Architektura w świecie kodów - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Architektura w świecie kodów

 

Czas czytania: ~3 min


e7bw66lN38iAdEmmPEW4tXZTqHVf2h8kqAAybrqa2XWzhhae84SmFCg4MP9E_jawor.jpg
Tegoroczne warsztaty i konferencja Smart Geometry odbyły się w Kopenhadze (rok temu w Barcelonie). Jak zwykle było to niezwykłe przeżycie dla wszystkich uczestników i obserwatorów. Dziesięć grup warsztatowych, ponad setka uczestników, trzydzieści osób prowadzących – tzw. „championów”, to wszystko budowało wrażenie, że architektura jako dziedzina staje się coraz bardziej kompleksowa i bliska informatyce.

Czy tematem konferencji była geometria? A może techniki projektowania trójwymiarowego? A może coś zupełnie innego? O dokładniejsze oceny pokusić się chyba będzie można dopiero wtedy, gdy emocje opadną. Ilość entuzjazmu i kreatywnej energii, jaką przyniosło uczestnikom to wydarzenie, zrobiła wrażenie

Lecąc do Kopenhagi spodziewałem się innego, dużo spokojniejszego, i może trochę nudniejszego wydarzenia. Zasugerował to głównie tytuł, hasło przewodnie warsztatów i konferencji: „Budowanie tego, co niewidzialne: wspomaganie procesu projektowego za pomocą realnych danych” (Building the invisible: Informing digital design with real word data). Nieco enigmatyczny tytuł wprowadził trochę zamieszania. Wyobrażenia i oczekiwania uczestników szły w bardzo różnych kierunkach. Pomyliłby się jednak ten, kto twierdzi, że strumienie danych czerpane z wielowarstwowych i połączonych ze sobą sieci oplatających naszą cyfrową rzeczywistość nie są w stanie pomóc w architektonicznym procesie projektowym.

Otaczające nas z wszystkich stron pokłady informacji stać miały się tutaj wyzwaniem, surowcem i paliwem napędzającym kreatywność, wspomagając i inspirując podejmowanie decyzji projektowych.
Macanie rzeczywistości
Czy prowadzący dziesięć grup projektowych poradzili sobie z tym zadaniem? Czy istniał w ogóle sens zadawania pytania o ujarzmianie strumieni danych? Z pewnością tak. W przykładowych projektach wykorzystano na przykład duże ilości informacji środowiskowych, z internetu ściągano bieżący kierunek wiatru, nasłonecznienia, poziomy dwutlenku węgla w różnych częściach miasta, lub też analizowano zachowania użytkowników budynku w czasie za pomocą kamer pracujących w podczerwieni. Może zajmowanie się tymi tematami nie pasuje do typowego wyobrażenia o tradycyjnej, statycznej architekturze, ale wpisuje się doskonale w jej zupełnie nową wizję. Z eksperymentów wyłania się ona jako dziedzina interdyscyplinarna, obejmująca również inne nauki, takie jak psychologia behawioralna, biologia, ekologia czy kognitywistyka. Tak kompleksowe podejście rodzi oczywiście podejrzenia, że Architektura w takim wydaniu jest w jakiś sposób
manipulowana, inspirowana przez grono nawiedzonych informatyków, biologów i innych szalonych naukowców, a nie samych architektów. Na szczęście podejrzenia takie rozwiał sam Ben van Berkel. W swojej bardzo interesującej prezentacji przyznał się do wykorzystywania danych i komputerowych symulacji już od 2001 roku, kiedy to pracował nad projektem „hodowania” i samoorganizacji części miasta przy wykorzystaniu tych technik.

Jako, że konferencja i warsztaty były ze sobą tematycznie połączone, dyskutowano i prezentowano także wyniki dla wszystkich, którym udało się przyjechać do Kopenhagi i zobaczyć warsztaty na własne oczy. Jedno jest pewne – impreza będzie jeszcze długo szeroko komentowana i stanie się punktem wyjścia do kolejnych dyskusji i polemik.

Więcej w najnowszym numerze Krytyki Architektury

Podepnij swój artykuł

tagi

Amazon buduje kolejną swoją siedzibę
Amazon buduje kolejną swoją siedzibę

Amazon, jedna z pięciu największych korporacji technologicznych świata swoją siłę i niezwykłość chce ...

Drewno w architekturze
Drewno w architekturze

Drewno jest najstarszym materiałem budowlanym, które w epoce budownictwa ekologicznego przeżywa swój ...

Nowy Gurewicz w Otwocku. Klinika Medyczna MIRAI Clinic - prezentacja obiektu
Nowy Gurewicz w Otwocku. Klinika Medyczna MIRAI Clinic - prezentacja obiektu

Pensjonat Abrama Gurewicza był niegdyś wyjątkowym przykładem architektury drewnianej w stylu Świderm ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera