Architektura w świecie kodów - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Architektura w świecie kodów

 

Czas czytania: ~3 min


e7bw66lN38iAdEmmPEW4tXZTqHVf2h8kqAAybrqa2XWzhhae84SmFCg4MP9E_jawor.jpg
Tegoroczne warsztaty i konferencja Smart Geometry odbyły się w Kopenhadze (rok temu w Barcelonie). Jak zwykle było to niezwykłe przeżycie dla wszystkich uczestników i obserwatorów. Dziesięć grup warsztatowych, ponad setka uczestników, trzydzieści osób prowadzących – tzw. „championów”, to wszystko budowało wrażenie, że architektura jako dziedzina staje się coraz bardziej kompleksowa i bliska informatyce.

Czy tematem konferencji była geometria? A może techniki projektowania trójwymiarowego? A może coś zupełnie innego? O dokładniejsze oceny pokusić się chyba będzie można dopiero wtedy, gdy emocje opadną. Ilość entuzjazmu i kreatywnej energii, jaką przyniosło uczestnikom to wydarzenie, zrobiła wrażenie

Lecąc do Kopenhagi spodziewałem się innego, dużo spokojniejszego, i może trochę nudniejszego wydarzenia. Zasugerował to głównie tytuł, hasło przewodnie warsztatów i konferencji: „Budowanie tego, co niewidzialne: wspomaganie procesu projektowego za pomocą realnych danych” (Building the invisible: Informing digital design with real word data). Nieco enigmatyczny tytuł wprowadził trochę zamieszania. Wyobrażenia i oczekiwania uczestników szły w bardzo różnych kierunkach. Pomyliłby się jednak ten, kto twierdzi, że strumienie danych czerpane z wielowarstwowych i połączonych ze sobą sieci oplatających naszą cyfrową rzeczywistość nie są w stanie pomóc w architektonicznym procesie projektowym.

Otaczające nas z wszystkich stron pokłady informacji stać miały się tutaj wyzwaniem, surowcem i paliwem napędzającym kreatywność, wspomagając i inspirując podejmowanie decyzji projektowych.
Macanie rzeczywistości
Czy prowadzący dziesięć grup projektowych poradzili sobie z tym zadaniem? Czy istniał w ogóle sens zadawania pytania o ujarzmianie strumieni danych? Z pewnością tak. W przykładowych projektach wykorzystano na przykład duże ilości informacji środowiskowych, z internetu ściągano bieżący kierunek wiatru, nasłonecznienia, poziomy dwutlenku węgla w różnych częściach miasta, lub też analizowano zachowania użytkowników budynku w czasie za pomocą kamer pracujących w podczerwieni. Może zajmowanie się tymi tematami nie pasuje do typowego wyobrażenia o tradycyjnej, statycznej architekturze, ale wpisuje się doskonale w jej zupełnie nową wizję. Z eksperymentów wyłania się ona jako dziedzina interdyscyplinarna, obejmująca również inne nauki, takie jak psychologia behawioralna, biologia, ekologia czy kognitywistyka. Tak kompleksowe podejście rodzi oczywiście podejrzenia, że Architektura w takim wydaniu jest w jakiś sposób
manipulowana, inspirowana przez grono nawiedzonych informatyków, biologów i innych szalonych naukowców, a nie samych architektów. Na szczęście podejrzenia takie rozwiał sam Ben van Berkel. W swojej bardzo interesującej prezentacji przyznał się do wykorzystywania danych i komputerowych symulacji już od 2001 roku, kiedy to pracował nad projektem „hodowania” i samoorganizacji części miasta przy wykorzystaniu tych technik.

Jako, że konferencja i warsztaty były ze sobą tematycznie połączone, dyskutowano i prezentowano także wyniki dla wszystkich, którym udało się przyjechać do Kopenhagi i zobaczyć warsztaty na własne oczy. Jedno jest pewne – impreza będzie jeszcze długo szeroko komentowana i stanie się punktem wyjścia do kolejnych dyskusji i polemik.

Więcej w najnowszym numerze Krytyki Architektury

Podepnij swój artykuł

tagi

Centrum Izabelina – wyniki konkursu architektonicznego
Centrum Izabelina – wyniki konkursu architektonicznego

17 września 2021 roku Gmina Izabelin oraz Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich ogł ...

BIM a architektura zrównoważona
BIM a architektura zrównoważona

Technologia cyfrowego modelowania budynków - BIM nie tylko pozwala na bardziej skuteczną i szybszą p ...

Praktyczny wymiar zrównoważonej architektury. Nowoczesna stolarka z PVC-U. Webinarium Schüco
Praktyczny wymiar zrównoważonej architektury. Nowoczesna stolarka z PVC-U. Webinarium Schüco

Zapraszamy na webinarium architektoniczne firmy Schüco, które tym razem będzie poświęcone nowoczesne ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera