGC0rtcW4vj2uAuG6a5BJmF2DWtMvyaF8r7CkNsjT0NR3slYQiJq8gjnoOt_swiatynia-opatrznosci05.jpg

Świątynia Opatrzności, której budowa rozpoczęła się w 2003 roku, to założony na planie centralnym potężny gmach, zwieńczony lekko spiczastą kopułą. W formach budowli nietrudno doszukać się inspiracji formami klasycznymi, niewiele tu jednak detalu, jeszcze mniej elementów współczesnych. Gmach kościoła jest surowy i monumentalny. Ze względu na swoją monotonną i wyniosłą formę raczej nie zyskał powszechnej aprobaty – od lat w Warszawie nazywa się go potocznie „wyciskarką do owoców”.

FByglVMR9eXnLBK80pgTMvyDFY2MablBMRaIVWSV5ZMOqbsz6vvQorTqp03h_swiatynia-opatrznosci06.jpg

Nawa główna Świątyni Opatrzności pomieści 1500 osób; nawy boczne zwieńczone będą antresolą, na której swoją siedzibę będzie miało Muzeum Jana Pawła II i Kardynała Wyszyńskiego. W podziemiach kościoła działa już Panteon Wielkich Polaków z grobami ważnych osobistości. Poza architekturą, która wyraźnie mieści się w tym samym nurcie, co chociażby berlińska dzielnica rządowa,  wiele kontrowersji budzą koszty budowy kościoła oraz fakt dotowania jej z budżetu państwa. Jak podają władze kościelne, budowa Świątyni Opatrzności jak dotąd pochłonęła już 220 milionów złotych, z czego 60 milionów – to pieniądze państwowe. Teraz, gdy bryła kościoła została ukończona rozpoczyna się zbiórka kolejnych funduszy – ogromny gmach trzeba wykończyć i wyposażyć.

b8A8ksFjl0YYMLSSyIytr5NamGxLQpeMp9iTKyj2BK14qhST541X03ct6H5z_swiatynia-opatrznosci07.jpg
c9bDFKnQJ3psP47pmds9OCneyS9dTYrwwQvvLyYD7zZZeC2EeXZ0OxhkZs7o_swiatynia-opatrznosci08.jpg

Źródło zdjęć: materiały prasowe Centrum Opatrzności Bożej, centrumopatrznosci.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt dla nauki o drewnie
Projekt dla nauki o drewnie

Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie Xylopolis – to jedna z nowych inwestycji planowanych przez władze W ...

Pierwsza edycja konferencji „Kolor w architekturze” za nami
Pierwsza edycja konferencji „Kolor w architekturze” za nami

Dużym zainteresowaniem cieszyła się pierwsza edycja konferencji na temat Evidence Based Design i wyk ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku

Znamy wyniki głosowania internautów szesnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publicznoś ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera