Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Apartamentowiec Morskie Oko – wpisany w krajobraz

 

Czas czytania: ~2 min


Apartamentowiec Morskie Oko , zaprojektowany przez pracownię Grupa 5 Architekci stanął na terenie parku Morskie Oko na warszawskim Mokotowie.

 

ONGacQhQ5pASPFheirdkp3EENtO06Zo1bDgTZVY25CTJakrZ1aWcJ7oQQu4L_morskie-oko01.jpg

Apartamentowiec Morskie Oko , zaprojektowany przez pracownię Grupa 5 Architekci stanął na terenie parku Morskie Oko na warszawskim Mokotowie. Jego największym atutem jest lokalizacja: dom posadowiono na skraju skarpy, w otoczeniu starych drzew. Mimo sąsiedztwa ruchliwej ulicy i bliskości centrum miasta budynek zdaje się być zatopiony w parkowej zieleni.

npLfwduz49MuAMBt9DklsZ3jiBieWEYU8sp1TmMb6I7PODQGgSuJhNi9GdnK_morskie-oko02.jpg
hYA71dmxQx9qh3S5MbNCc07i9nVKPcV8Lur1Opr3LO2qraJo2NvK0LLcoXt5_morskie-oko03.jpg

Apartamentowiec Morskie Oko, zaprojektowany przez pracownię Grupa 5 Architekci jest laureatem tegorocznej edycji konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszawy – otrzymał nagrodę w kategorii „Architektura mieszkaniowa- pojedynczy obiekt” . Jury doceniło dopasowanie formy nowego budynku do specyficznego, cennego, zabytkowego otoczenia. „Choć jest to współczesna realizacja, to zastosowane przez architektów proporcje oraz wykorzystane materiały nawiązują do modernistycznych tradycji Mokotowa” - napisano przy okazji konkursu.

X4e7b72YM7iNP9UwsU9Dy6xYUbsvYTsadyD1FZrCHrMqe9L3S0yEY4KnyJy9_morskie-oko05.jpg
OyhSwkwU6ITYmhDseWaoB1ABtMTvKXTfTT78vi1eqDqobn86hcG7UeHKedmd_morskie-oko06.jpg

Apartamentowiec Morskie Oko – jak podkreślają architekci – miał mieć nie narzucającą się formę, która nie będzie dominowała nad parkowym otoczeniem. Drugim celem była ponadczasowość – projektantom zależało, aby dom przeszedł próbę czasu i zachował formę atrakcyjną przez lata, niezależnie od zmieniających się mód. Inspirując się modernistyczną geometrią (której sporo można znaleźć w zabudowie Mokotowa) projektanci z biura Grupa 5 Architekci stworzyli bryłę lakoniczną, prostą, o klarownej kompozycji i jasnych podziałach. Budynek ma nieregularny kształt - skomponowany został w kilku różnej wielkości brył geometrycznych. Jego geometryczny porządek podkreślają także duże przeszklenia o zróżnicowanych kształtach i wielkości. Jasne płaszczyzny kamiennych elewacji przełamano detalem z czarnych paneli.

WL21vPIJjJZgCQOY7Rxo3gwJWK6gxSHVb7zQLP4D3Kw2F4uJ5HdUPc3KE6Ji_morskie-oko07.jpg
vm0V7u4dM0djxbJjszPEp18UttVO6P3SkL1If423tlPIXyl6JqHc2VLBvZQF_morskie-oko08.jpg

Apartamentowiec Morskie Oko poza dobrym wpisaniem się w otoczenie miał zapewnić swoim mieszkańcom wyjątkowe wygody. W tym celu mieszkania w budynku otrzymały możliwość modyfikacji podziału wnętrz, zaś największym ich walorem uczyniono ogromne okna, kadrujące widok na park. „Zastosowana zasada nieregularnych otwarć pozwala również na dostosowanie wielkości okien na elewacjach w zależności od rozwiązań aranżacyjnych poszczególnych wnętrz, bez straty dla przyjętej formy i proporcji budynku” - tłumaczą architekci.

jXpw6KMs4q4bAKgpnIXN4vo6nAS8aDBZb6smjf0WRVlsUmg3WvZiu7cGFSvx_morskie-oko09.jpg
x6MXO1Fk2hwepptvuL1JgBWOtOMPtUfMkNFtxWJjGXVe67VjfOawA33Cuuv4_morskie-oko10.jpg

Apartamentowiec Morskie Oko stoi na skraju skarpy, stanowiąc ostatni z ciągu nowych domów, zbudowanych wzdłuż parkowej uliczki Morskie Oko, naprzeciwko zabytkowego Pałacu Szustra. W sumie luksusowe mini-osiedle tworzy pięć domów, z których jeden – to poddana gruntownemu remontowi willa słynnego warszawskiego kuśnierza, Arpada Chowańczka. Pozostałe domy są nowe i razem z willą tworzą nową pierzeję spacerowej alei, prowadzącej w dół skarpy i w głąb parku.

Budynek mieszkalny Morskie Oko
Lokalizacja: Warszawa, ul. Morskie Oko 1/3/5
Inwestor: Myoni Group
Projektanci: Grupa 5 Architekci, Roman Dziedziejko, Mikołaj Kadłubowski, Michał Leszczyński, Krzysztof Mycielski, Rafał Zelent; współpraca autorska: Marcin Zatoński, pracownia GGP - Hubert Polkowski, Piotr Guzik, Andrzej Gomułka
Powierzchnia użytkowa: 600 m2
Projekt: 2012-2013
Realizacja : 2013-2015
Źródło zdjęć: grupa5.com.pl, myonigroup.com


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Dom jak azyl
Dom jak azyl

Projekt domu, który zaplanowano jako schronienie dla dzieci pozostających w pieczy zastępczej powsta ...

Kameralny budynek biurowy
Kameralny budynek biurowy

Budynek usługowo-biurowy projektu pracowni ArchiSTYL stanął przy ulicy Jana Brzechwy w miejscowości ...

Osiedle z solarnymi żaglami
Osiedle z solarnymi żaglami

Osiedle Domów z Żaglami Solarnymi znajduje się w północnej części Krakowa, przy granicy z Zielonkami ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera