Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Polskie biuro zwycięzcą Crea Awards

 

Czas czytania: ~4 min


x1LHQA0gHV4xTuZJJaZtDgcIUTRi0zQP86xIOtlM5WpdawfnvRPRujRqnXaU_crea0.jpg

Twórcze umysły z 40 krajów podzieliły się swoimi wizjami kreatywnego wykorzystania światła w architekturze i projektowaniu wnętrz biorąc udział w konkursie CREA AWARDS 2012 i walcząc o nagrody z łącznej puli 40.000€.

Konstruując światłem
Światło coraz częściej staje się dominującym elementem przestrzeni
architektonicznej. Przed uczestnikami postawiono wyzwanie eksperymentowania z modularnością i nowego podejścia do tematu światła w projektowaniu przy użyciu opraw z nowych kolekcji Vibia CREA.

Za pomocą programu do projektowania CREA online uczestnicy mieli,po
załadowaniu plików z projektowanym wnętrzem, tworzyć z użyciem opraw Vibia pożądane sceny świetlne, które mogli następnie zapisać w postaci
wizualizacji projektów. Podstawowym założeniem było wykorzystanie oprawy oświetleniowej jako źródła atmosfery we wnętrzu, rdzenia, wokół którego tworzony był projekt.

“Podoba mi się progresywność CREA, polegająca na oddaniu w ręce architektów i projektantów proces utworzenia unikalnych produktów z dostępnych modułów oświetleniowych. Obiekt stał się światłem – integralną częścią architektury”, powiedział Tobias Lutz, Założyciel i Dyrektor Generalny Architonic, a także przewodniczący Jury CREA AWARDS 2012.

Rezultat: Genialne pomysły z 40 krajów, 10 finalistów i w końcu 3 wybitne projekty, które perfekcyjnie oddają koncepcję nierozerwalnego związku światła z architekturą i przestrzenią.

Skład Jury:
- Lars Krückeberg (Graft, Berlin)
- Martin Gran (Snøhetta Design, Oslo)
- Sevil Peach (Sevil Peach, London)
- Ulrike Brandi (Ulrike Brandi Licht, Hamburg)
- Francesc Rifé (Francesc Rifé Studio, Barcelona)
- Tobias Lutz (Architonic, Zürich).

Pierwsza nagroda | The Optical Window - Smart Metropolitans (Polska)
Nagroda w wysokości 25.000€ i profil zwycięzcy w dziale Architecture & Design na Architonic.com

Polskie biuro zaprezentowało projekt ciepłego, intymnego wnętrza, które bawi się światłem i cieniem przy użyciu perforowanych ścian zewnętrznych, które w połączeniu z padającym na nie światłem słonecznym stwarzają piękne, kontrastujące cienie na podłodze. Wewnętrzna ściana została wykorzystana do skonstruowania instalacji z użyciem wbudowanych w nią modułów FOLD z kolekcji Vibia, które powielają wzór cieni rzucanych przez ażurową elewację.Choć źródło światła jest niewidoczne, struktura lamp rzuca wyraźne cienie w miejscach styku opraw ze ścianą, tworząc poetycką symbiozę między światłem dziennym i sztucznym.

W ciągu dnia ściana spełnia funkcję płaskorzeźby, której krój harmonizuje z naturalnym światłem, przekazywanym przez ścianę zewnętrzną, w nocy zaś staje się efektowną instalacją świetlną.

Zobacz film

tQcOsk88PKhgiQpqAuQNoxpDQqaX3d1yhch9UJH5w0MVgRnFnNLc5pJ13Zyq_crea1.jpg
kp6cuBq7vcdEQaNY6SH10hn6xXkaXmmutTVdVO7lqqX0EL6umwq53XTG70Qv_crea2.jpg

Druga Nagroda | Built Link autorstwa Jan Ulmer Architects (Niemcy)
Nagroda w wysokości 10.000€

Biuro z Berlina zaproponowało wykorzystanie opraw LINKz kolekcji Vibia jako “cegiełek”,za pomocą których w obszernym wnętrzu zbudowano małą architekturę ze światła.W rezultacie w ‘HausEdelmann’ pomieszczenia koncentrują się wokół rozświetlonego rdzenia, którego powłoka zewnętrzna to stabilna, samodzielna struktura zbudowana ze światła.

Poszczególne elementy tej struktury mogą być niezależnie od siebie włączane, wyłączane i ściemniane w celu podkreślenia lub skrycia otaczających je obszarów i ich funkcji. Jako dynamiczna rzeźba świetlna nakreśla też różnorodność, z jaką użytkownicy wnętrza wykorzystują możliwości swojego otoczenia w ciągu dnia.Światło staje się punktem wyjścia i tematem przewodnim projektowanej architektury.

MFhS7vOm2KiZ9vtkDfNK2Mt4pCtT0kECiVZNNImploAyJW3TfTSjqaQbUnKU_crea3.jpg

Trzecia Nagroda | Flow Light autorstwa IM LAB (UK)
Nagroda w wysokości 5.000€

Projekt to wiele pomieszczeń połączonych klatką schodową gdzie HALO spełnia zarówno funkcję oświetlenia, które podkreśla główny ciąg komunikacyjny i przyległe mu wnętrza jak również stanowi sama w sobie rzeźbiarskie uzupełnienie przestrzeni prowadząc oko obserwatora połączeniem między dwoma poziomami pomieszczenia, w którym funkcjonuje.

HALO firmyVibia w swojej unikatowej strukturze i sposobie emitowania światła wskazuje naturalny kierunek ruchu człowieka we wnętrzu, jest wprost stworzona do funkcjonowania w złożonych przestrzeniach. Autorzy zdradzili, że bezpośrednią inspiracją tego projektu był ruch wina wylewanego z butelki.

4S7CothkR2RNr0KrgySSbLzPfLKaTNpeQfPY0SHfG8IQYkcW1Qpjmy2FiqaN_crea4.jpg

Więcej na: vibia.com


Podepnij swój artykuł

tagi

Mały domek ze Studia Otamto
Mały domek ze Studia Otamto

Projekt architektoniczny domku działkowego, jaki dla prywatnej inwestorki stworzyło Studio Otamto po ...

Znamy zwycięzców Plebiscytu Polska Architektura XXL 2019
Znamy zwycięzców Plebiscytu Polska Architektura XXL 2019

2 czerwca 2020 odbyła się uroczysta Gala Online dwunastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL ...

Webinarium Schüco: Poczuj perfekcję Schüco AD UP
Webinarium Schüco: Poczuj perfekcję Schüco AD UP

Zapraszamy na webinarium architektoniczne firmy Schüco: Poczuj perfekcję Schüco AD UP, którego temat ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera