Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Gdy kryzys minie…

 

Czas czytania: ~2 min


VIJspjx3ZVJtmgfHmBEjHHurYs8UFFg0odVCaRB3MrsIsCCZ9oyAmgWhAPTH_hermitage-plaza.jpg
Tegoroczne targi nieruchomości MIPIM w Cannes odbywają się w cieniu recesji w światowej gospodarce. Mimo to nie brak na nich prezentacji pełnych rozmachu projektów. Jednym z nich jest Hermitage Plaza Normana Fostera – wielofunkcyjny kompleks biurowo-hotelowo-apartamentowy z centrum handlowym i ośrodkiem spa, który ma powstać w Courbevoie na przedmieściach Paryża. Wchodzące w skład założenia dwa wieżowce – każdy wysoki na 323 metry, będą najwyższymi drapaczami chmur w Europie Zachodniej.
wWxPBbYpU77jju1m4tPOznf4XvzJmERE0obMTcq7rPLK6f9C8qQ6hZE69KLA_hermitage-plaza-2.jpg
Hermitage Plaza ma stanąć na wschód od La Défense, w miejscowości Courbevoie oddalonej o 8 kilometrów od centrum Paryża i rozciągającej się wzdłuż Sekwany. Inwestycja, oprócz realizacji samych budynków i poprzedzającego je placu, obejmie również zagospodarowanie terenów nadrzecznych, gdzie mają się znaleźć kawiarnie i restauracje. Projekt Fostera powstał w bliskiej współpracy z władzami Courbevoie i departamentu okręgu Hauts-de-Seine, a jego celem jest ożywienie wschodnich przedmieść stolicy Francji i rewitalizacja brzegów Sekwany poprzez realizację ekologicznego, wielkomiejskiego założenia. Zaprojektowane przez Fostera wieżowce będą miały plan dwóch połączonych w podstawie trójkątów. Ich ukształtowana jak kryształ baza mieszcząca biura będzie połączona z dwoma budynkami-satelitami, w których znajdą się galerie i sale audytoryjne, stanowiące przedłużenie strefy publicznej. Budynki będą zamykać publiczny plac – nowe centrum życia społecznego w Courbevoie. Powstanie on dzięki obniżeniu istniejącej w tym miejscu ruchliwej drogi i nakryciu jej platformą, która będzie delikatnie opadać w kierunku brzegu rzeki.
Z3Lzwnz0cwPSloWc6rnhXMPVW0WZmIvMmMCeCRWXRt6HlpDHUOk0dJqnLHTd_hermitage-plaza-3.jpg
Wieżowce Fostera mają się stać nowym punktem orientacyjnym w panoramie Paryża. Szklane panele pokrywające elewacje budynków będą odbijały światło, sprawiając, że ich wygląd będzie się zmieniał w zależności od pory dnia i pogody. Ułożenie paneli pod kątem spowoduje, że na elewacjach powstawać będą cienie, dodające smukłym, eleganckim bryłom ekspresji i zapobiegające nadmiernemu nagrzewaniu budynków. Otwory wentylacyjne zaś umożliwią dostęp świeżego powietrza do wnętrza. Zastosowane rozwiązania ekologiczne otrzymały najwyższą ocenę BREEAM (BRE Environmental Assessment Method – system oceny budynków ekologicznych). Norman Foster: „Hermitage Plaza będzie żyjącym przez całą dobę fragmentem miasta. Przyczyni się do ożywienia terenów nadrzecznych i przekształcenia ich w atrakcyjną, komercyjną część miasta. Powstanie publiczny plac, który będzie kierował ludzi w stronę brzegu rzeki, a odbijające światło budynki wzbogacą panoramę Paryża, tworząc na jego mapie nowe, ważne miejsce.” Rozpoczęcie inwestycji planowane jest na 2010 r., a jej zakończenie – na 2014 r.

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Błękitna i zielona infrastruktura w stolicy. Kolejna konferencja z cyklu „Idee i technologie” za nami
Błękitna i zielona infrastruktura w stolicy. Kolejna konferencja z cyklu „Idee i technologie” za nami

W dniu 13. czerwca 2024 odbyła się trzecia w 2024 roku konferencja w cyklu „Idee i Technologie” orga ...

Sport w Oliwie
Sport w Oliwie

10 czerwca rektor Uniwersytetu Gdańskiego podpisał umowę z przedstawicielem wykonawcy wielofunkcyjne ...

Brick Award 2024 - wyniki konkursu architektonicznego
Brick Award 2024 - wyniki konkursu architektonicznego

Przyznawana co dwa lata międzynarodowa nagroda Brick Award zainicjowana została w 2004 roku przez fi ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera