Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Australia i Finlandia na Biennale

 

Czas czytania: ~3 min


Już wkrótce z wielką pompą rozpocznie się weneckie biennale architektury. Dziś rekomendujemy dwie wystawy, choć to rekomendacja mocno intuicyjna, bo biennale zaczyna się przecież dopiero w połowie września. Obie ekspozycje będą prezentowane na terenie weneckich Ogrodów.

AOdYmtWt3lxuiSBRgTVnSu1ddxxItHz4PwYAdgfdIzCyglxRjMDjJ7CORQer_concepts-by-lava.jpg

Wiemy już, jaka wystawa zostanie zaprezentowana w polskim pawilonie. Pisaliśmy też o „Aurze” – instalacji autorstwa Zahy Hadid, która zostanie zaprezentowana w palladiańskiej Villa Foscari la Malcontenta . Najwyższa pora aby zacząć odsłaniać rąbka tajemnicy, co pokażą kuratorzy i architekci z innych państw.

Słynne weneckie Giardini już dawno nie są w stanie pomieścić rozrastającej się imprezy. Stąd, poza wystawami w 30 narodowych pawilonach, liczne ekspozycje, prezentacje i instalacje można będzie oglądać w innych częściach miasta, między innymi w Arsenale.

Dziś zarekomendujemy dwie wystawy, choć to rekomendacja mocno intuicyjna, bo biennale zaczyna się przecież dopiero w połowie września. Obie ekspozyje będą prezentowane na terenie weneckich Ogrodów.

Pierwsza to Abundant – wystawa przygotowana  przez australijskich kuratorów: Neila Durbacha, Vince'a Frosta, Wendy Lewin, Kerstin Thompson i Gary'ego Warnera. Do udziału w niej zaproszono ponad 180 australijskich pracowni, które dostarczyły ponad 300 eksponatów. Ta liczba może tłumaczyć pochodzenie tytułu ekspozycji –  „abundant” znaczy „obfity”, „występujący w nadmiernych ilościach”. Prezentowane na wystawie obiekty to jednak nie projekty architektoniczne, a rzeźby. A właściwie artefakty z pogranicza tych dwóch dziedzin sztuki – z jednej strony mogą być interpretowane jako architektoniczne makiety (a niektóre są nimi sensu stricte), z drugiej – część pozostaje w bardzo luźnym związku z wyjściowym, architektonicznym modelem. Kuratorzy odnieśli się do hasła przewodniego „Out There. Architecture Beyond Buildings” i postawili przed architektami zadanie stworzenia modelu, który z założenia stanowi w codziennej praktyce bozetto – pierwszą, trójwymiarową materializację pomysłu, który ma się przerodzić w budynek. Dali im jednak całkowicie wolną rękę i możliwość oderwania od architektonicznej rzeczywistości. Powstały więc zarówno makiety rzeczywistych budynków – na przykład olimpijskiego centrum tenisowego w Pekinie (Voller Nield Architecture + CCDI Architect(s)), jak i autorskich manifestów, fantazyjnych wizji architektury przyszłości, czy rzeźbiarsko-architektonicznych żartów. Zobaczyć będzie można między innymi fragment fasady, dla której inspiracją były skrzydła ćmy, luksusowy budynek mieszkalno-usługowy, którego fraktalna forma nawiązuje do płatka śniegu i wiele, wiele innych.

jRJOUbXy5lCb8rZ51vzBDZcKO1AbVuqxIds9qgvptTQx7LmRak10A9ffwQNF_cubby-conglomerate-by-super-colossal.jpg
NgiKYIMo3IoGMVhgtowyaqRvM71M7Gxtp3zfNgYY0dZEiV8ICs9kybc3Hq4c_kotka.jpg

Druga wystawa została zrealizowana przez ekipę Fińskiego Muzeum Architektury. W przeciwieństwie do poprzedniej, pokazuje ona architekturę w sposób bardziej tradycyjny – za pomocą modeli, zdjęć i rysunków. Pod nazwą Store and Share” kryje się ekspozycja ukazująca cztery muzea i cztery biblioteki – pięć budynków zrealizowanych od podstaw, dwie modernizacje istniejących i jeden projekt konkursowy. Wszystkie one powstały w Finalndii w latach 1998-2008. Niezwykle ciekawe może się okazać prześledzenie zmiany trendów i ewolucji, jaką przeszła architektura tych ważnych publicznych budynków na przestrzeni, bądź co bądź, krótkiego okresu. Polską publiczność może szczególnie zainteresować projekt muzeum w Kotka autorstwa pracowni Lahdelma & Mahlamäki, znanej nam z ze zwycięskiej koncepcji warszawskiego Muzeum Historii Żydów Polskich.

Kolejne prezentacje i rekomendacje już wkrótce. A obszerna relacja z biennale – w październiku!

 

Md


Podepnij swój artykuł

tagi

Minimaxy - mikro lokale o ciekawej fasadzie
Minimaxy - mikro lokale o ciekawej fasadzie

Za „graficzne, podkreślające tektonikę budynków „zagranie” kolorami oraz wkomponowanie obiektów w ot ...

Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi
Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi

Po pandemicznej izolacji wracamy do rzeczywistości i zapraszamy na uroczystość rozstrzygnięcia nasze ...

Prefabrykacja w architekturze. II edycja.
Prefabrykacja w architekturze. II edycja.

Współczesne budownictwo prefabrykowane różni się od tego z czasów PRL-u. Pozwala ono na optymalizacj ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera