Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Port jachtowy w Szczecinie na koniec wakacji

 

Czas czytania: ~3 min


Port jachtowy w Szczecinie powstał według projektu pracowni PPA Podczaszy Pracownia Architektury, której koncepcję uznano za najlepszą podczas rozstrzygniętego w 2009 roku konkursu architektonicznego

 

nq9aaGGBNokoRDUkQse8BdHJj32PLMFdFbGYehr18w7iX4P8gVOiJlCxEd5a_port-jachtowy-szczecin03.jpg

Port jachtowy w Szczecinie działa od kwietnia 2015 roku. To inwestycja władz miasta, które w ten sposób chciały rozwiązać dwa problemy. Z jednej strony przywrócić życie zaniedbanej przez lata Wyspie Grodzkiej, z drugiej strony stworzyć miejsce przyciągające turystów, stanowiące całoroczną atrakcję, będące jedną z wizytówek miasta. „Projektowany zespół obiektów zlokalizowany na Wyspie Grodzkiej i przy nabrzeżu Starówka na Łasztowi jest próbą stworzenia „wizytówki miasta” – miejsca, które stanie się „zastrzykiem” uzdrawiającym i przywracającym życie miastu zarówno w okresie letnim jak i poza sezonem wakacyjnym. Projekt zakłada stworzenie bazy kulturalno- rekreacyjnej, gastronomicznej, sportowej” – piszą o tym przedsięwzięciu przedstawiciele władz miasta.

WfkiEJJnskI6stX4ApvdLhpvZHukdOlyThzpg7MirUGK0lbEN4Ja9ZqGdZIe_port-jachtowy-szczecin04.jpg
Y8lbFiCL0qo0rkcphQGbnpfdguvGCHF1DH7F79LkPbwOcczu0WPuWjIXM2OU_port-jachtowy-szczecin05.jpg

Port jachtowy w Szczecinie powstał według projektu pracowni PPA Podczaszy Pracownia Architektury, której koncepcję uznano za najlepszą podczas rozstrzygniętego w 2009 roku konkursu architektonicznego. Wybudowany sześć lat później port jachtowy w Szczecinie dołączył do grona zrealizowanych w ostatnich latach inwestycji, poprawiających komfort żeglowania po polskich rzekach i jeziorach. Kilka lat temu wszyscy zachwycaliśmy się nową mariną w Bydgoszczy – stała się ona swego rodzaju wzorem dla kolejnych tego typu realizacji. A najnowsze projekty – to już nie tylko pojedyncze obiekty, ale całe żeglarskie dzielnice, jak planowana w Mielnie.

EggMcNMdMnFh7OEhxdLyiTdIU8e4gxMYd3hdMJ9wLjVVO6fKNjrpUrsq4R59_port-jachtowy-szczecin02.jpg

Port jachtowy w Szczecinie powstał w wyjątkowym miejscu. Wyspa Grodzka położona jest w centrum miasta, naprzeciwko zabytkowych Wałów Chrobrego – roztacza się z niej widok na jedne z najpiękniejszych budowli w Szczecinie. Do niedawna zaniedbana i niewykorzystywana, pomału zmienia swoje oblicze. Port jachtowy ma być kolejną inwestycją wydobywającą potencjał tego miejsca i przywracającą tam życie. Wyspę Grodzką połączono z centrum miasta za pomocą pieszej kładki, która jest zarazem częścią założenia portu: pod częścią dla pieszych znalazła się część budynku tworząca niejako podwieszoną od spodu kładki drewnianą konstrukcję.

2HkwAk5gHbSHKKvW4271cl8m5zgKH6asIPeMuuFpLoWqSpHqhnWfevD2Kse9_port-jachtowy-szczecin06.jpg
HAy6h1ze8Bo0Fj8tpenxAzNPyFP0emDtCOGpMiyMoH7D26hDLpYi5tEHJzLw_port-jachtowy-szczecin07.jpg

Cały kompleks portu jachtowego w Szczecinie wzniesiono z najbardziej naturalnego dla takich obiektów materiału – czyli drewna. „Główna ideą kształtowania przestrzeni było stworzenie obszaru „wymodelowanego” naturalnymi materiałami w naturalny sposób przypominający bieg rzeki” – piszą architekci i rzeczywiście, miękko falujące linie trzeba uznać za motyw przewodni tego założenia. Dzięki niezwykłemu uformowaniu kolejnych pawilonów i łączących je pomostów cały kompleks może z daleka przypominać raczej fantazyjną rzeźbę, nie zaś w pełni funkcjonalny obiekt. Bryły zaprojektowano bardzo starannie, wpisując je jednocześnie w spójną, konsekwentnie zrealizowaną formę.

kYkibxuyPgEV1MgJI84KJpQoCH6QdzUiWORCdmWLShijw4I7kuAED6g9uulZ_port-jachtowy-szczecin01.jpg


„Projektowany teren został podzielony na obszary o nieregularnych, swobodnych kształtach pełniących funkcję zielonych wysp w otoczeniu zieleni urządzonej” – podkreślają autorzy projektu. Jednocześnie jednak podkreślić należy, że rzeźbiarki obiekt nie jest tylko grą z formą – nie mniej precyzyjnie zaplanowano tu rozkład funkcji, aby użytkownicy łatwo zorientowali się, gdzie znajduje się strefa gastronomii, gdzie wypoczynku, która część założenia pełni funkcję bardziej reprezentacyjną, a gdzie skierować swoje koki, by skorzystać z jednego z prawie 80 stanowisk dla łodzi.

aVfwA0IXcjkVcT6X4kldMZuFVyq55SIsIyhFnDNjriAOiUKI8YXsmHBMjwJr_port-jachtowy-szczecin08.jpg

North East Marina - port jachtowy
Lokalizacja: Szczecin, Wyspa Grodzka
Inwestor: Miasto Szczecin
Projektanci: Podczaszy Pracownia Architektury
Generalny wykonawca: Energopol Szczecin
Projekt: 2009 (pierwsza nagroda w konkursie)
Realizacja: 2015
Powierzchnia: 90 000 m2 (budynki : 2 357 m2)
Koszt inwestycji: 40 mln zł
Zdjęcia: Piotr Krajewski, pkrajewski.pl; dzięki uprzejmości pracowni Podczaszy Pracownia Architektury, podczaszy-pa.com


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Browary Warszawskie najlepszym budynkiem stolicy
Browary Warszawskie najlepszym budynkiem stolicy

To była już ósma edycja konkursu, w którym nowo powstałe warszawskie budynki rywalizują ze sobą o mi ...

Osiedle z drewna i cegły
Osiedle z drewna i cegły

Współczesny świat nie jest łatwym miejscem do życia. Wszechobecny pośpiech i presja, życie w zatłocz ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera