Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Gdy kryzys minie…

 

Czas czytania: ~2 min


VIJspjx3ZVJtmgfHmBEjHHurYs8UFFg0odVCaRB3MrsIsCCZ9oyAmgWhAPTH_hermitage-plaza.jpg
Tegoroczne targi nieruchomości MIPIM w Cannes odbywają się w cieniu recesji w światowej gospodarce. Mimo to nie brak na nich prezentacji pełnych rozmachu projektów. Jednym z nich jest Hermitage Plaza Normana Fostera – wielofunkcyjny kompleks biurowo-hotelowo-apartamentowy z centrum handlowym i ośrodkiem spa, który ma powstać w Courbevoie na przedmieściach Paryża. Wchodzące w skład założenia dwa wieżowce – każdy wysoki na 323 metry, będą najwyższymi drapaczami chmur w Europie Zachodniej.
wWxPBbYpU77jju1m4tPOznf4XvzJmERE0obMTcq7rPLK6f9C8qQ6hZE69KLA_hermitage-plaza-2.jpg
Hermitage Plaza ma stanąć na wschód od La Défense, w miejscowości Courbevoie oddalonej o 8 kilometrów od centrum Paryża i rozciągającej się wzdłuż Sekwany. Inwestycja, oprócz realizacji samych budynków i poprzedzającego je placu, obejmie również zagospodarowanie terenów nadrzecznych, gdzie mają się znaleźć kawiarnie i restauracje. Projekt Fostera powstał w bliskiej współpracy z władzami Courbevoie i departamentu okręgu Hauts-de-Seine, a jego celem jest ożywienie wschodnich przedmieść stolicy Francji i rewitalizacja brzegów Sekwany poprzez realizację ekologicznego, wielkomiejskiego założenia. Zaprojektowane przez Fostera wieżowce będą miały plan dwóch połączonych w podstawie trójkątów. Ich ukształtowana jak kryształ baza mieszcząca biura będzie połączona z dwoma budynkami-satelitami, w których znajdą się galerie i sale audytoryjne, stanowiące przedłużenie strefy publicznej. Budynki będą zamykać publiczny plac – nowe centrum życia społecznego w Courbevoie. Powstanie on dzięki obniżeniu istniejącej w tym miejscu ruchliwej drogi i nakryciu jej platformą, która będzie delikatnie opadać w kierunku brzegu rzeki.
Z3Lzwnz0cwPSloWc6rnhXMPVW0WZmIvMmMCeCRWXRt6HlpDHUOk0dJqnLHTd_hermitage-plaza-3.jpg
Wieżowce Fostera mają się stać nowym punktem orientacyjnym w panoramie Paryża. Szklane panele pokrywające elewacje budynków będą odbijały światło, sprawiając, że ich wygląd będzie się zmieniał w zależności od pory dnia i pogody. Ułożenie paneli pod kątem spowoduje, że na elewacjach powstawać będą cienie, dodające smukłym, eleganckim bryłom ekspresji i zapobiegające nadmiernemu nagrzewaniu budynków. Otwory wentylacyjne zaś umożliwią dostęp świeżego powietrza do wnętrza. Zastosowane rozwiązania ekologiczne otrzymały najwyższą ocenę BREEAM (BRE Environmental Assessment Method – system oceny budynków ekologicznych). Norman Foster: „Hermitage Plaza będzie żyjącym przez całą dobę fragmentem miasta. Przyczyni się do ożywienia terenów nadrzecznych i przekształcenia ich w atrakcyjną, komercyjną część miasta. Powstanie publiczny plac, który będzie kierował ludzi w stronę brzegu rzeki, a odbijające światło budynki wzbogacą panoramę Paryża, tworząc na jego mapie nowe, ważne miejsce.” Rozpoczęcie inwestycji planowane jest na 2010 r., a jej zakończenie – na 2014 r.

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Mies van der Rohe Award 2024 jedzie do Niemiec
Mies van der Rohe Award 2024 jedzie do Niemiec

25 kwietnia 2024 roku poznaliśmy laureata najważniejszego na naszym kontynencie plebiscytu na najpię ...

Retransmisja konferencji Kolor w architekturze
Retransmisja konferencji Kolor w architekturze

10 kwietnia 2024 w Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie odbyła się pierwsza edycja konfere ...

Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.
Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.

Zbudowana w latach 70. według projektu warszawskiego architekta Jerzego Bogusławskiego wieża ciśnień ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera