Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Szkolna akustyka

 

Czas czytania: ~4 min


RHDM7N6EC354aTTd4M6lm4jODu1yPfdqG2vvzpLjoBaoj3QDDyj14J3fBWYS_szkolabha.jpg

Do rozpoczęcia roku szkolnego coraz bliżej. Jest to odpowiedni moment, żeby zastanowić się nad tym, jak stworzyć uczniom lepsze warunki do nauki, szczególnie pod względem akustyki.

Szkoła to miejsce, w którym dzieci spędzają połowę swojego dnia, zdobywają wiedzę, rozwijają zainteresowania i zdolności. Niestety większość polskich placówek edukacyjnych nie sprzyja efektywnej nauce i skupieniu. Duża część obiektów to wiekowe i nieprzystosowane do swojej funkcji budynki, w których dominuje uciążliwy hałas wynikający m.in. z braku odpowiednich warunków akustycznych. Jak temu zaradzić? O rozwiązaniach dedykowanych dla obiektów edukacyjnych, zarówno nowych jak i tych starych opowiada Anna Baczkowska - architekt i menadżer wsparcia technicznego z firmy Armstrong.

Hałas
Coraz więcej dzieci w wieku szkolnym ma trudności w nauce. Wiele kłopotów związanych jest bezpośrednio z osłabieniem lub trwałym uszkodzeniem słuchu, spowodowanym przez nadmierny hałas. Najczęściej spotykane problemy to m.in. kłopoty ze skupieniem i koncentracją, lęki, nadpobudliwość czy nawet agresja. Hałas towarzyszy dzieciom niemal wszędzie - na korytarzach w trakcie przerwy, na szkolnych stołówkach, w salach gimnastycznych, a także w klasach, gdy niechciane i rozpraszające uwagę dźwięki docierają z ulicy lub z urządzeń serwisowych np. wentylatorów.

Nieodpowiednie rozchodzenie się dźwięku
Podczas lekcji w klasie bywa że dzieci siedzące w dalszych ławkach nie słyszą lub nie rozumieją nauczyciela. Powodem takiej sytuacji może być nieodpowiednie rozchodzenie się dźwięków, ich niekontrolowane odbicia oraz zbyt długi lub zbyt krótki czas pogłosu. Niedostateczna słyszalność i nierozumienie mowy powoduje, że dziecko musi mocno wytężać słuch, ale najczęściej skupia swoją uwagę na czymś innym, nie koniecznie związanym z lekcją.

kuCPfnwCkTXinPO4tLCJIAiptgvqsriPwH5V9QAsMvbwIrg6hXa203YxLXoB_szkolabha1.jpg

Poprawa komfortu akustycznego w klasie i czytelni
Zapewnienie odpowiedniego środowiska akustycznego w obiektach szkolnych pozostaje nie lada wyzwaniem. Aby zapewnić dobre warunki do pracy i nauki, pomieszczenia takie jak klasy czy sale wykładowe muszą spełnić odpowiednie parametry w zakresie komfortu akustycznego, a w szczególności akustyki pasywnej. Pomóc w tym mogą odpowiednie materiały wykończeniowe, m.in. mineralne sufity podwieszane, które znacząco poprawiają rozumienie mowy, a także mogą zmniejszyć poziom hałasu wszędzie tam, gdzie jest to niezbędne. Oto 3 podstawowe kwestie dla uzyskania dobrego środowiska akustycznego w szkołach:

R jak rozumienie mowy. Aby podczas zajęć nauczyciel był rozumiany i słyszany z każdego miejsca w sali, konieczne jest zastosowanie rozwiązań, które zapewnią optymalne pochłanianie dźwięku oraz odpowiedni czas pogłosu.

P jak poufność rozmów. W momencie gdy konieczne jest zachowanie dyskrecji rozmów , tak by dźwięki nie wydostawały się na zewnątrz pomieszczenia, należy użyć odpowiednich materiałów izolujących, o dobrym poziomie pochłaniania dźwięku oraz wysokiej izolacyjności akustycznej.

K jak koncentracja. W niektórych pomieszczeniach szkolnych, takich jak biblioteka czy czytelnia, najważniejsza jest możliwość skupienia i koncentracji, a jednocześnie ograniczenia rozprzestrzeniania się hałasu. Aby osiągnąć odpowiednie warunki w tym względzie, można zastosować sufit podwieszany o zwiększonym współczynniku pochłaniania dźwięku.

1G3tQIGVwNRJCUhslYPy7BxFUVk2jzuoZWyS37nHF3DtrB8qRxenT4iMa3as_szkolabha3.jpg

Inne pomieszczenia
Rozwiązanie trudności z akustyką w klasach i czytelniach nie rozwiąże problemu najbardziej uciążliwego hałasu panującego na korytarzach, holach i stołówkach. Budując odpowiednie środowisko akustyczne w szkole, nie można pominąć takich pomieszczeń. Takie „pozalekcyjne” przestrzenie, wymagają rozwiązań, które umożliwiają osiągnięcie właściwej równowagi pomiędzy pochłanianiem dźwięku, a jego izolacyjnością.

Co oprócz akustyki?
Właściwie dobrane sufity, zapewnią nie tylko odpowiednią akustykę, ale mogą także zapewnić komfort wizualny wnętrz. Dzięki optymalizacji poziomu odbicia światła, wspomagają jak najlepsze wykorzystanie światła dziennego w pomieszczeniach i ograniczają konieczność używania energii elektrycznej. Ponadto sufity pomagają zachować czystość i estetykę przestrzeni, są trwałe, łatwe w montażu i utrzymaniu oraz bezpieczne w użytkowaniu. To zatem dobre rozwiązanie na lata.

Źródło: Armstrong


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Gdański Pachołek
Gdański Pachołek

11 września 2023 roku zakończył się remont wieży widokowej „Pachołek” w Gdańsku. Powstała ona w 1975 ...

Ostatnie 2 tygodnie na zgłoszenia w konkursie „Kolory, które budzą wnętrza”
Ostatnie 2 tygodnie na zgłoszenia w konkursie „Kolory, które budzą wnętrza”

Trwa konkurs marki Cerames pt. Kolory, które budzą wnętrza. Zapraszamy wszystkich architektów, proje ...

Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.
Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.

W epoce koncepcji Medycyny opartej na wartościach (Value Based Healthcare VBC) zainicjowanej przez h ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera