Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Apartamentowiec Morskie Oko – wpisany w krajobraz

 

Czas czytania: ~2 min


Apartamentowiec Morskie Oko , zaprojektowany przez pracownię Grupa 5 Architekci stanął na terenie parku Morskie Oko na warszawskim Mokotowie.

 

ONGacQhQ5pASPFheirdkp3EENtO06Zo1bDgTZVY25CTJakrZ1aWcJ7oQQu4L_morskie-oko01.jpg

Apartamentowiec Morskie Oko , zaprojektowany przez pracownię Grupa 5 Architekci stanął na terenie parku Morskie Oko na warszawskim Mokotowie. Jego największym atutem jest lokalizacja: dom posadowiono na skraju skarpy, w otoczeniu starych drzew. Mimo sąsiedztwa ruchliwej ulicy i bliskości centrum miasta budynek zdaje się być zatopiony w parkowej zieleni.

npLfwduz49MuAMBt9DklsZ3jiBieWEYU8sp1TmMb6I7PODQGgSuJhNi9GdnK_morskie-oko02.jpg
hYA71dmxQx9qh3S5MbNCc07i9nVKPcV8Lur1Opr3LO2qraJo2NvK0LLcoXt5_morskie-oko03.jpg

Apartamentowiec Morskie Oko, zaprojektowany przez pracownię Grupa 5 Architekci jest laureatem tegorocznej edycji konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszawy – otrzymał nagrodę w kategorii „Architektura mieszkaniowa- pojedynczy obiekt” . Jury doceniło dopasowanie formy nowego budynku do specyficznego, cennego, zabytkowego otoczenia. „Choć jest to współczesna realizacja, to zastosowane przez architektów proporcje oraz wykorzystane materiały nawiązują do modernistycznych tradycji Mokotowa” - napisano przy okazji konkursu.

X4e7b72YM7iNP9UwsU9Dy6xYUbsvYTsadyD1FZrCHrMqe9L3S0yEY4KnyJy9_morskie-oko05.jpg
OyhSwkwU6ITYmhDseWaoB1ABtMTvKXTfTT78vi1eqDqobn86hcG7UeHKedmd_morskie-oko06.jpg

Apartamentowiec Morskie Oko – jak podkreślają architekci – miał mieć nie narzucającą się formę, która nie będzie dominowała nad parkowym otoczeniem. Drugim celem była ponadczasowość – projektantom zależało, aby dom przeszedł próbę czasu i zachował formę atrakcyjną przez lata, niezależnie od zmieniających się mód. Inspirując się modernistyczną geometrią (której sporo można znaleźć w zabudowie Mokotowa) projektanci z biura Grupa 5 Architekci stworzyli bryłę lakoniczną, prostą, o klarownej kompozycji i jasnych podziałach. Budynek ma nieregularny kształt - skomponowany został w kilku różnej wielkości brył geometrycznych. Jego geometryczny porządek podkreślają także duże przeszklenia o zróżnicowanych kształtach i wielkości. Jasne płaszczyzny kamiennych elewacji przełamano detalem z czarnych paneli.

WL21vPIJjJZgCQOY7Rxo3gwJWK6gxSHVb7zQLP4D3Kw2F4uJ5HdUPc3KE6Ji_morskie-oko07.jpg
vm0V7u4dM0djxbJjszPEp18UttVO6P3SkL1If423tlPIXyl6JqHc2VLBvZQF_morskie-oko08.jpg

Apartamentowiec Morskie Oko poza dobrym wpisaniem się w otoczenie miał zapewnić swoim mieszkańcom wyjątkowe wygody. W tym celu mieszkania w budynku otrzymały możliwość modyfikacji podziału wnętrz, zaś największym ich walorem uczyniono ogromne okna, kadrujące widok na park. „Zastosowana zasada nieregularnych otwarć pozwala również na dostosowanie wielkości okien na elewacjach w zależności od rozwiązań aranżacyjnych poszczególnych wnętrz, bez straty dla przyjętej formy i proporcji budynku” - tłumaczą architekci.

jXpw6KMs4q4bAKgpnIXN4vo6nAS8aDBZb6smjf0WRVlsUmg3WvZiu7cGFSvx_morskie-oko09.jpg
x6MXO1Fk2hwepptvuL1JgBWOtOMPtUfMkNFtxWJjGXVe67VjfOawA33Cuuv4_morskie-oko10.jpg

Apartamentowiec Morskie Oko stoi na skraju skarpy, stanowiąc ostatni z ciągu nowych domów, zbudowanych wzdłuż parkowej uliczki Morskie Oko, naprzeciwko zabytkowego Pałacu Szustra. W sumie luksusowe mini-osiedle tworzy pięć domów, z których jeden – to poddana gruntownemu remontowi willa słynnego warszawskiego kuśnierza, Arpada Chowańczka. Pozostałe domy są nowe i razem z willą tworzą nową pierzeję spacerowej alei, prowadzącej w dół skarpy i w głąb parku.

Budynek mieszkalny Morskie Oko
Lokalizacja: Warszawa, ul. Morskie Oko 1/3/5
Inwestor: Myoni Group
Projektanci: Grupa 5 Architekci, Roman Dziedziejko, Mikołaj Kadłubowski, Michał Leszczyński, Krzysztof Mycielski, Rafał Zelent; współpraca autorska: Marcin Zatoński, pracownia GGP - Hubert Polkowski, Piotr Guzik, Andrzej Gomułka
Powierzchnia użytkowa: 600 m2
Projekt: 2012-2013
Realizacja : 2013-2015
Źródło zdjęć: grupa5.com.pl, myonigroup.com


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Osiedle Kwadrat – projekt AP Szczepaniak
Osiedle Kwadrat – projekt AP Szczepaniak

Osiedle Kwadrat – to jedna z nowszych realizacji architektonicznych pracowni AP Szczepaniak. Dwa ośm ...

Webinarium H+H: System Budowy H+H w świecie BIM
Webinarium H+H: System Budowy H+H w świecie BIM

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów, studentów, wykonawców i wszystkich zainteresowany ...

Webinarium Stiebel Eltron: Gruntowe pompy ciepła dla budownictwa jednorodzinnego
Webinarium Stiebel Eltron: Gruntowe pompy ciepła dla budownictwa jednorodzinnego

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów, firm inżynierskich (instalacyjnych) projektantów ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera