Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Slownik architektury. Produkt roku 2012

 

Czas czytania: ~2 min


GrPVpmBfePBOFGOeZPmY6vp8T1z9hERvtCSQAaGGKTUKUOMkLPRdwjqZZF2T_produkt-roku.jpg

W tym roku po raz pierwszy ogłosiliśmy nasz nowy plebiscyt pt. „Słownik architektury. Produkt roku”. Ma on ambicję być dorocznym, architektonicznym podsumowaniem stanu rynku materiałów budowlanych i narzędziem wskazywania ciekawych produktów, które powinny stać się elementem „słownika” każdego architekta.

Co to znaczy produkt architektoniczny? W naszym rozumieniu jest to rozwiązanie, które ma takie walory wzornicze, użytkowe lub emocjonalne, że w istotny sposób pomaga architektom w realizacji ich wizji, a w niektórych przypadkach nawet tę wizję umożliwia. Historia architektury zna mnóstwo przykładów nowoczesnych rozwiązań materiałowych, które przyczyniły się do istotnej zmiany samej architektury. Klasycznym przypadkiem jest cegła lub beton, które dzisiaj należą do „a, b, c” słownika architekta. A przecież nie zawsze tak było.

Chcemy więc motywować producentów materiałów oraz dostarczycieli usług do wyróżniania w swoim asortymencie oferty, która w istotny sposób wzbogaca pracę architektów, a co za tym idzie, również naszą przestrzeń.

Oczywiście ważnym elementem tak ambitnie zakrojonego przedsięwzięcia jest zbudowanie procedury, która umożliwia jego sprawną i wiarygodną realizację. Tak naprawdę projekt „Słownik architektury. Produkt roku” trwa już od początku 2012 roku. Dzięki specjalnej funkcjonalności dostępnej w zakładce „Społeczność” wortali sztuka‑architektury.pl oraz sztuka‑wnetrza.pl namawialiśmy związanych z architekturą producentów materiałów i urządzeń do tego, ażeby samodzielnie rejestrowali tam swoje wizytówki oraz zgłaszali produkty wraz z plikami CAD (prezentacja oraz zgłoszenie do 3 produktów są bezpłatne).

W ramach tej procedury udało nam się pozyskać około 40 firm, które zgłosiły do plebiscytu ponad 100 produktów. Procedura wyłaniania laureatów była dwustopniowa. W pierwszym etapie redakcje
wortali sztuka‑architektury.pl, sztuka‑wnetrza.pl oraz krytyka‑architektury.info wyłoniły spośród zgłoszonych propozycji finałową 16. W drugim etapie jury złożone z architektów drogą głosowania wybrało z szesnastu produktów 5 najlepszych, którym nadano tytuł „Słownik Architektury. Wybór roku”.

Więcej w najnowszym numerze kwartalnika "Krytyka Architektury"


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Architektura do codziennych zakupów
Architektura do codziennych zakupów

O tym, jak zmienił się w ostatnich latach nasz sposób robienia zakupów powstały już analizy i badani ...

Mieszkanie w wąskiej kamienicy
Mieszkanie w wąskiej kamienicy

W gdańskim programie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych znajduje się 26 budynków. W trzynastu ...

E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.
E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.

Światło odgrywa dużą rolę w każdej dziedzinie życia. Zwłaszcza w architekturze, ponieważ ma znaczący ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Opinie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera