Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Matt James i miejskie ogrody

 

Czas czytania: ~6 min


hA9opnjKzUZOHeDPqkBL6jiEa43EYQtoqOU62MDJFXkxpJkVeTwM33w7Yehn_dsc-0134.jpg

Matt James jest prawdziwym guru dla entuzjastów ogrodnictwa. To światowej sławy garden designer, czyli specjalista od projektowania ogrodów. Niedawno odwiedził Polskę, lecz nie jako turysta - Matt James zaprojektuje w centrum Krakowa dwa autorskie ogrody. Postać Matta Jamesa jest znana polskiej publiczności głównie z programów telewizyjnych emitowanych w Polsce m.in. na DOMO+: „Miejski ogrodnik” (Channel 4), „Ekologiczny eden Matta Jamesa” (UKTV). Prowadził także serię „Selling Houses” w brytyjskim Channel 4. „Miejski ogrodnik” doczekał się również wersji amerykańskiej. Ogrodnictwem interesował się od najmłodszych lat, dlatego nadał swojej edukacji określony kierunek. Skończył renomowane szkoły ogrodnicze, m.in. w Writtle College. Obecnie wykłada projektowanie ogrodów na Falmouth University College w Kornwalii. Jest autorem kilku książek, m.in. „The City Gardener” (2003) i „The City Gardener: Urban Oasis” (2004).

Prywatne ogrodnictwo miejskie
Ogrody miejskie mają wiele form, od wiszących starożytnych, po barokowe ogrody wiedeńskie, rabaty, klomby, pergole, parki i zieleńce. Ostatnio jednak popularność zyskują ogrody użytkowe. Jakkolwiek ładnie nie próbowalibyśmy tego nazwać, chodzi tu po prostu o przydomowe, balkonowe lub parapetowe rolnictwo. Prymitywne? Niekoniecznie. Rośliny użytkowe nie są trudne w pielęgnacji, mają walory estetyczne, a ich uprawa miejska jest coraz popularniejsza w myśl idei food miles, czyli skracania dystansu jaki pokonuje żywność od producenta do konsumenta. W przypadku ogrodnictwa użytkowego konsument staje się jednocześnie producentem, mając wpływ na jakość i naturalność swoich upraw oraz ich zrównoważony rozwój. Projektowaniem ogrodów użytkowych zajmuje się także Matt James. Między innymi swój własny ogród zaprojektował w tym właśnie stylu: – W centrum Londynu możesz znaleźć ludzi, którzy na własnych balkonach uprawiają warzywa i jest to fascynujące, nawet jeśli to tylko malutka hodowla. Moim zdaniem hodowanie własnych truskawek jest niesamowicie kreatywne – mówi.

Jeszcze dwadzieścia lat temu uprawom w miastach służyły ogródki działkowe. Dziś zastępują je skomplikowane aranżacje w przestrzeni zurbanizowanej – począwszy od ogrodów wysokościowych (np. na dachach budynków) przez ogrody wertykalne, po inne formy wykorzystujące istniejącą architekturę do zaszczepienia na niej kawałka zieleni. O tym, że warzywa doskonale rosną w zabudowie miejskiej świadczą chociażby zapisy z czasów II Wojny Światowej, kiedy to prawie 40 proc. produkcji roślin jadalnych pochodziło z miast.

Zagospodarowanie terenów miejskich
Jak natomiast wyglądają trendy w projektowaniu terenów zieleni miejskiej i czy w ogóle w Polsce można mówić o trendach? Wydział Kształtowania Środowiska przy Urzędzie Miasta Krakowa opracował tekst na temat projektowania zieleni miejskiej. Dowiadujemy się z niego, że projektowaniem terenów zielonych w aglomeracjach miejskich może zająć się byle amator – nie są wymagane żadne uprawnienia. A może powinny, gdyż bardzo często przy projektowaniu tego typu terenów popełniany jest szereg błędów wynikających z przenoszenia wzorców z ogrodów prywatnych na obszary użyteczności publicznej. Kompozycje są zbyt zróżnicowane, często nawiązujące do architektury ogrodowej, a roślinność i jej kolorystyka jest źle dobrana (źródło: http://www.krakow.pl).

W Krakowie brakuje również spójnego systemu zieleni miejskiej. Zdaniem lokalnych polityków miasto ma za dużo terenów zielonych, a stworzenie jego planów zagospodarowania przestrzennego spowolniłoby jego rozwój. Jak zauważa krakowski ekolog Mariusz Waszkiewicz: – Politycy i urzędnicy niestety mylą rozwój z rozrostem. Tymczasem, rozwój oznacza zmiany nie tylko ilościowe ale i jakościowe. Nie można mówić o rozwoju społeczeństwa w warunkach betonowej pustyni – bez dostępu do przyrody. Nie można mówić ani o rozwoju fizycznym dzieci i młodzieży bez dostępu do terenów rekreacyjnych, ani o rozwoju psychicznym i intelektualnym bez dostępu do piękna przyrody i krajobrazu. Ograniczanie doświadczania świata do środowiska sztucznego jest zaprzeczeniem rozwoju – puentuje. (źródło: chronmydrzewa.pl)

Tym ważniejsza wydaje się odpowiedzialność developerów w planowaniu nowych inwestycji budowlanych uwzględniających przestrzenie zielone – czy to w formie funkcjonalnych tarasów z przeznaczeniem na ogródki użytkowe, czy to pergoli, ogrodów wysokościowych lub wertykalnych. Ciąży na nich nie tylko obowiązek budowania kompleksów mieszkaniowych, ale także dbałości o estetykę miejskiego krajobrazu.

Mimo braku spójnego systemu zieleni w Krakowie, na miejskim ogrodniku z Anglii miasto wywarło pozytywne wrażenie: – Poznałem trochę Polskę mieszkając w Ealing w Londynie. Nie zdawałem sobie jednak sprawy, że Kraków jest tak zielony, nie wiedziałem czego się po nim spodziewać. Tymczasem jest on bardzo podobny do Londynu – zielony, z fantastyczną architekturą. Jednak podczas pierwszej wizyty na pewno nie widziałem wystarczająco wiele… – dodaje.

Tajemniczy ogród w Krakowie
Matt James przyjechał do Krakowa, aby zapoznać się z projektami inwestycji, która powstanie w samym centrum miasta. W plan inwestycji wpisane są dwa ogrody – bardziej „dziki” zadrzewiony ogród oraz ogród z roślinnością niskopienną. Ogrody projektu angielskiego ogrodnika mają dopełniać charakteru inwestycji, która stanie się wizytówką miasta, i tym samym wnieść nową wartość w krakowskie tereny zielne. Zapytany o koncepcje ogrodów, które zaprojektuje w Krakowie, Matt James odpowiada tajemniczo, że ma ich mnóstwo, ale na razie żadnej nie zdradzi: – Projekt wyróżnia fantastyczna i bogata historia, mix starej i nowej architektury. Teren inwestycji jest niesamowity, jestem bardzo podekscytowany tym, co tu powstanie – mówi.

Niezależnie od formy i funkcjonalności, zarówno prywatne jak i ogólnodostępne ogrody łączy nadrzędna funkcja i wspólny mianownik, którym jest łagodzenie miejskich warunków zdrowotnych i klimatycznych. Potrzeba dostępu do terenów zielonych dotyczy absolutne każdego mieszkańca miasta, każdego zatem, a już zwłaszcza odpowiedzialnych za rozwój Krakowa, powinna dotyczyć odpowiedzialność za tereny zielone.

Źródło: materiały prasowe

UWAGA
Już wkrótce więcej informacji o architekturze krajobrazu będzie można znaleźć na nowym wortalu www.sztuka-krajobrazu.pl. Chętnych do współpracy zapraszamy do kontaktu na adres redakcja@sztuka-krajobrazu.pl
Startujemy 1 października 2012

iqrM3BSJD2GgcV4Edkkvv2Aj4HFkgjDVszH30x1vz4IRx730XmsZI0XiqtcY_szkr-rgbm.jpgPodepnij swój artykuł

tagi

Mały domek ze Studia Otamto
Mały domek ze Studia Otamto

Projekt architektoniczny domku działkowego, jaki dla prywatnej inwestorki stworzyło Studio Otamto po ...

Znamy zwycięzców Plebiscytu Polska Architektura XXL 2019
Znamy zwycięzców Plebiscytu Polska Architektura XXL 2019

2 czerwca 2020 odbyła się uroczysta Gala Online dwunastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL ...

Webinarium Schüco: Poczuj perfekcję Schüco AD UP
Webinarium Schüco: Poczuj perfekcję Schüco AD UP

Zapraszamy na webinarium architektoniczne firmy Schüco: Poczuj perfekcję Schüco AD UP, którego temat ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera