Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Architektura Parametryczna. O co cały ten szum?

 

Czas czytania: ~5 min


Architektura Parametryczna

 

Doy0eCFZZFZ8T5l8nSQOWwuuiXIfihTYoGxvWNX5fe7JTX6AYFkPsalaFzKM_diagram-algorytmu.jpg

Fot. Diagram Algorytmu

Paramtery i algorytmy
Parametryczny to prawdopodobnie najbardziej nadużywany i najmniej zrozumiały przymiotnik, we współczesnej architekturze. Jak często bywa to co nowe i niezrozumiałe budzi kontrowersje.Tym bardziej, że tak naprawdę w Polsce ciągle jest niewiele pracowni, które podążają za trendami, na uczelniach trudno znaleźć fachowców w tej dziedzinie a większość publikacji jest w języku angielskim czy włoskim. W nowym cyklu postaramy się przybliżyć i ujarzmić nieznane.

Powinniśmy zacząć od tego, że architektura zawsze była parametryczna, jedynie nigdy nie opisana przez konkretny przymiotnik. Zawsze brała pod uwagę otoczenie, procesy konstrukcyjne, prawo budowlane, warunki środowiskowe, wymagania klienta itd. Dziś nazywa się je jedynie parametrami, które można zapisać za pomocą ciągu jasno zdefiniowanych czynnościalgorytmu. Parametryka (z ang. Parametricism) pisana z wielkiej P, promuje przede wszystkim konkretną formę wyrazu. Tak definiowany styl architektoniczny świetnie wpisuję się w sinusoidę stylów w sztuce i architekturze, po klasycznym modernizmie czy minimalizmie przyszedł czas na barok. Z drugiej strony, musimy pamiętać, że taka architektura powstaje głównie w krajach rozwijających się, o innym podłożu kulturalnym czy estetyce. W Europie nie ma taką architekturę miejsca ani pieniędzy.Szeroko krytykowany i kontrowersyjny manifest Patrika Schumachera Autopoesis of Architecture zapowiada 1 nowy styl, nowe sposoby kształtowania formy, często mówi o generowaniu architektury a nie projektowaniu.

Projektowanie a modelowanie.
W Polsce pierwsze modele trójwymiarowe powstawały w programach do tworzenia grafiki CGI3d Max, Cinema 4D czy Maya. Były one odzwierciedleniem prawie skończonego projektu architektonicznego, potrzebne jedynie do tworzenia fotorealistycznych wizualizacji. Ciągle wiele osób nie rozumie i nie widzi potrzeby tworzenia modelów projektów, a przecież między modelem BIM a modelem siatkowym (polygonal mesh) jest ogromna różnica. Wydaja się, że technologia BIM powoli, ale śmiało, wkracza do świata polskich architektów, przekonują ich, a może głównie inwestorów, oszczędność czasu i pieniędzy, a to chyba najsilniejszy argument.

Gdy jednak zaczynamy mówić o projektowaniu w trzech wymiarach, zaczynają się schody. Jasne, że pierwsza jest idea, koncepcja, szkic, który musimy rozwinąć. Niektórzy będą dalej szkicować, inny zabiorą się za makietę inni zaczną modelować. Każdy powinien znaleźć narzędzie, które pozwoli mu realizować i rozwijać swoje pomysły w najwygodniejszy dla niego sposób. Najważniejszą przewagą modelowania jest możliwość szybkiego przetłumaczenia modelu trójwymiarowego na technologię BIM a stąd już krok do modelów/rysunków gotowych na budowę.

A5xYVjagav1YaV9uSk8naYMx0I4QHsUhEd5mP1gSVir5QyliEpZL1nPTeCVA_mercedes-benz-un-studio.jpg

Fot. Mercedes Benz UN Studio

Projektowanie jako proces parametryczny.
W tradycyjnym procesie opartym na technologii CAD każde zmiany czy poprawki implikują szereg monotonnych zmian w wielu rysunkach architektonicznych, podczas gdy w projektowaniu parametrycznym model reaguje na zmiany automatycznie według wcześniej określonego przez nas algortymu. Geometria może być modyfikowana w czasie rzeczywistym. Tak było np, w przypadku Muzeum Mercedes Benz projektu UN Studio, projekt sam reagował na zmiany i dostosował się do zmieniających się wartości parametrów. W przeciwieństwie do tradycyjnych rysunków nie musimy określać poszczególnych elementów budynku, a raczej określić rodzinę czy typ a także zestaw parametrów nimi rządzących. Geometrię opieramy na określeniu relacji matematycznych takich jak odległości, kątów, skali jednego lub grupy elementów względem innej.

Możemy sobie wyobrazić abstrakcyjny model wieżowca, którego elementami są kolumny, okna, forma rzutu i wysokość kondygnacji, w oparciu o te cztery parametry i ich różne wartości możemy otrzymać całkowicie różne rezultaty. Proces parametrycznego projektowania polega właśnie na sprawdzaniu różnych, możliwych kombinacji wygenerowanych za pomocą algorytmu matematycznego, i ostatecznie wybraniu optymalnej opcji.

Pojawia się tu rzecz jasna problem estetyki. Często architekci nie są do końca zadowoleni z propozycji optymalnego wyniku. Wtedy wprowadzają zmiany do modelu, tak aby był też atrakcyjny wizualnie. Ciągle nasza wiedza jest zbyt uboga, żeby zapisać wszystko za pomocą formuł matematycznych i zależności, albo zwyczajnie estetyki nie da się w ten sposób zdefiniować.

Dzisiaj technologie zachęcają nas do myślenia w innych kategoriach. Oprogramowanie do projektowania parametrycznego musi być rozumiane jako narzędzie, odrębne do Parametryki rozumianej jako styl. Pozwala ona architekturze na rozwój równie szybki jak inne dziedzinom nauki i sztuki. Byłoby naiwne i nierozsądne odrzucać nowe technologie tylko dlatego, że nie rozumiemy do końca sposobu ich funkcjonowania i możliwości. Na codzień przecież wszyscy korzystamy ze smartphonów, robimy zakupy przez internet, czy korzystamy z nawigacji satelitarnej.Tym bardziej w życiu zawodowym nie możemy odrzucać nowych rozwiązań technicznych, wręcz przeciwnie, uczyć się i starać się zrozumieć i używać. Dzisiejszy świat podąża za technologią, a ta nie rozwija się już liniowo a wykładniczo. Nawet idąc o jeden krok do przodu cofamy się.

Autor materiału
Adrian Krężlik- architekt i urbanista, po studiach na Politechnice Łódzkiej zaczął pracę w londyńskim biurze Zahy Hadid. Od trzech lat mieszka w Meksyku i współpracuje z Michelem Rojkindem. Od stycznia tego roku wraz z Kacprem Radziszewskim tworzy grupę Architektura Parametryczna.pl

Artukuł tworzony we współpracy z Grupą ArchitekturaParametryczna.pl

ArchitekturaParametryczna.pl zaprasza na serie letnich warsztatów dotyczących projektowania parametrycznego, które odbędą się w Gdańsku (7-9 lipca), Krakowie (14-16 lipca) i Łodzi (21-23 lipca) oraz na swój profil na facebook.com/architekturaparametryczna oraz bloga architekturaparametryczna.pl. Więcej informacji pod [email protected]


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Kolonia Zgorzelec znów zamieszkała
Kolonia Zgorzelec znów zamieszkała

Kolonia Zgorzelec – to zespół mieszkalnej kolonii robotniczej w Bytomiu. Zbudowana została w latach ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 rozstrzygnięty. Znamy najlepsze realizacje minionego roku!
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 rozstrzygnięty. Znamy najlepsze realizacje minionego roku!

Za nami szesnasta edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL. Profesjonalne jury oraz publiczność wyb ...

Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.
Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.

Ma 452 metry długości i łączy dwie strony miasta. To nowy most pieszo-rowerowy w Warszawie, który je ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Komputer
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera