Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Muzeum Śląskie na finiszu

 

Czas czytania: ~3 min


14KxBwjVw6acCNYnyh19oQe8Bb3Jfz0rQK0i7jYY6e0cfeR7x2RBFF10KCsj_nowe-muzeum-slaskie01.jpg

Na hasło „Muzeum Śląskie” znawcy historii architektury widzą od razu monumentalny, potężny i supernowoczesny gmach, jaki w 1936 roku zaczęto wznosić w Katowicach według projektu Karola Schayera. Niestety nie udało się zainaugurować działania budynku przed wybuchem wojny (choć budowa została właściwie ukończona), zaś od 1939 roku Niemcy zaczęli rozbiórkę obiektu. Aż do pierwszych lat XXI wieku placówka nie miała siedziby z prawdziwego zdarzenia.

UQCvFNx76makR4pAN9VH8qpEMNzbcBRVMDQqvsHtTNvIRtLrQvzvoEEhuqNa_nowe-muzeum-slaskie02.jpg
f5FYmqNR4pZZCGt1IRYGbpc9pSCRBxAs33gDiEAmRiKuTmGKG5J62FttbF8Z_nowe-muzeum-slaskie03.jpg

Dopiero w 2006 roku został ogłoszony międzynarodowy konkurs architektoniczny na nowy gmach Muzeum Śląskiego. Architekci do zagospodarowania dostali działkę na terenie częściowo zabytkowej kopalni Katowice, w sąsiedztwie Spodka, przy ruchliwej arterii Alei Roździeńskiego. Musieli wpisać nowe obiekty w poprzemysłowy teren tak, aby powstać mogło nowoczesne muzeum, zachowując zarazem industrialny charakter KWK Katowice. Najlepszy pomysł zgłosił zespół z Austrii - Riegler Riewe Architekten.

ifmiXqyVCSK539HebKTt7dkHCHzAGGeTFK1XIC4smS9j5iRPdh7g0co2BrEG_nowe-muzeum-slaskie04.jpg
TEtdSxQPaokBlB8c24SthmzkGaAwPLJYVZW2seXI8MSRXkNVM9tayx5CRvUO_nowe-muzeum-slaskie05.jpg

Już za miesiąc ma zakończyć się budowa tego nietypowego muzeum, rozplanowane przede wszystkim na ukrytych pod ziemią czterech kondygnacjach przestrzeni ekspozycyjnych. Na powierzchnię muzeum „wydostaje się” w postaci kilku szklanych pawilonów, które podświetlone, przypominające lampiony uzupełniają pokopalnianą zabudowę terenu.

Sp58IiT1TOjNg74tVmHsA69tHSqf4X2c8173ZgtAQR8hc7aPFOODFZ1uNfSC_nowe-muzeum-slaskie06.jpg
erVhHg36g1fL5nCZd7bdRLteAGR5EBhOs9cuF6r8V68HI9peLq6IojYFDqUb_nowe-muzeum-slaskie07.jpg

„Koncept projektu opiera się na próbie minimalnej ingerencji na zewnątrz, co w efekcie umożliwia szerokie wykorzystanie dla różnych funkcji obszaru znajdującego się na powierzchni terenu. zarówno muzeum jak i punkt informacyjny rozwijają program użytkowy w oparciu o dawne znaczenie i „zakopane” są pod ziemią jako hołd pierwotnym funkcjom budynku. na powierzchni wyłącznie pojawia się cały kompleks abstrakcyjnych szklanych boksów budynku administracyjnego, uzbrojenia i klimatyzacji, które są tak dopasowane, aby harmonijnie pasowały do istniejących budynków. wraz z nowoutworzoną siecią dróg, placów oraz terenów zielonych na powierzchni terenu kreuje się zupełnie nowy publiczny obszar wypoczynkowy, typ parku miejskiego w najlepszym znaczeniu” – opisywali swoją wizję architekci.

dlWrCofaznt3yaAbiNE974kgwFyaJjjis8hRGqSOFBKXsUdQoJtWfNxEx7X8_nowe-muzeum-slaskie08.jpg
lVdi0P0HiZ0wXbs0BwXc5O7ByOsmd765O1reOhK8JP0dFGTVNq7VD4D9YRip_nowe-muzeum-slaskie09.jpg

Od wielu miesięcy mijający teren budowy Muzeum mogą podziwiać lekkie, świetliste, kilkukondygnacyjne pawilony, ustawione wzdłuż Alei Roździeńskiego. Pomysł austriackich architektów, by zamiast nowego gmachu na terenie muzeum stworzyć przestrzeń publiczną połączoną z funkcjami ekspozycyjnymi wydaje się w tym miejscu doskonały. Bo z jednej strony w dużym stopniu zachowana zostanie w ten sposób struktura KWK Katowice, historycznego obiektu przemysłowego, z drugiej zaś powstanie tu przestrzeń atrakcyjna dla każdego, nie tylko dla koneserów sztuki i odwiedzających muzeum turystów. Nowy gmach Muzeum Śląskiego położony jest w samym centrum miasta, obok Spodka i naprzeciwko kampusu uniwersyteckiego oraz dużego osiedla mieszkaniowego. Istnieje szansa, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.

RUdwgAINcU6dTzn9LCARpntKwVSaK1yUIi05kNpACaKpgDGnolcVONJYqL15_nowe-muzeum-slaskie10.jpg

Muzeum Śląskie, subtelnie uzupełniające teren dawnej kopalni Katowice, stanowiące raczej świetlisty znak w przestrzeni niż cieką, zwartą bryłę zabudowy jest niezwykłym przykładem rewitalizacji poprzemysłowego obiektu. A wraz z budowanymi w bezpośrednim sąsiedztwie Centrum Kongresowym (proj. JEMS Architekci) oraz siedzibą Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (proj. Tomasz Konior) utworzy wkrótce „Oś Kultury”, kwartał nowych obiektów, symbolizujących przemianę Katowic z miasta przemysłowego w atrakcyjny ośrodek kulturalny.


Nowe Muzeum Śląskie
Lokalizacja: al. Roździeńskiego, Katowice
Inwestor: Muzeum Śląskie
Projektanci: Riegler Riewe Architekten, Graz
Wykonawca: olsko-hiszpańskie konsorcjum firm Budimex SA z Warszawy i Ferrovial Agroman SA z Madrytu
Projekt: 2006
Realizacja: 2013
Wartość inwestycji: 326,80 mln zł; z tego 225,14 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego
Powierzchnia całkowita: 36400 m2
Powierzchnia użytkowa: 6000 m2
Kubatura: 228700 m3
Ilustracje: rpo-promocja.slaskie.pl, muzeumslaskie.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Dom letniskowy jak za czasów PRL
Dom letniskowy jak za czasów PRL

Dom Wolin, zaprojektowany dla prywatnego inwestora przez biuro projektowe Pankowska & Rohrhofer, poł ...

Laboratorium z podwójną skórą
Laboratorium z podwójną skórą

Selvita to istniejące od 2007 roku polskie przedsiębiorstwo branży farmaceutycznej z siedzibą w Krak ...

Modularny Dom Wieloczłonowy
Modularny Dom Wieloczłonowy

Dom Wieloczłonowy, autorstwa PL.architekci, stanowi odpowiedź na potrzebę lokalizacji obszernej prze ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera