Gdy kryzys minie… - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Gdy kryzys minie…

 

Czas czytania: ~2 min


VIJspjx3ZVJtmgfHmBEjHHurYs8UFFg0odVCaRB3MrsIsCCZ9oyAmgWhAPTH_hermitage-plaza.jpg
Tegoroczne targi nieruchomości MIPIM w Cannes odbywają się w cieniu recesji w światowej gospodarce. Mimo to nie brak na nich prezentacji pełnych rozmachu projektów. Jednym z nich jest Hermitage Plaza Normana Fostera – wielofunkcyjny kompleks biurowo-hotelowo-apartamentowy z centrum handlowym i ośrodkiem spa, który ma powstać w Courbevoie na przedmieściach Paryża. Wchodzące w skład założenia dwa wieżowce – każdy wysoki na 323 metry, będą najwyższymi drapaczami chmur w Europie Zachodniej.
wWxPBbYpU77jju1m4tPOznf4XvzJmERE0obMTcq7rPLK6f9C8qQ6hZE69KLA_hermitage-plaza-2.jpg
Hermitage Plaza ma stanąć na wschód od La Défense, w miejscowości Courbevoie oddalonej o 8 kilometrów od centrum Paryża i rozciągającej się wzdłuż Sekwany. Inwestycja, oprócz realizacji samych budynków i poprzedzającego je placu, obejmie również zagospodarowanie terenów nadrzecznych, gdzie mają się znaleźć kawiarnie i restauracje. Projekt Fostera powstał w bliskiej współpracy z władzami Courbevoie i departamentu okręgu Hauts-de-Seine, a jego celem jest ożywienie wschodnich przedmieść stolicy Francji i rewitalizacja brzegów Sekwany poprzez realizację ekologicznego, wielkomiejskiego założenia. Zaprojektowane przez Fostera wieżowce będą miały plan dwóch połączonych w podstawie trójkątów. Ich ukształtowana jak kryształ baza mieszcząca biura będzie połączona z dwoma budynkami-satelitami, w których znajdą się galerie i sale audytoryjne, stanowiące przedłużenie strefy publicznej. Budynki będą zamykać publiczny plac – nowe centrum życia społecznego w Courbevoie. Powstanie on dzięki obniżeniu istniejącej w tym miejscu ruchliwej drogi i nakryciu jej platformą, która będzie delikatnie opadać w kierunku brzegu rzeki.
Z3Lzwnz0cwPSloWc6rnhXMPVW0WZmIvMmMCeCRWXRt6HlpDHUOk0dJqnLHTd_hermitage-plaza-3.jpg
Wieżowce Fostera mają się stać nowym punktem orientacyjnym w panoramie Paryża. Szklane panele pokrywające elewacje budynków będą odbijały światło, sprawiając, że ich wygląd będzie się zmieniał w zależności od pory dnia i pogody. Ułożenie paneli pod kątem spowoduje, że na elewacjach powstawać będą cienie, dodające smukłym, eleganckim bryłom ekspresji i zapobiegające nadmiernemu nagrzewaniu budynków. Otwory wentylacyjne zaś umożliwią dostęp świeżego powietrza do wnętrza. Zastosowane rozwiązania ekologiczne otrzymały najwyższą ocenę BREEAM (BRE Environmental Assessment Method – system oceny budynków ekologicznych). Norman Foster: „Hermitage Plaza będzie żyjącym przez całą dobę fragmentem miasta. Przyczyni się do ożywienia terenów nadrzecznych i przekształcenia ich w atrakcyjną, komercyjną część miasta. Powstanie publiczny plac, który będzie kierował ludzi w stronę brzegu rzeki, a odbijające światło budynki wzbogacą panoramę Paryża, tworząc na jego mapie nowe, ważne miejsce.” Rozpoczęcie inwestycji planowane jest na 2010 r., a jej zakończenie – na 2014 r.

Podepnij swój artykuł

tagi

Miejski plac dla każdego
Miejski plac dla każdego

Dokonana przez pracownię neostudio przemiana Rynku Nowego Miasta w Wieleniu stanowi pierwszą część s ...

Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji

Co działo się na polskiej scenie architektonicznej w 2021 roku? Które realizacje pozostawią swój trw ...

Kaplica Ostatniego Pożegnania w Rychwałdzie - prezentacja obiektu
Kaplica Ostatniego Pożegnania w Rychwałdzie - prezentacja obiektu

Zwycięzcą konkursu Salon Architektury 2021 była Kaplica Ostatniego Pożegnania, projekt Jakuba Turbas ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera