Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wizualizacja jak fotografia?

 

Czas czytania: ~2 min


LOIVV0tyoZuvAygyiUViKaHOSo28sfQXkl74u8B3T3iUE5WaoqqI6VMyP19Q_nanej-w-sketchupie.jpg

Wizualizacja to grafika powstała przy wykorzystaniu takich silników renderujących jak V-Ray, Maxwell Render, SU Podium, TheaRender czy Lumion. Architekci korzystają z nowoczesnych technologii na wszystkich etapach tworzenia projektu. Obecnie dostępne narzędzia umożliwiają prezentację projektu w jakości odpowiadającej fotografii.

Dzięki specjalistycznemu oprogramowaniu proste studia bryły, tworzenie szczegółowych modeli, realizacja pomysłów w trójwymiarze nie zajmuje wiele czasu, co ma duże znaczenie zwłaszcza na początku współpracy architekta z klientem. Aplikacje CAD są dobre do szkicowania, lecz nie sprawdzają się w projektowaniu koncepcyjnym. Za pomocą programu SketchUp w stosunkowo szybkim czasie, można wykonać prezentację projektu, zrozumiałą dla przeciętnego klienta. Projekt można odsunąć, obrócić, zwiedzić jego wnętrze, a nawet szybko utworzyć animację. Uzyskany w ten sposób efekt niweluje ryzyko rozczarowania gotowym projektem, który mógłby okazać się niezgodny z oczekiwaniami zamawiającego.

UoIwIZcoIg9PjtCczmcBQL6qzG5ReYI8ohaqZrTMRpeYDkTGMFm2FNNmFJu5_wizualizacja-wykonana.jpg

– Wielokrotnie projektanci przyznawali nam, że SketchUp to oprogramowanie które podąża za ich wyobraźnią. Umożliwia przechodzenie z rysowania ołówkiem na rysowanie komputerowe i z powrotem. Korzystając z możliwości programu SketchUp proces twórczy nie jest niczym ograniczany – mówi Łukasz Popławski z firmy ProGrupa. Złożenie w wyobraźni rzutów, przekrojów i widoków elewacji to wyzwanie dla laika, które może utrudnić komunikację z architektem. Dwuwymiarowy obraz wizualizacji, imitujący trójwymiarową przestrzeń pozwala mu więc zrozumieć zamysł projektanta. W zależności od zapotrzebowania, projektant może stworzyć zaawansowaną lub prostą wizualizację, nie zawierającą detali, a tylko prostą bryłę budynku. – Za pomocą programu SketchUp można szybko wykonać uproszczony model pokazujący przestrzeń zajmowaną przez obiekt. Dostosowany do indywidualnych preferencji, intuicyjny interfejs usprawnia pracę z programem i pozwala osiągnąć pożądane rezultaty. Dzięki uzyskanemu trójwymiarowemu modelowi, wkomponowanemu w zdjęcie, rozmowa między klientem a architektem stanie się łatwiejsza. – mówi Łukasz Popławski.

Wizualizacja przypominająca fotografię jest efektem kilkuetapowego procesu. Powstały w SketchUpie projekt lub model można wyrenderować, aby uzyskać fotorealistyczny efekt. Można skorzystać także ze specjalnego oprogramowania, które nada wizualizacji walory plastyczne. W efekcie tych działań powstaje projekt, który przedstawia zamysł architekta w przystępny i atrakcyjny sposób.

Źródło: ProGrupa


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.
Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.

Zbudowana w latach 70. według projektu warszawskiego architekta Jerzego Bogusławskiego wieża ciśnień ...

Najwyższy w Chorzowie
Najwyższy w Chorzowie

W czerwcu 2023 roku na chorzowskim Osiedlu Różanka rozpoczęła się budowa najwyższego budynku mieszka ...

Biura dla studentów
Biura dla studentów

Lipowy Office Park przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie został wybudowany w 2009 roku przez firmę Ho ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Komputer
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera