Drewniana fala - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Drewniana fala

 

Czas czytania: ~4 min


v54EX5V2QEoKC0kqJlwms39DDXAAggeSFmZTbK4qgTha9MQrRXxQCqFkXVsY_timber-wave-1.jpg

Drewno – jeden z najbardziej tradycyjnych i najstarszych materiałów używanych w architekturze i budownictwie – doskonale sprawdza się także w połączeniu z nowoczesną technologią i narzędziami modelowania parametrycznego, które pozwalają odkryć tkwiący w nim potencjał formowania kształtów o złożonej geometrii. Właśnie te jego możliwości wykorzystali twórcy instalacji Timber Wave, która powstała na ubiegłoroczny festiwal designu w Londynie.

yjmPnNC3RfxgdsfWsgxIXkmKZ32nJxOJrV5Qk3MtK8qBISm5BF3mFUmhvAjI_timber-wave-2.jpg

Konstrukcja, która stanęła przez wejściem do Muzeum Wiktorii i Alberta była wspólnym dziełem studia AL_A prowadzonego przez Amandę Levete i inżynierów z firmy Arup, a powstała na zlecenie Stowarzyszenia Handlowego Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (American Hardwood Export Council – AHEC).

EKk6uM9woybgnMBTQtbNbtsBKES0VLJWX1Ggv2rf0Mzsow3bTYGKZaUyjWyQ_rysunek-11-faliste-elementy-caly-model.jpg

Rysunek 1. Faliste elementy - cały model

Amanda Levete tak podsumowuje ideę przedsięwzięcia: 'Chcieliśmy stworzyć 12,5-metrową, samodzielnie stojącą konstrukcję wykonaną z drewna przy użyciu minimalnej ilości stalowych elementów złącznych. Naszym celem było „wyjście” z ekspozycją muzeum na ulicę, nawiązując wizualnie do formy łuku – patrząc pod pewnym kątem Timber Wave stanowiło odbicie łuku portalu wejściowego muzeum. Był to najbardziej złożony konstrukcyjnie projekt, jakiego kiedykolwiek się podjęliśmy.'.

2qREYLw6KvFy094smzlEqhFyvsUB9o8dmmohqRksXEi5p7sXmcraHzjypSQ2_rysunek-12-pojedynczy-falisty-element.jpg

Rysunek 2. Pojedynczy falisty element

roaawJZHm6bydX6E6yigPuVbRJZfJEzUg9k3YNS3LLfJMIMRz1xCLWjjdhyV_rysunek-21-lukowe-elementy-caly-model.jpg

Rysunek 3. Lukowe elementy - cały model

Zaprojektowana przez AL_A konstrukcja miała z założenia odpowiadać wysokością wejściu do muzeum i być wykonana z elementów nie dłuższych niż te wykorzystywane przy produkcji mebli. W tej sytuacji inżynierowie z firmy Arup zaproponowali wykonanie prostej kratownicy w kształcie łuku, która pozwoliłaby na stworzenie możliwie najlżejszej konstrukcji. Ostatecznie, łuk ten został wygięty w olbrzymią falę w kształcie otwartego pierścienia, na którą złożyły się mniejsze faliste elementy stanowiące charakterystyczną cechę konstrukcji.

HMFqbbfWB9bBkxG54rJ2QqHjM4VJLGHThKRieTloJsDcTdmtVgJCH6XZFkFp_rysunek-22-pojedynczy-lukowy-element.jpg

Rysunek 4. Pojedynczy łukowy element

Chcąc uzyskać efekt delikatności i lekkości, architekci postanowili wygiąć wszystkie elementy i umieścić największe z nich w dolnej, a lżejsze – w górnej części instalacji. Proces ten był sporym wyzwaniem technicznym. W kratownicy wszystkie części podlegają ściskaniu lub rozciąganiu – im bardziej są zakrzywione, tym bardziej będą przeciwdziałać prostowaniu się lub składaniu. Wykorzystanie oprogramowania do projektowania parametrycznego Grasshopper umożliwiło szybkie zaprojektowanie zarówno wielkości elementów, jak i stopnia ich wygięcia tak, by uzyskać pożądany efekt oraz przewidzieć zachowanie całej struktury.

EoxCoj32uXbBNQDnB7zOSi3aYtActk6pAbb4xeNFLtqRj9RNBD07DOj67tBA_rysunek-3-analiza-konstrukcji-timber-wave.JPG

Rysunek 5. Analiza konstrukcji Timber Wave - rozciągani

Na koniec podjęto decyzję o zachowaniu stałej wysokości fali równej 150 mm i zróżnicowaniu wielkości elementów (od przekroju 60mm x 60mm do 140mm x 80mm) tak, aby zachować stałą wielkość działającej siły. Dzięki temu, odwiedzający mogli zauważyć, które elementy wykonują większą pracę – części znajdujące się bliżej podłoża, a zwłaszcza cięciwy zewnętrzne, przejmowały działanie największych sił, kiedy porywisty wiatr próbował zepchnąć konstrukcję w kierunku muzeum.

8iViTqtzfAb2uUW6KOpmRqJX6gHoTmgGyitCfztlzrXx9WL8V2zWpCaN5OiZ_rysunek-4-polaczenia-konstrukcji-timber-wave.jpg

Rysunek 6. Połączenia konstrukcji Timber Wave

Zastosowanie falistych i łukowych elementów pozwoliło zespołowi projektowemu na przetestowanie różnych sposobów gięcia drewna. Po wielu eksperymentach zdecydowano się na sklejenie cięciw w prasie – dzięki zastosowaniu drewna klejonego możliwe było uzyskanie wytrzymałych włókien przebiegających wzdłuż poszczególnych elementów.

KgTwhDu2GxFWkh8AMGe7G1scHiE0z6vRnMx24nGN3iH9xhvPBDiPtVyMm91y_rysunek-51-przewiazki-caly-model.jpg

Rysunek 7. Przewiązki - cały model

Lekki skręt poszczególnych części układanki pozwolił na uzyskanie pożądanej geometrii, tak, aby instalacja miała kształt spirali skierowanej na zewnątrz muzeum. W końce każdego elementu wklejono pręty ze stali nierdzewnej, które połączono ze sobą na miejscu ustawienia konstrukcji. Dyskretnie ukryte łączniki zostały również przyklejone do ścianek bocznych elementów o największych naprężeniach, aby zapobiec ich rozerwaniu pod wpływem obciążenia. Stalowe połączenia miały być jak najmniej widoczne, by konstrukcja dawała wrażenie wykonanej w całości z drewna.

xE0XrrJWsVWm7tUaLl4tVoOEvL1c2pL4Y2pmn2ErwdS8tRrg09bALpBsCgE8_rysunek-52-pojedyncza-przewiazka.jpg

Rysunek 8. Pojedyncza przewiązka

Ostatnim etapem był montaż konstrukcji przed budynkiem Muzeum Wiktorii i Alberta – została ona złożona ze wstępnie zmontowanych w fabryce sześciu dużych części. Gotową instalację można było oglądać od 19 września do 14 października 2011 roku.

Fot: materiały prasowe


Podepnij swój artykuł

tagi

Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy 2021 – trwa głosowanie
Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy 2021 – trwa głosowanie

18 nowo powstałych w stolicy budynków otrzymało nominacje w konkursie o Nagrodę Architektoniczną Pre ...

Webinarium Knauf: Projekt, najważniejszy etap prac dociepleniowych od wewnątrz. Jak zrobić to dobrze?
Webinarium Knauf: Projekt, najważniejszy etap prac dociepleniowych od wewnątrz. Jak zrobić to dobrze?

Co jest ważne? Współczynnik U, komfort użytkowania czy wpływ docieplenia na trwałość przegrody? Proj ...

Webinarium Sika: Dachy zielone – szwajcarska jakość hydroizolacji dostosowana do Twoich potrzeb
Webinarium Sika: Dachy zielone – szwajcarska jakość hydroizolacji dostosowana do Twoich potrzeb

Dachy są najbardziej narażonymi na działanie czynników warunków atmosferycznych elementami budynków ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera