Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Australia i Finlandia na Biennale

 

Czas czytania: ~3 min


Już wkrótce z wielką pompą rozpocznie się weneckie biennale architektury. Dziś rekomendujemy dwie wystawy, choć to rekomendacja mocno intuicyjna, bo biennale zaczyna się przecież dopiero w połowie września. Obie ekspozycje będą prezentowane na terenie weneckich Ogrodów.

AOdYmtWt3lxuiSBRgTVnSu1ddxxItHz4PwYAdgfdIzCyglxRjMDjJ7CORQer_concepts-by-lava.jpg

Wiemy już, jaka wystawa zostanie zaprezentowana w polskim pawilonie. Pisaliśmy też o „Aurze” – instalacji autorstwa Zahy Hadid, która zostanie zaprezentowana w palladiańskiej Villa Foscari la Malcontenta . Najwyższa pora aby zacząć odsłaniać rąbka tajemnicy, co pokażą kuratorzy i architekci z innych państw.

Słynne weneckie Giardini już dawno nie są w stanie pomieścić rozrastającej się imprezy. Stąd, poza wystawami w 30 narodowych pawilonach, liczne ekspozycje, prezentacje i instalacje można będzie oglądać w innych częściach miasta, między innymi w Arsenale.

Dziś zarekomendujemy dwie wystawy, choć to rekomendacja mocno intuicyjna, bo biennale zaczyna się przecież dopiero w połowie września. Obie ekspozyje będą prezentowane na terenie weneckich Ogrodów.

Pierwsza to Abundant – wystawa przygotowana  przez australijskich kuratorów: Neila Durbacha, Vince'a Frosta, Wendy Lewin, Kerstin Thompson i Gary'ego Warnera. Do udziału w niej zaproszono ponad 180 australijskich pracowni, które dostarczyły ponad 300 eksponatów. Ta liczba może tłumaczyć pochodzenie tytułu ekspozycji –  „abundant” znaczy „obfity”, „występujący w nadmiernych ilościach”. Prezentowane na wystawie obiekty to jednak nie projekty architektoniczne, a rzeźby. A właściwie artefakty z pogranicza tych dwóch dziedzin sztuki – z jednej strony mogą być interpretowane jako architektoniczne makiety (a niektóre są nimi sensu stricte), z drugiej – część pozostaje w bardzo luźnym związku z wyjściowym, architektonicznym modelem. Kuratorzy odnieśli się do hasła przewodniego „Out There. Architecture Beyond Buildings” i postawili przed architektami zadanie stworzenia modelu, który z założenia stanowi w codziennej praktyce bozetto – pierwszą, trójwymiarową materializację pomysłu, który ma się przerodzić w budynek. Dali im jednak całkowicie wolną rękę i możliwość oderwania od architektonicznej rzeczywistości. Powstały więc zarówno makiety rzeczywistych budynków – na przykład olimpijskiego centrum tenisowego w Pekinie (Voller Nield Architecture + CCDI Architect(s)), jak i autorskich manifestów, fantazyjnych wizji architektury przyszłości, czy rzeźbiarsko-architektonicznych żartów. Zobaczyć będzie można między innymi fragment fasady, dla której inspiracją były skrzydła ćmy, luksusowy budynek mieszkalno-usługowy, którego fraktalna forma nawiązuje do płatka śniegu i wiele, wiele innych.

jRJOUbXy5lCb8rZ51vzBDZcKO1AbVuqxIds9qgvptTQx7LmRak10A9ffwQNF_cubby-conglomerate-by-super-colossal.jpg
NgiKYIMo3IoGMVhgtowyaqRvM71M7Gxtp3zfNgYY0dZEiV8ICs9kybc3Hq4c_kotka.jpg

Druga wystawa została zrealizowana przez ekipę Fińskiego Muzeum Architektury. W przeciwieństwie do poprzedniej, pokazuje ona architekturę w sposób bardziej tradycyjny – za pomocą modeli, zdjęć i rysunków. Pod nazwą Store and Share” kryje się ekspozycja ukazująca cztery muzea i cztery biblioteki – pięć budynków zrealizowanych od podstaw, dwie modernizacje istniejących i jeden projekt konkursowy. Wszystkie one powstały w Finalndii w latach 1998-2008. Niezwykle ciekawe może się okazać prześledzenie zmiany trendów i ewolucji, jaką przeszła architektura tych ważnych publicznych budynków na przestrzeni, bądź co bądź, krótkiego okresu. Polską publiczność może szczególnie zainteresować projekt muzeum w Kotka autorstwa pracowni Lahdelma & Mahlamäki, znanej nam z ze zwycięskiej koncepcji warszawskiego Muzeum Historii Żydów Polskich.

Kolejne prezentacje i rekomendacje już wkrótce. A obszerna relacja z biennale – w październiku!

 

Md


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Nowa architektura w przemysłowej okolicy
Nowa architektura w przemysłowej okolicy

Choć przemysł ciężki od lat nie definiuje już charakteru Górnego Śląska, wciąż w tym regionie istnie ...

Dla nowych mieszczan
Dla nowych mieszczan

419 kawalerek oraz 33 dwupokojowych mieszkań o metrażach od 25,58 do 37 m2 mieści budynek mieszkalny ...

Bryły od mieszkania
Bryły od mieszkania

Maćków Pracownia Projektowa realizuje kolejny projekt we Wrocławiu, zakończyła właśnie budowę pierws ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Opinie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera