Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Budynek, który się nie zatrzęsie

 

Czas czytania: ~4 min


YMIpN8794wNjbggm6FTkVSgJvmVG7PvwZ71n5vxMYHlEZPGHGIUrnfUaaqAN_ziemsanktuarium-ojca-pio1.jpg
Podczas trzęsienia ziemi w maju 2008 roku w chińskiej prowincji Syczuan w dwie i pół minuty zawaliło się 80% budynków. Pod gruzami domów, sklepów i biur zginęło 70 tysięcy osób. Mówienie, że to trzęsienia ziemi zabijają ludzi jest nieprecyzyjne – ludzie giną, bo ruchów ziemi nie wytrzymują ich domy. Architekci od dawna poszukują więc konstrukcji, która byłaby całkowicie odporna na wstrząsy skorupy ziemskiej. Włoch Renzo Piano pomyślał o tym już w 1993 roku – wtedy bowiem zaczął projektować sanktuarium Ojca Pio we włoskiej Foggi. Z zewnątrz świątynia wygląda jak skorupa ogromnego żółwia; w rzeczywistości składa się z kilku osobnych, nachodzących na siebie półokrągłych modułów, wspartych na sprężystych drewnianych łukach. W przypadku ruchów ziemi każdy z nich porusza się osobno, przez co budynek jest bardzo wytrzymały.
2wDpaEqLFUHkPCL6ah0e60BSUtgxzyTPE3MDYs1SvuSFO3DzFSTE9kJUjoY0_ziemsanktuarium-ojca-pio2.jpg
OL9I4CyoHAVHEXTt0M76kcTbZaILP2dWkR0o3yNeBWjRZf2YKZ5y1Oy0ZRvL_ziemtaipei-101.jpg
Inną metodę zastosowano w najwyższym budynku świata – 509-metrowym Taipei 101, który w 2004 roku stanął w stolicy Tajwanu. Między 89 a 92 piętrem wsi w nim ogromna stalowa kula, której odchylenia amortyzują ruchy budynku, wywołane uderzeniami wiatru czy ruchami skorupy ziemskiej.
UfVGoyhZ4wUGaBVbbCjcKl78nHSraxkFxlU2EP6op8zCCpaX3Ei6XqQPgZWD_ziemcctv-oma3.jpg
Zanim została ukończona, siedziba chińskiej telewizji CCTV już była jednym z najsłynniejszych gmachów świata. Drugi co do wielkości (po Pentagonie) budynek biurowy na świecie zaprojektował Rem Koolhaas, a przy tworzeniu konstrukcji wspomagała go londyńska firma inżynieryjna Arup. Siedziba CCTV, która ma kształt kolosalnej, połamanej pętli, stanęła na terenie szczególnie narażonym na ruchy sejsmiczne. Inżynierowie z firmy Arup cały budynek opletli więc nieregularną, ukośną stalową siatką. To ona „zbiera” wszystkie siły, oddziałujące z zewnątrz na budynek, chroniąc jego strukturę. Wielkość oczek siatki i ich rozmieszczenie zaprojektowano po wielomiesięcznych testach z użyciem ultranowoczesnych programów komputerowych.
Q7bV6UAyXA0O56EPCJDq7hKR2whUBGhCUe7nRWASMyNyD9jSokntEkbRBN2r_ziemrenzo-piano-hermes-tokio.jpg
Firma Arup współpracowała także z Renzo Piano, gdy ten w 2001 roku zaprojektował salon mody Hermes w Tokio. 12-piętrowy budynek kosztował 137 milionów dolarów, a jego konstrukcja jest inspirowana strukturą japońskiej pagody. Aby uodpornić budynek na wstrząsy zastosowano w nim unikalną metodę: każda z konstrukcyjnych kolumn w budynku jest u podstawy wyposażona z wykonany z gumy amortyzator, który w znacznym stopniu pochłania ewentualne drgania ziemi – dzięki czemu konstrukcja budynku pozostaje nienaruszona.
reNPXBYQWbr0nDIeLSv9F34ifALMO5XYBWytOhLZ71hij9pHEGb37Vd72h1c_ziemosiedle-toyota.jpg
Trzęsień ziemi obawia się też Kiichiro Toyoda, założyciel Toyota Motor i to z jego inicjatywy już w 1975 roku firma Toyota zajęła się też budowaniem bezpiecznych domów. Do niedawna były to jednak pojedyncze realizacje, dopiero od 2006 roku firma zaczęła budować w całej Japonii osiedla ekologicznych i wytrzymałych domów. Kiichiro Toyoda wierzy, że nowoczesne technologie z przemysłu samochodowego można dziś wykorzystać także w budownictwie. Prefabrykowane domy, których firma sprzedaje 5 tysięcy rocznie, są nie tylko odporne na trzęsienia ziemi (dzięki oparciu na bardzo sztywnej, wytrzymałej konstrukcji stalowej), ale mają też własne ujęcie wody i prąd z paneli słonecznych na dachu. Tak jak modele samochodów – i domy są różnej klasy. Najtańszy, o powierzchni ok. 90 m² kosztuje 200 tys. dolarów. Luksusowy jak limuzyna – to już koszt cztery razy większy.
Nowatorską metodę odizolowania budynku od podłoża zastosowano w budowanym właśnie w północnej Kalifornii szpitalu The Mills-Peninsula Medical Center. Miedzy fundamentem a parterem budynku centrum medycznego umieszczono kilkanaście gumowych miechów, które w chwili trzęsienia ziemi wprawią budynek lekki wahadłowy ruch, jakby dopasowując go do ruchów ziemi. Niewielkie wahania nie zaszkodzą pacjentom, a uratują sztywną konstrukcję pięter budynku. Jak przyznaje Mark Tiscornia, architekt z pracowni Anshen + Allen, która zaprojektowała szpital, początkowo nie planowano uodpornienia budynku na drgania ziemi. Jednak północna Kalifornia leży na uskoku tektonicznym i zagrożenie trzęsieniem ziemi jest tam duże – dlatego w trakcie pracy zmieniono plan. Wprowadzenie nagłych zmian do istniejącego projektu umożliwiło wykorzystanie nowoczesnego systemu BIM (Building Information Modeling - modelowanie informacji o budynku). Dzięki niemu można w komputerze stworzyć cyfrowy, trójwymiarowy model budynku i łatwo zmieniać różne jego parametry tak, by zoptymalizować całą konstrukcję. W przypadku projektowania domów, odpornych na trzęsienia ziemi szczególnie dobrze widać, jak bardzo dziś przydają się nowoczesne programy komputerowe. Anna Cymer Źródła zdjęć: oma.eu, japanfs.org, wikipedia.org, rpbw.com

Podepnij swój artykuł

tagi

Wieża ciśnień w Zabrzu zmodernizowana
Wieża ciśnień w Zabrzu zmodernizowana

Wieża ciśnień w Zabrzu zmodernizowana i rozbudowana w oparciu o projekt pracowni Team s.c. została p ...

Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad
Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad

Jak zaprojektować nowoczesny i funkcjonalny dom przy jednoczesnym zachowaniu intymności dla jego mie ...

Architektura o niskim śladzie węglowym
Architektura o niskim śladzie węglowym

Kompleksowość działania branży architektonicznej i budowlanej sprawia, że nie jest łatwo mierzyć jej ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Opinie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera