Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Slownik architektury. Produkt roku 2012

 

Czas czytania: ~2 min


GrPVpmBfePBOFGOeZPmY6vp8T1z9hERvtCSQAaGGKTUKUOMkLPRdwjqZZF2T_produkt-roku.jpg

W tym roku po raz pierwszy ogłosiliśmy nasz nowy plebiscyt pt. „Słownik architektury. Produkt roku”. Ma on ambicję być dorocznym, architektonicznym podsumowaniem stanu rynku materiałów budowlanych i narzędziem wskazywania ciekawych produktów, które powinny stać się elementem „słownika” każdego architekta.

Co to znaczy produkt architektoniczny? W naszym rozumieniu jest to rozwiązanie, które ma takie walory wzornicze, użytkowe lub emocjonalne, że w istotny sposób pomaga architektom w realizacji ich wizji, a w niektórych przypadkach nawet tę wizję umożliwia. Historia architektury zna mnóstwo przykładów nowoczesnych rozwiązań materiałowych, które przyczyniły się do istotnej zmiany samej architektury. Klasycznym przypadkiem jest cegła lub beton, które dzisiaj należą do „a, b, c” słownika architekta. A przecież nie zawsze tak było.

Chcemy więc motywować producentów materiałów oraz dostarczycieli usług do wyróżniania w swoim asortymencie oferty, która w istotny sposób wzbogaca pracę architektów, a co za tym idzie, również naszą przestrzeń.

Oczywiście ważnym elementem tak ambitnie zakrojonego przedsięwzięcia jest zbudowanie procedury, która umożliwia jego sprawną i wiarygodną realizację. Tak naprawdę projekt „Słownik architektury. Produkt roku” trwa już od początku 2012 roku. Dzięki specjalnej funkcjonalności dostępnej w zakładce „Społeczność” wortali sztuka‑architektury.pl oraz sztuka‑wnetrza.pl namawialiśmy związanych z architekturą producentów materiałów i urządzeń do tego, ażeby samodzielnie rejestrowali tam swoje wizytówki oraz zgłaszali produkty wraz z plikami CAD (prezentacja oraz zgłoszenie do 3 produktów są bezpłatne).

W ramach tej procedury udało nam się pozyskać około 40 firm, które zgłosiły do plebiscytu ponad 100 produktów. Procedura wyłaniania laureatów była dwustopniowa. W pierwszym etapie redakcje
wortali sztuka‑architektury.pl, sztuka‑wnetrza.pl oraz krytyka‑architektury.info wyłoniły spośród zgłoszonych propozycji finałową 16. W drugim etapie jury złożone z architektów drogą głosowania wybrało z szesnastu produktów 5 najlepszych, którym nadano tytuł „Słownik Architektury. Wybór roku”.

Więcej w najnowszym numerze kwartalnika "Krytyka Architektury"


Podepnij swój artykuł

tagi

Mały domek ze Studia Otamto
Mały domek ze Studia Otamto

Projekt architektoniczny domku działkowego, jaki dla prywatnej inwestorki stworzyło Studio Otamto po ...

Znamy zwycięzców Plebiscytu Polska Architektura XXL 2019
Znamy zwycięzców Plebiscytu Polska Architektura XXL 2019

2 czerwca 2020 odbyła się uroczysta Gala Online dwunastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL ...

Webinarium Schüco: Poczuj perfekcję Schüco AD UP
Webinarium Schüco: Poczuj perfekcję Schüco AD UP

Zapraszamy na webinarium architektoniczne firmy Schüco: Poczuj perfekcję Schüco AD UP, którego temat ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera