Rewitalizacja coraz bardziej popularna wśród deweloperów - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Rewitalizacja coraz bardziej popularna wśród deweloperów

 

Czas czytania: ~2 min


dJqsT1BLcZiHHtABl5VlvcNXPgp81fSMrjQdT8fX8VBkw6fQAluFj27lf3TE_geo.jpg

Łódzka Manufaktura, Poznański Stary Browar, Silesia City Center – rewitalizacja postindustrialnych obiektów na dobre wkroczyła na polskie podwórko. Atrakcyjne architektoniczne centra tętnią teraz życiem, inspirują artystycznymi przedsięwzięciami, przyciągają ludzi. Wiele wskazuje na to, że za chwilę te przykłady nie będą odosobnione.

Nad planami rewitalizacji pracują największe miasta Polski – m.in. Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Kraków.

Zagospodarowanie pokopalnianych terenów to jedno z najważniejszych wyzwań aglomeracji górnośląskiej. To wszystko pokazuje, że o rewitalizacji będzie się w najbliższych czasach mówiło wiele, a dla ambitnych architektów i deweloperów nie zabraknie pracy.

Dlaczego warto inwestować w tereny i obiekty poprzemysłowe? Europa już dawno rozwiązała ten dylemat, uznając aktywizację przestrzeni miejskiej i jej społeczne przywracanie do życia za jedno z najważniejszych współczesnych wyzwań. Na projekty rewitalizacji Zagłębia Ruhry czy portu rzecznego w Hamburgu nie szczędzono funduszy. W Zagłębiu Ruhry industrialną architekturę niegdyś największej na świecie kopalni węgla połączono z ważnym centrum kultury i designu. W Polsce wraz z funduszami unijnymi również pojawiła się szansa na projekty zakrojone na większą i bardziej kompleksową skalę.

PC4xM8yrYDJcFIk6cfczKWhCPeSylxhowkTZFrzZx2P3D3LmCrtRcpJh9NMc_geo1.jpg

Ale nawet bez wsparcia z publicznych pieniędzy, trend na rewitalizację będzie się rozwijał. Renowacja obiektów poprzemysłowych przynosi i prestiż, i zyski. Ponadto tereny poprzemysłowe przyciągają doskonałą lokalizacją nierzadko w samych centrach znaczących aglomeracji, uzbrojeniem terenu i korzystnymi warunkami zagospodarowania. Dla dewelopera stanowią ważny atut w procesie sprzedaży, ponieważ okazuje się, że mieszkańcy lubią nieruchomości mające historię, takie, z którymi wiąże się jakaś opowieść i lokalny sentyment. Niepowtarzalny klimat postindustrialnej architektury można przełożyć na realny biznes.

- Lokalne emocje związane z rewitalizacją terenów przemysłowych doskonale odczuliśmy w Krakowie – mówi Beata Niedbałowska, Dyrektor ds. Inwestycji. – Budujemy osiedle mieszkaniowe na terenie byłej fabryki ZPC Wawel (przed wojną znanej jako fabryka Piaseckiego). Elewacja jednego z budynków odtwarzać będzie fragmenty historycznej zabudowy, w tym zawierać autentyczne elementy z przedwojennych czasów. Między nowoczesne budynki wkomponowane zostaną autentyczne, odrestaurowane maszyny służące do produkcji czekolady. Nasza nowoczesna wersja fabryki czekolady budzi zainteresowanie sporo przewyższające tradycyjne projekty budowlane – dodaje.

Klimat, ciekawa historia i atrakcyjność miejsca muszą zrekompensować jednak trudności związane z rewitalizacją. Konieczność sprostania wymaganiom konserwatora zabytków, restrykcje prawne, które powodują wydłużony proces załatwiania formalności, dodatkowe koszty materiałów oraz ekspertyz. Przy tego rodzaju inwestycjach wydłuża się czas zwrotu poniesionych kosztów, jednak satysfakcja z realizacji tego typu perełek architektonicznych jest bezcenna.

Źródło: Geo Grupa Deweloperska

Podepnij swój artykuł

tagi

Bohema – mieszkanie w fabryce od Grupa 5 Architekci
Bohema – mieszkanie w fabryce od Grupa 5 Architekci

Na warszawskiej Pradze, na terenie której zachowało się najwięcej obiektów ery przemysłowej przybywa ...

Nowy Werdon w Rudzie Śląskiej - prezentacja obiektu
Nowy Werdon w Rudzie Śląskiej - prezentacja obiektu

Nowy Werdon to dość nietypowy obiekt mieszkalny, w którym zastosowano eksperymentalne połączenie „lo ...

Webinarium Leca: Izolacyjność akustyczna remontowanych stropów
Webinarium Leca: Izolacyjność akustyczna remontowanych stropów

Zapraszamy na webinarium architektoniczne firmy Leca, które poświęcone będzie izolacyjności akustyc ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera