Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Świątynia Opatrzności gotowa

 

Czas czytania: ~3 min


Świątynia Opatrzności w Warszawie zostanie uroczyście otwarta 11 listopada 2016 roku.

 

5rRkdVaUHTo8tXK0nTCLqXn7mE3lKNqaWJnv0EVvzyh9RmEGDNthjT5d5PeK_swiatynia-opatrznosci01.jpg

Świątynia Opatrzności w Warszawie zostanie uroczyście otwarta 11 listopada 2016 roku. Msza z udziałem najwyższych władz państwowych zainauguruje istnienie w stolicy nowej świątyni, zamknie też pierwszy etap jej powstawania – bo gmach został ukończony, jednak teraz rozpoczyna się proces wykończeń i wyposażania budynku.

5B9kxo6FJE5oNkPP4IbLknQLWLttduZ4jeAbcOovODd0Fz5XbcfETXVYXcAa_swiatynia-opatrznosci02.jpg

Świątynia Opatrzności jest wyjątkowym obiektem ze względu na swoją historię oraz ładunek symboliczny, który zawiera. Jest jednocześnie jednym z niewielu nowych kościołów – tych nie wznosi się ostatnio w Polsce zbyt dużo. Najgłośniejszym był z pewnością mały, drewniany kościółek w Tarnowie nad Wisłą; Front Architekci zaprojektowali kościół w Rokietnicy, a SAMI Architekci – kościółek dla Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wszystkie te obiekty są proste i skromne. Świątynia Opatrzności jest ich przeciwieństwem.

9T1VxWmHpVQkPpGnvRtw4NDTLqEdgVblew5Q2sCSltSH4RwijOKgNsVE9fvC_swiatynia-opatrznosci03.jpg

Świątynię Opatrzności wymyślili posłowie Sejmu Czteroletniego – monumentalna świątynia miała być wotum dziękczynnym za Konstytucję 3 maja. Nie zdążono jej jednak zbudować przed rozbiorami. Drugie podejście do budowy miało miejsce w 20-leciu międzywojennym – wtedy modernistyczny w formie kościół projektu Bohdana Pniewskiego miał powstać na terenie planowanej na Polu Mokotowskim dzielnicy im. Marszałka Piłsudskiego. Tę wizję przerwał wybuch II wojny światowej.

tp3FItny95nlkvASw0xjvTl8yvq2ggs8r9NeoqjgHiOvCNkJrbDjIG01YjvW_swiatynia-opatrznosci04.jpg

I tak Świątynia Opatrzności powstała w III RP, w dzielnicy Wilanów, na osi barokowego pałacu, w otoczeniu nowych bloków wyrosłej tam na polach nowej dzielnicy mieszkaniowej. Rozstrzygnięty w 2000 roku konkurs architektoniczny na projekt kościoła wygrała propozycja Marka Budzyńskiego. Wizjonerska, niezwykła, wiążąca architekturę z nasyconym symbolami krajobrazem nie spodobała się jednak władzom kościelnym, które mimo przyznania pierwszej nagrody projekt odrzuciły. Drugi konkurs wygrał pomysł, zgłoszony przez zespół Wojciecha i Lecha Szymborskich.

GoGC0rtcW4vj2uAuG6a5BJmF2DWtMvyaF8r7CkNsjT0NR3slYQiJq8gjnoOt_swiatynia-opatrznosci05.jpg

Świątynia Opatrzności, której budowa rozpoczęła się w 2003 roku, to założony na planie centralnym potężny gmach, zwieńczony lekko spiczastą kopułą. W formach budowli nietrudno doszukać się inspiracji formami klasycznymi, niewiele tu jednak detalu, jeszcze mniej elementów współczesnych. Gmach kościoła jest surowy i monumentalny. Ze względu na swoją monotonną i wyniosłą formę raczej nie zyskał powszechnej aprobaty – od lat w Warszawie nazywa się go potocznie „wyciskarką do owoców”.

FByglVMR9eXnLBK80pgTMvyDFY2MablBMRaIVWSV5ZMOqbsz6vvQorTqp03h_swiatynia-opatrznosci06.jpg

Nawa główna Świątyni Opatrzności pomieści 1500 osób; nawy boczne zwieńczone będą antresolą, na której swoją siedzibę będzie miało Muzeum Jana Pawła II i Kardynała Wyszyńskiego. W podziemiach kościoła działa już Panteon Wielkich Polaków z grobami ważnych osobistości. Poza architekturą, która wyraźnie mieści się w tym samym nurcie, co chociażby berlińska dzielnica rządowa,  wiele kontrowersji budzą koszty budowy kościoła oraz fakt dotowania jej z budżetu państwa. Jak podają władze kościelne, budowa Świątyni Opatrzności jak dotąd pochłonęła już 220 milionów złotych, z czego 60 milionów – to pieniądze państwowe. Teraz, gdy bryła kościoła została ukończona rozpoczyna się zbiórka kolejnych funduszy – ogromny gmach trzeba wykończyć i wyposażyć.

b8A8ksFjl0YYMLSSyIytr5NamGxLQpeMp9iTKyj2BK14qhST541X03ct6H5z_swiatynia-opatrznosci07.jpg
c9bDFKnQJ3psP47pmds9OCneyS9dTYrwwQvvLyYD7zZZeC2EeXZ0OxhkZs7o_swiatynia-opatrznosci08.jpg

Źródło zdjęć: materiały prasowe Centrum Opatrzności Bożej, centrumopatrznosci.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi
Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi

Po pandemicznej izolacji wracamy do rzeczywistości i zapraszamy na uroczystość rozstrzygnięcia nasze ...

Prefabrykacja w architekturze. II edycja.
Prefabrykacja w architekturze. II edycja.

Współczesne budownictwo prefabrykowane różni się od tego z czasów PRL-u. Pozwala ono na optymalizacj ...

Nowe trendy w budownictwie. Nowoczesna stolarka Schüco z PVC-U. Webinarium Schüco
Nowe trendy w budownictwie. Nowoczesna stolarka Schüco z PVC-U. Webinarium Schüco

Zapraszamy na webinarium firmy Schüco poświęcone nowoczesnej stolarce z PVC-U. Podczas szkolenia zo ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera