Najlepsi 2009 - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Najlepsi 2009

 

Czas czytania: ~6 min


30 kwietnia o godzinie 23.59 zakończyliśmy głosowanie Czytelników i ekspertów w plebiscycie Polska Architektura 2009 – architektonicznym rozliczeniu minionego roku. W głosowaniu czytelników oddano ponad 2500 głosów. Czas na podsumowanie wyników.

Najpierw jednak parę słów przypomnienia: na liście nominowanych budynków i wydarzeń 2009, która powstała dzięki pomocy ekspertów i zaangażowaniu naszych Czytelników, znalazło się blisko pięćdziesiąt propozycji w dziewięciu kategoriach: kultura i nauka, stare i nowe, biura, dom i mieszkanie, przestrzeń publiczna, ekologia, sport, wydarzenie oraz nadzieja 2009 r. Zaproszonymi przez nas ekspertami byli: Urszula Gołota – kustosz działu architektury współczesnej w Muzeum Architektury we Wrocławiu, Maciej Gardiasz – architekt i wiceprezes szczecińskiego oddziału SARP, Bartosz i Michał Haduch – publicyści i architekci z krakowskiej pracowni NArchitekTURA, Marcin Kościuch – architekt z pracowni Ultra Architekci, wiceprezes poznańskiego oddziału SARP oraz Piotr Kuczia – architekt pracujący w Polsce i Niemczech.

Jako że istotą plebiscytu jest udział publiczności, zaczynamy od wyników głosowania Czytelników.
aU3RvD1uTYGttitLod0TIIJ9Fu1M0jczb1DOorGnAuiCTe91K1gAFneesk68_neostudio-biblioteka.jpg
W kategorii „kultura i nauka” za najlepszy uznali Państwo budynek Biblioteki Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu zaprojektowany przez pracownie Neostudio, Consultor Sp. z o. o. i APA Jacek Bułat. Forma budynku, usytuowanego w sąsiedztwie wielkich realizacji pruskich z początku dwudziestego wieku, w bezpośrednim sąsiedztwie Opery i Zamku Cesarskiego, na tyłach Collegium Maius, jest próbą pogodzenia sprzeczności i połączenia tego, co najbardziej wartościowe w historycznej tkance miasta z nowoczesną, powściągliwą formą i rozwiązaniami funkcjonalnymi odpowiadającymi na potrzeby współczesnych użytkowników.
4Ciia5yr6zACVoE7d0fVJMykbH2LQiyaF3OQxvGbW2PsfnKtFRnDPaVaPwxT_hotel-andels.jpg
Wśród obiektów nominowanych w kategorii „nowe i stare” zwycięzcą okazał się łódzki hotel Andels – niezwykle udana, przeprowadzona z wielkim szacunkiem dla zastanej tkanki historycznej rewitalizacja i adaptacja XIX-wiecznej przędzalni na czterogwiazdkowy hotel. Autorami projektu przebudowy budynku wchodzącego w skład potężnego kompleksu Manufaktury jest pracownia Op Architekten.
0tk3MjGbUehIY76DAPWwHQ1t4H9Ysom84R8rWzc7DNjzvjFsXajmIVaTQTz6_norgips-domicz.JPG
Najlepszym biurowcem okazał się kameralny budynek firmy Knauf w Brzeziu pod Opolem. Powstał on w wyniku gruntownej modernizacji hali magazynowo-warsztatowej z lat 70-tych ubiegłego wieku, a autorami interwencji, w wyniku której przeciętny obiekt przemysłowy zamienił się w nowoczesny biurowiec o czystych, minimalistycznych formach, byli architekci z Pracowni Architektury M. i A. Domicz.
bAaPC1U2R71KemdQxddYrVELtsx4UtdZBIt82kDMLRXVbtIphfF3xqw2jRHf_zlamana-stodola-pag.jpg
Spośród nominowanych budynków mieszkalnych z największym uznaniem spotkała się „Złamana stodoła” w Bielanach Wrocławskich – zaprojektowany przez wrocławską pracownię PAG Tomasza Głowackiego dom, którego forma wpisuje się w popularny od kilku lat w designie i architekturze nurt zestawiania motywów zaczerpniętych z tradycyjnej, ludowej wytwórczości i elementów w pełni nowoczesnych.

F3b2v6LirlHVKRa1AjJiDEwq6iwggiDCW9FLuHzu0x4dfsRpTpQmGbuJxswD_beton-kosciol-votum-aleksa.JPG
Od samego początku zdecydowanym faworytem publiczności w kategorii „ekologia” był niewielki kościółek Votum Aleksa w Tarnowie nad Wisłą, którego autorami są architekci z młodej, warszawskiej pracowni Beton. Niewielki, usytuowany nad brzegiem rzeki budynek ujmuje zarówno skromną, minimalistyczną formą harmonijnie wpisującą się w krajobraz wiślanej skarpy, jak i tradycyjnymi, przyjaznymi środowisku naturalnemu rozwiązaniami i materiałami – drewnianą konstrukcją i osikowym gontem na dachu.

izCpXBHKR7IhJbEpKiudhLJqozZ8okTJFO0pyHlPFvzMnz4HtIl8qqWiFhuK_skwer-hoovera.jpg
W kategorii „przestrzeń publiczna” najwięcej głosów zdobył zaprojektowany przez JEMS Architektów pawilon na Skwerze Hoovera w Warszawie, ukończony wprawdzie pod koniec roku 2008, ale oficjalnie otwarty w styczniu 2009 r. Będący ukoronowaniem rewitalizacji Krakowskiego Przedmieścia niewielki, podłużny budynek o lekkiej, przeszklonej fasadzie i masywnej tylnej elewacji z piaskowca jest ukłonem w stronę architektury modernistycznej, a jednocześnie świetnie wpisuje się w zabytkowe otoczenie reprezentacyjnego traktu stolicy.
rBsdKM5PxDSn9mcbY8Ui9XeLV5ZaBN2h9fP0VhkravqRW10GNT2JZ09XEX8o_hala-bytom-mpp.JPG
Najlepszym obiektem sportowym okazała się hala sportowa w Bytomiu, zrealizowana według projektu wrocławskiej Maćków Pracowni Projektowej, zaskakująca formą i gamą kolorystyczną nietypową dla tego typu budynków. Architekci sięgnęli tu po odważne zestawienie antracytowej blachy na elewacjach oraz złotej na części ścian i suficie holu wewnątrz budynku, a jedną ze ścian rozcięli dynamicznym, przeszklonym pęknięciem.
2aNFVspsULLSRO32CdPxUnBroZm8znIOjnImMG3usMQs3PLQzo1YoM7xL2ne_balka-how-it-is.jpg
Miniony rok – mimo że kryzysowy – obfitował w ciekawe wydarzenia i projekty. Dlatego wybór wśród kandydatów do tytułu „wydarzenia” i „największej nadziei” 2009 roku nie był łatwy. Pierwszy z nich przypadł Polska! Year – kulturalnej inwazji Polski na Wielką Brytanię. Wydarzenia kulturalne i artystyczne organizowane w Londynie, Edynburgu, Glasgow, Belfaście, Liverpoolu, Oxfordzie i wielu innych miastach umożliwiły brytyjskiej publiczności kontakt z pracami polskich artystów, polskimi filmami, spektaklami i muzyką. Sporo uwagi poświecono także architekturze, prezentując min. wystawy: „Open: Poland – architektura i tożsamość” będącą próbą analizy ważniejszych współczesnych budynków i awangardowych projektów zmieniających oblicze polskich miast, „Polska architektura awangardowa i wydawnictwa architektoniczne w latach 1920-40” oraz „Renoma: Reflection of Wrocław City”, przybliżającą losy zbudowanego w 1930 r. domu towarowego Wertheim (dzisiejsza Renoma), zmodernizowanego na podstawie projektu Maćków Pracowni Projektowej (realizacja to była nominowana w naszym plebiscycie w kategorii „nowe i stare”).

„Największe nadzieje” 2009 r. wzbudził ubiegłoroczny laureat nagrody Pritzkera, Peter Zumthor, który zapowiedział, że podejmie się wykonania projektu przebudowy dawnej kieleckiej synagogi na centrum spotkań i religii. Reakcji miłośników architektury trudno się dziwić – nazwisko Zumthora wydaje się gwarancją stworzenia przemyślanej, dopracowanej w każdym szczególe architektury najwyższej próby.

Tak głosowali nasi Czytelnicy. A które kandydatury spotkały się z największym uznaniem zaproszonych do udziału w plebiscycie ekspertów? W niektórych kategoriach głosy specjalistów potwierdziły opinie publiczności.

Było tak zarówno w przypadku podwrocławskiego domu „Złamana stodoła”, który w swojej kategorii okazał się bezkonkurencyjny, hotelu Andels w Łodzi i hali sportowej w Bytomiu. Podobnie jak publiczność, eksperci głosowali także na realizację w przestrzeni publicznej, za najlepszą uznając warszawski Skwer Hoovera, a także w dziedzinie ekologii, (zieloną) palmę pierwszeństwa przyznając kościołowi w Tarnowie nad Wisłą. W kategorii „wydarzenie roku” typowany przez Czytelników Polska! Year zajął ex aequo pierwsze miejsce z innym prestiżowym eksportem kultury polskiej na Wyspy – instalacją Mirosława Bałki w hali turbin Tate Modern. Podobnie było z „nadzieją roku”. Tu zapowiedź przebudowy kieleckiej bożnicy przez Petera Zumthora podzieliła się najwyższym stopniem podium z planami budowy Centrum Dialogu „Przełomy” w Szczecinie, zaprojektowanego przez katowicką pracownię KWK Promes Roberta Koniecznego.

Zdecydowane różnice pojawiły się tylko w dwóch kategoriach: architektury biurowej i obiektów służących kulturze i nauce. W pierwszej z największym uznaniem ekspertów spotkał się zespół eleganckich, prostych budynków biurowych „Cristal Park” w Warszawie, zaprojektowany przez JEMS Architektów, w drugiej zaś szala zwycięstwa przechyliła się na korzyść Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie – budynku-śmigła realizowanego według koncepcji niemieckiej pracowni Pysall.Ruge Architekten i Bartłomieja Kisielewskiego.

Wszystkim zwycięzcom gratulujemy, a Czytelnikom dziękujemy za udział w głosowaniu. I już teraz zapraszamy do zabawy za niecały rok!

Podepnij swój artykuł

tagi

Pałac Hatzfeldów ma być odbudowany
Pałac Hatzfeldów ma być odbudowany

W listopadzie 2021 roku w mediach pojawiła się informacja o tym, że wrocławski magistrat sprzedał po ...

Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard
Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard

Książka "Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego" Colina Ellarda to doskonałe wprowadz ...

Akustyka w architekturze
Akustyka w architekturze

Projektowanie dla zmysłów jest to bardzo waży trend w architekturze współczesnej. Jednak architekci ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera