Port jachtowy w Szczecinie na koniec wakacji - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Port jachtowy w Szczecinie na koniec wakacji

 

Czas czytania: ~3 min


Port jachtowy w Szczecinie powstał według projektu pracowni PPA Podczaszy Pracownia Architektury, której koncepcję uznano za najlepszą podczas rozstrzygniętego w 2009 roku konkursu architektonicznego

 

nq9aaGGBNokoRDUkQse8BdHJj32PLMFdFbGYehr18w7iX4P8gVOiJlCxEd5a_port-jachtowy-szczecin03.jpg

Port jachtowy w Szczecinie działa od kwietnia 2015 roku. To inwestycja władz miasta, które w ten sposób chciały rozwiązać dwa problemy. Z jednej strony przywrócić życie zaniedbanej przez lata Wyspie Grodzkiej, z drugiej strony stworzyć miejsce przyciągające turystów, stanowiące całoroczną atrakcję, będące jedną z wizytówek miasta. „Projektowany zespół obiektów zlokalizowany na Wyspie Grodzkiej i przy nabrzeżu Starówka na Łasztowi jest próbą stworzenia „wizytówki miasta” – miejsca, które stanie się „zastrzykiem” uzdrawiającym i przywracającym życie miastu zarówno w okresie letnim jak i poza sezonem wakacyjnym. Projekt zakłada stworzenie bazy kulturalno- rekreacyjnej, gastronomicznej, sportowej” – piszą o tym przedsięwzięciu przedstawiciele władz miasta.

WfkiEJJnskI6stX4ApvdLhpvZHukdOlyThzpg7MirUGK0lbEN4Ja9ZqGdZIe_port-jachtowy-szczecin04.jpg
Y8lbFiCL0qo0rkcphQGbnpfdguvGCHF1DH7F79LkPbwOcczu0WPuWjIXM2OU_port-jachtowy-szczecin05.jpg

Port jachtowy w Szczecinie powstał według projektu pracowni PPA Podczaszy Pracownia Architektury, której koncepcję uznano za najlepszą podczas rozstrzygniętego w 2009 roku konkursu architektonicznego. Wybudowany sześć lat później port jachtowy w Szczecinie dołączył do grona zrealizowanych w ostatnich latach inwestycji, poprawiających komfort żeglowania po polskich rzekach i jeziorach. Kilka lat temu wszyscy zachwycaliśmy się nową mariną w Bydgoszczy – stała się ona swego rodzaju wzorem dla kolejnych tego typu realizacji. A najnowsze projekty – to już nie tylko pojedyncze obiekty, ale całe żeglarskie dzielnice, jak planowana w Mielnie.

EggMcNMdMnFh7OEhxdLyiTdIU8e4gxMYd3hdMJ9wLjVVO6fKNjrpUrsq4R59_port-jachtowy-szczecin02.jpg

Port jachtowy w Szczecinie powstał w wyjątkowym miejscu. Wyspa Grodzka położona jest w centrum miasta, naprzeciwko zabytkowych Wałów Chrobrego – roztacza się z niej widok na jedne z najpiękniejszych budowli w Szczecinie. Do niedawna zaniedbana i niewykorzystywana, pomału zmienia swoje oblicze. Port jachtowy ma być kolejną inwestycją wydobywającą potencjał tego miejsca i przywracającą tam życie. Wyspę Grodzką połączono z centrum miasta za pomocą pieszej kładki, która jest zarazem częścią założenia portu: pod częścią dla pieszych znalazła się część budynku tworząca niejako podwieszoną od spodu kładki drewnianą konstrukcję.

2HkwAk5gHbSHKKvW4271cl8m5zgKH6asIPeMuuFpLoWqSpHqhnWfevD2Kse9_port-jachtowy-szczecin06.jpg
HAy6h1ze8Bo0Fj8tpenxAzNPyFP0emDtCOGpMiyMoH7D26hDLpYi5tEHJzLw_port-jachtowy-szczecin07.jpg

Cały kompleks portu jachtowego w Szczecinie wzniesiono z najbardziej naturalnego dla takich obiektów materiału – czyli drewna. „Główna ideą kształtowania przestrzeni było stworzenie obszaru „wymodelowanego” naturalnymi materiałami w naturalny sposób przypominający bieg rzeki” – piszą architekci i rzeczywiście, miękko falujące linie trzeba uznać za motyw przewodni tego założenia. Dzięki niezwykłemu uformowaniu kolejnych pawilonów i łączących je pomostów cały kompleks może z daleka przypominać raczej fantazyjną rzeźbę, nie zaś w pełni funkcjonalny obiekt. Bryły zaprojektowano bardzo starannie, wpisując je jednocześnie w spójną, konsekwentnie zrealizowaną formę.

kYkibxuyPgEV1MgJI84KJpQoCH6QdzUiWORCdmWLShijw4I7kuAED6g9uulZ_port-jachtowy-szczecin01.jpg


„Projektowany teren został podzielony na obszary o nieregularnych, swobodnych kształtach pełniących funkcję zielonych wysp w otoczeniu zieleni urządzonej” – podkreślają autorzy projektu. Jednocześnie jednak podkreślić należy, że rzeźbiarki obiekt nie jest tylko grą z formą – nie mniej precyzyjnie zaplanowano tu rozkład funkcji, aby użytkownicy łatwo zorientowali się, gdzie znajduje się strefa gastronomii, gdzie wypoczynku, która część założenia pełni funkcję bardziej reprezentacyjną, a gdzie skierować swoje koki, by skorzystać z jednego z prawie 80 stanowisk dla łodzi.

aVfwA0IXcjkVcT6X4kldMZuFVyq55SIsIyhFnDNjriAOiUKI8YXsmHBMjwJr_port-jachtowy-szczecin08.jpg

North East Marina - port jachtowy
Lokalizacja: Szczecin, Wyspa Grodzka
Inwestor: Miasto Szczecin
Projektanci: Podczaszy Pracownia Architektury
Generalny wykonawca: Energopol Szczecin
Projekt: 2009 (pierwsza nagroda w konkursie)
Realizacja: 2015
Powierzchnia: 90 000 m2 (budynki : 2 357 m2)
Koszt inwestycji: 40 mln zł
Zdjęcia: Piotr Krajewski, pkrajewski.pl; dzięki uprzejmości pracowni Podczaszy Pracownia Architektury, podczaszy-pa.com


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Dom Cedrowy od Wrzeszcz Architekci
Dom Cedrowy od Wrzeszcz Architekci

Dom Cedrowy zaprojektowany w pracowni Wrzeszcz Architekci stanął w spokojnej, willowej dzielnicy mie ...

Browary Warszawskie. Spektakularna rewitalizacja w Warszawie - prezentacja kompleksu
Browary Warszawskie. Spektakularna rewitalizacja w Warszawie - prezentacja kompleksu

Browary Warszawskie to kwartał położony na warszawskiej Woli. Zaprojektowany jako miejsce, w którym ...

Webinarium Bauder: Innowacje Bauder 2021 na każdy dach
Webinarium Bauder: Innowacje Bauder 2021 na każdy dach

Zapraszamy na webinarium architektoniczne firmy Bauder, którego tematem będzie prezentacja innowacyj ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera