Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Budynek, który się nie zatrzęsie

 

Czas czytania: ~4 min


YMIpN8794wNjbggm6FTkVSgJvmVG7PvwZ71n5vxMYHlEZPGHGIUrnfUaaqAN_ziemsanktuarium-ojca-pio1.jpg
Podczas trzęsienia ziemi w maju 2008 roku w chińskiej prowincji Syczuan w dwie i pół minuty zawaliło się 80% budynków. Pod gruzami domów, sklepów i biur zginęło 70 tysięcy osób. Mówienie, że to trzęsienia ziemi zabijają ludzi jest nieprecyzyjne – ludzie giną, bo ruchów ziemi nie wytrzymują ich domy. Architekci od dawna poszukują więc konstrukcji, która byłaby całkowicie odporna na wstrząsy skorupy ziemskiej. Włoch Renzo Piano pomyślał o tym już w 1993 roku – wtedy bowiem zaczął projektować sanktuarium Ojca Pio we włoskiej Foggi. Z zewnątrz świątynia wygląda jak skorupa ogromnego żółwia; w rzeczywistości składa się z kilku osobnych, nachodzących na siebie półokrągłych modułów, wspartych na sprężystych drewnianych łukach. W przypadku ruchów ziemi każdy z nich porusza się osobno, przez co budynek jest bardzo wytrzymały.
2wDpaEqLFUHkPCL6ah0e60BSUtgxzyTPE3MDYs1SvuSFO3DzFSTE9kJUjoY0_ziemsanktuarium-ojca-pio2.jpg
OL9I4CyoHAVHEXTt0M76kcTbZaILP2dWkR0o3yNeBWjRZf2YKZ5y1Oy0ZRvL_ziemtaipei-101.jpg
Inną metodę zastosowano w najwyższym budynku świata – 509-metrowym Taipei 101, który w 2004 roku stanął w stolicy Tajwanu. Między 89 a 92 piętrem wsi w nim ogromna stalowa kula, której odchylenia amortyzują ruchy budynku, wywołane uderzeniami wiatru czy ruchami skorupy ziemskiej.
UfVGoyhZ4wUGaBVbbCjcKl78nHSraxkFxlU2EP6op8zCCpaX3Ei6XqQPgZWD_ziemcctv-oma3.jpg
Zanim została ukończona, siedziba chińskiej telewizji CCTV już była jednym z najsłynniejszych gmachów świata. Drugi co do wielkości (po Pentagonie) budynek biurowy na świecie zaprojektował Rem Koolhaas, a przy tworzeniu konstrukcji wspomagała go londyńska firma inżynieryjna Arup. Siedziba CCTV, która ma kształt kolosalnej, połamanej pętli, stanęła na terenie szczególnie narażonym na ruchy sejsmiczne. Inżynierowie z firmy Arup cały budynek opletli więc nieregularną, ukośną stalową siatką. To ona „zbiera” wszystkie siły, oddziałujące z zewnątrz na budynek, chroniąc jego strukturę. Wielkość oczek siatki i ich rozmieszczenie zaprojektowano po wielomiesięcznych testach z użyciem ultranowoczesnych programów komputerowych.
Q7bV6UAyXA0O56EPCJDq7hKR2whUBGhCUe7nRWASMyNyD9jSokntEkbRBN2r_ziemrenzo-piano-hermes-tokio.jpg
Firma Arup współpracowała także z Renzo Piano, gdy ten w 2001 roku zaprojektował salon mody Hermes w Tokio. 12-piętrowy budynek kosztował 137 milionów dolarów, a jego konstrukcja jest inspirowana strukturą japońskiej pagody. Aby uodpornić budynek na wstrząsy zastosowano w nim unikalną metodę: każda z konstrukcyjnych kolumn w budynku jest u podstawy wyposażona z wykonany z gumy amortyzator, który w znacznym stopniu pochłania ewentualne drgania ziemi – dzięki czemu konstrukcja budynku pozostaje nienaruszona.
reNPXBYQWbr0nDIeLSv9F34ifALMO5XYBWytOhLZ71hij9pHEGb37Vd72h1c_ziemosiedle-toyota.jpg
Trzęsień ziemi obawia się też Kiichiro Toyoda, założyciel Toyota Motor i to z jego inicjatywy już w 1975 roku firma Toyota zajęła się też budowaniem bezpiecznych domów. Do niedawna były to jednak pojedyncze realizacje, dopiero od 2006 roku firma zaczęła budować w całej Japonii osiedla ekologicznych i wytrzymałych domów. Kiichiro Toyoda wierzy, że nowoczesne technologie z przemysłu samochodowego można dziś wykorzystać także w budownictwie. Prefabrykowane domy, których firma sprzedaje 5 tysięcy rocznie, są nie tylko odporne na trzęsienia ziemi (dzięki oparciu na bardzo sztywnej, wytrzymałej konstrukcji stalowej), ale mają też własne ujęcie wody i prąd z paneli słonecznych na dachu. Tak jak modele samochodów – i domy są różnej klasy. Najtańszy, o powierzchni ok. 90 m² kosztuje 200 tys. dolarów. Luksusowy jak limuzyna – to już koszt cztery razy większy.
Nowatorską metodę odizolowania budynku od podłoża zastosowano w budowanym właśnie w północnej Kalifornii szpitalu The Mills-Peninsula Medical Center. Miedzy fundamentem a parterem budynku centrum medycznego umieszczono kilkanaście gumowych miechów, które w chwili trzęsienia ziemi wprawią budynek lekki wahadłowy ruch, jakby dopasowując go do ruchów ziemi. Niewielkie wahania nie zaszkodzą pacjentom, a uratują sztywną konstrukcję pięter budynku. Jak przyznaje Mark Tiscornia, architekt z pracowni Anshen + Allen, która zaprojektowała szpital, początkowo nie planowano uodpornienia budynku na drgania ziemi. Jednak północna Kalifornia leży na uskoku tektonicznym i zagrożenie trzęsieniem ziemi jest tam duże – dlatego w trakcie pracy zmieniono plan. Wprowadzenie nagłych zmian do istniejącego projektu umożliwiło wykorzystanie nowoczesnego systemu BIM (Building Information Modeling - modelowanie informacji o budynku). Dzięki niemu można w komputerze stworzyć cyfrowy, trójwymiarowy model budynku i łatwo zmieniać różne jego parametry tak, by zoptymalizować całą konstrukcję. W przypadku projektowania domów, odpornych na trzęsienia ziemi szczególnie dobrze widać, jak bardzo dziś przydają się nowoczesne programy komputerowe. Anna Cymer Źródła zdjęć: oma.eu, japanfs.org, wikipedia.org, rpbw.com

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Kolonia Zgorzelec znów zamieszkała
Kolonia Zgorzelec znów zamieszkała

Kolonia Zgorzelec – to zespół mieszkalnej kolonii robotniczej w Bytomiu. Zbudowana została w latach ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 rozstrzygnięty. Znamy najlepsze realizacje minionego roku!
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 rozstrzygnięty. Znamy najlepsze realizacje minionego roku!

Za nami szesnasta edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL. Profesjonalne jury oraz publiczność wyb ...

Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.
Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.

Ma 452 metry długości i łączy dwie strony miasta. To nowy most pieszo-rowerowy w Warszawie, który je ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Opinie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera