Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Urząd Marszałkowski w Poznaniu – najdroższy budynek samorządu

 

Czas czytania: ~3 min


Nowa siedziba Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu, oddana do użytku latem ubiegłego roku, początkowo wzbudzała zainteresowanie głównie ze względu na wysokie koszty budowy.

 

05GoqFs3wL0V4Etfc4UxfkaPEoLd40Mgw5yYmhiOXsh0HhzTyqIkcD7agaUq_urzad-marszalkowski-poznan01.jpg

Urząd Marszałkowski w Poznaniu projekt swojej nowej siedziby wybrał w drodze konkursu architektonicznego. Rozstrzygnięto go w 2009 roku – pierwszą nagrodę otrzymała propozycja Krzysztofa Kozłowskiego, szefa biura Warsztat Architektury Pracownia Autorska. Budowa gmachu przy ulicy Niepodległości zakończyła się w 2015 roku.

yakpSK2WouLGVZXS0taB8dHx0j1xqHJAOM79XLds2wGZ8UrLjyMnIVPcQwug_urzad-marszalkowski-poznan03.jpg
IJm74jhMRoFlzXdkknhLw5rcLgSc2lnuF5Q6Lgm47ANXbD2cTWtJl9kO9t5Q_urzad-marszalkowski-poznan05.jpg

Urząd Marszałkowski w Poznaniu – to jedna z wielu budowanych i projektowanych w ostatnich latach siedzib różnego rodzaju władz. Teraz jest jeszcze na to za wcześnie, ale za kilka – kilkanaście lat na pewno będą powstawać analizy, na podstawie form siedzib władzy charakteryzujące nasze czasy. Bo w gmachach, związanych z rządzącymi i urzędami często odzwierciedla się kondycja danej epoki. Urząd Marszałkowski w Poznaniu z pewnością wart będzie uwzględnienia w takiej analizie; czy trafią tam też planowane gmachy sądu czy siedziba władz powiatu?

LoRFXyVdwcAmBKC1w5TqgvcHqIEaCkXN2MbKwlTFqm9CzlAGe6Iuljs8O7wC_urzad-marszalkowski-poznan08.jpg

Urząd Marszałkowski w Poznaniu obecnie mieści się w gmachu o 11 kondygnacjach i 30 000 m2 powierzchni użytkowej. Główny projektant gmachu, Krzysztof Kozłowski, wylicza główne idee, które przyświecały mu podczas projektowania. Według architekta obiekt winien odzwierciedlać szacunek dla zastanej przestrzeni historycznej oraz rangę ulokowanego w nim urzędu. Niezbędna w takim budynku są ład i prostota układu funkcjonalnego oraz pełna czytelność elementów składowych; obiekt winien budować także ciąg skojarzeń, interpretacji dających poczucie otwartości, przyjazności, wspólnoty, bliskości, ale i powagi oraz pełnego spokoju i równowagi.

aYlw5EHvMwUtTCPguHJfMr7tXZ0hKfjBKjmeWSDGWibpDm06WJwAZk6ieGTi_urzad-marszalkowski-poznan09.jpg
ETMfW24fWi5kTlyMFENnz2G0C8viSsVAC7iWMo3TyvjCYH2Agpt9P5s8RgXU_urzad-marszalkowski-poznan10.jpg

Urząd Marszałkowski w Poznaniu otrzymał formę szklanego, w dużym stopniu przejrzystego gmachu. Liczne przeszklenia są wycieleniem idei transparentności. Stonowane, eleganckie, powściągliwe formy pasują do powagi tego miejsca, mają wspomagać poczucie szacunku, ale jednocześnie nie przytłaczać (bo władza nie powinna zbudzać lęków). Kamienny cokół budowli symbolizuje stałość i trwałość, wyżej ponad nim kolejne piętra są znacznie lżejsze, przeszklone. Zaplanowano je bardzo precyzyjnie – są nie tylko efektowne, ale i zoptymalizowane pod względem zużycia energii. Przestrzeń wewnątrz gmachu zaplanowano jako uporządkowaną i klarowną: mimo sporych rozmiarów, w budynku trudno się zgubić, łatwo się po nim poruszać zarówno pracownikom, jak petentom i gościom.

gufiAVZpVxyl1wokstJi1OGDwZzsdkppHLjfFuswWkcrMhdSdUW8XM5R6afv_urzad-marszalkowski-poznan11.jpg
QnPsgvkEELTnovOlc5SEoLAXRyhBN1iq3RtZTsQ82ahAxXz8xFy5ybnsbAo1_urzad-marszalkowski-poznan12.jpg

Urząd Marszałkowski w Poznaniu swoją efektowną, lekką, świetlistą, przeszkloną bryłę zawdzięcza starannie zaprojektowanej konstrukcji nośnej. „Znamienną cechą rozwiązania konstrukcyjnego jest ograniczenie konstrukcyjnych elementów podporowych, usytuowanych pomiędzy częścią niższą i wyższą budynku, jedynie do słupów oraz pionów komunikacyjnych i instalacyjnych usytuowanych poza osiami wyznaczającymi elewacje. Zabieg ten z jednej strony podkreśla podział budynku na dwie odrębne bryły z drugiej zaś, poprzez wykonanie „podcięcia” pomiędzy kondygnacją „1” i „2”, nadaje obiektowi zamierzoną „lekkość”. Zastosowane rozwiązanie pozwala uzyskać otwartą przestrzeń, która zostanie wykorzystana jako przestrzeń zielona” – opisują to projektanci.

O42DLHxQLcIx8ZgvYLwoJEWV4RTaHBCWIjwe5fbQUE3yNLTftjeLjiOWglZd_urzad-marszalkowski-poznan13.jpg
gxjpGB3KQIzyo2jIgz59X9GZpNRcuuhlEfFhVBIes1JUthtkZ8HPCEKZD3LQ_urzad-marszalkowski-poznan14.jpg

Nowy Urząd Marszałkowski w Poznaniu ułatwił funkcjonowanie instytucji, do tej pory rozsianej po wielu wynajmowanych lokalizacjach w całym mieście.

Siedziba Urzędu Marszałkowskiego i Sejmiku Województwa Wielkopolskiego
Lokalizacja: ul. Niepodległości 34, Poznań
Inwestor: Urząd Marszałkowski w Poznaniu
Projektanci: Warsztat Architektury Pracownia Autorska; architekt prowadzący: dr inż. arch. Krzysztof Kozłowski; architekci: arch. Marek Moczorat, arch. Marta Radziwiłowicz, arch. Maciej Jaśkowiec, arch. Maria Stankiewicz, arch. Agata Szymańska – Pietrusz, arch. Karol Tomczak, arch. Grzegorz Ziętek
Generalny wykonawca: Erbud SA
Projekt: 2009 - 2012
Realizacja: 2012 - 2015
Powierzchnia całkowita: 33.650 m2
Powierzchnia zabudowy: 2.960 m2
Kubatura brutto: 165.650 m3
Koszt inwestycji: 175 000 000 zł
Źródło zdjęć: wapa.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Nowa architektura w przemysłowej okolicy
Nowa architektura w przemysłowej okolicy

Choć przemysł ciężki od lat nie definiuje już charakteru Górnego Śląska, wciąż w tym regionie istnie ...

Dla nowych mieszczan
Dla nowych mieszczan

419 kawalerek oraz 33 dwupokojowych mieszkań o metrażach od 25,58 do 37 m2 mieści budynek mieszkalny ...

Bryły od mieszkania
Bryły od mieszkania

Maćków Pracownia Projektowa realizuje kolejny projekt we Wrocławiu, zakończyła właśnie budowę pierws ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera