Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Rewitalizacja coraz bardziej popularna wśród deweloperów

 

Czas czytania: ~2 min


dJqsT1BLcZiHHtABl5VlvcNXPgp81fSMrjQdT8fX8VBkw6fQAluFj27lf3TE_geo.jpg

Łódzka Manufaktura, Poznański Stary Browar, Silesia City Center – rewitalizacja postindustrialnych obiektów na dobre wkroczyła na polskie podwórko. Atrakcyjne architektoniczne centra tętnią teraz życiem, inspirują artystycznymi przedsięwzięciami, przyciągają ludzi. Wiele wskazuje na to, że za chwilę te przykłady nie będą odosobnione.

Nad planami rewitalizacji pracują największe miasta Polski – m.in. Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Kraków.

Zagospodarowanie pokopalnianych terenów to jedno z najważniejszych wyzwań aglomeracji górnośląskiej. To wszystko pokazuje, że o rewitalizacji będzie się w najbliższych czasach mówiło wiele, a dla ambitnych architektów i deweloperów nie zabraknie pracy.

Dlaczego warto inwestować w tereny i obiekty poprzemysłowe? Europa już dawno rozwiązała ten dylemat, uznając aktywizację przestrzeni miejskiej i jej społeczne przywracanie do życia za jedno z najważniejszych współczesnych wyzwań. Na projekty rewitalizacji Zagłębia Ruhry czy portu rzecznego w Hamburgu nie szczędzono funduszy. W Zagłębiu Ruhry industrialną architekturę niegdyś największej na świecie kopalni węgla połączono z ważnym centrum kultury i designu. W Polsce wraz z funduszami unijnymi również pojawiła się szansa na projekty zakrojone na większą i bardziej kompleksową skalę.

PC4xM8yrYDJcFIk6cfczKWhCPeSylxhowkTZFrzZx2P3D3LmCrtRcpJh9NMc_geo1.jpg

Ale nawet bez wsparcia z publicznych pieniędzy, trend na rewitalizację będzie się rozwijał. Renowacja obiektów poprzemysłowych przynosi i prestiż, i zyski. Ponadto tereny poprzemysłowe przyciągają doskonałą lokalizacją nierzadko w samych centrach znaczących aglomeracji, uzbrojeniem terenu i korzystnymi warunkami zagospodarowania. Dla dewelopera stanowią ważny atut w procesie sprzedaży, ponieważ okazuje się, że mieszkańcy lubią nieruchomości mające historię, takie, z którymi wiąże się jakaś opowieść i lokalny sentyment. Niepowtarzalny klimat postindustrialnej architektury można przełożyć na realny biznes.

- Lokalne emocje związane z rewitalizacją terenów przemysłowych doskonale odczuliśmy w Krakowie – mówi Beata Niedbałowska, Dyrektor ds. Inwestycji. – Budujemy osiedle mieszkaniowe na terenie byłej fabryki ZPC Wawel (przed wojną znanej jako fabryka Piaseckiego). Elewacja jednego z budynków odtwarzać będzie fragmenty historycznej zabudowy, w tym zawierać autentyczne elementy z przedwojennych czasów. Między nowoczesne budynki wkomponowane zostaną autentyczne, odrestaurowane maszyny służące do produkcji czekolady. Nasza nowoczesna wersja fabryki czekolady budzi zainteresowanie sporo przewyższające tradycyjne projekty budowlane – dodaje.

Klimat, ciekawa historia i atrakcyjność miejsca muszą zrekompensować jednak trudności związane z rewitalizacją. Konieczność sprostania wymaganiom konserwatora zabytków, restrykcje prawne, które powodują wydłużony proces załatwiania formalności, dodatkowe koszty materiałów oraz ekspertyz. Przy tego rodzaju inwestycjach wydłuża się czas zwrotu poniesionych kosztów, jednak satysfakcja z realizacji tego typu perełek architektonicznych jest bezcenna.

Źródło: Geo Grupa Deweloperska

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Opinie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera