Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Polskie biuro zwycięzcą Crea Awards

 

Czas czytania: ~4 min


x1LHQA0gHV4xTuZJJaZtDgcIUTRi0zQP86xIOtlM5WpdawfnvRPRujRqnXaU_crea0.jpg

Twórcze umysły z 40 krajów podzieliły się swoimi wizjami kreatywnego wykorzystania światła w architekturze i projektowaniu wnętrz biorąc udział w konkursie CREA AWARDS 2012 i walcząc o nagrody z łącznej puli 40.000€.

Konstruując światłem
Światło coraz częściej staje się dominującym elementem przestrzeni
architektonicznej. Przed uczestnikami postawiono wyzwanie eksperymentowania z modularnością i nowego podejścia do tematu światła w projektowaniu przy użyciu opraw z nowych kolekcji Vibia CREA.

Za pomocą programu do projektowania CREA online uczestnicy mieli,po
załadowaniu plików z projektowanym wnętrzem, tworzyć z użyciem opraw Vibia pożądane sceny świetlne, które mogli następnie zapisać w postaci
wizualizacji projektów. Podstawowym założeniem było wykorzystanie oprawy oświetleniowej jako źródła atmosfery we wnętrzu, rdzenia, wokół którego tworzony był projekt.

“Podoba mi się progresywność CREA, polegająca na oddaniu w ręce architektów i projektantów proces utworzenia unikalnych produktów z dostępnych modułów oświetleniowych. Obiekt stał się światłem – integralną częścią architektury”, powiedział Tobias Lutz, Założyciel i Dyrektor Generalny Architonic, a także przewodniczący Jury CREA AWARDS 2012.

Rezultat: Genialne pomysły z 40 krajów, 10 finalistów i w końcu 3 wybitne projekty, które perfekcyjnie oddają koncepcję nierozerwalnego związku światła z architekturą i przestrzenią.

Skład Jury:
- Lars Krückeberg (Graft, Berlin)
- Martin Gran (Snøhetta Design, Oslo)
- Sevil Peach (Sevil Peach, London)
- Ulrike Brandi (Ulrike Brandi Licht, Hamburg)
- Francesc Rifé (Francesc Rifé Studio, Barcelona)
- Tobias Lutz (Architonic, Zürich).

Pierwsza nagroda | The Optical Window - Smart Metropolitans (Polska)
Nagroda w wysokości 25.000€ i profil zwycięzcy w dziale Architecture & Design na Architonic.com

Polskie biuro zaprezentowało projekt ciepłego, intymnego wnętrza, które bawi się światłem i cieniem przy użyciu perforowanych ścian zewnętrznych, które w połączeniu z padającym na nie światłem słonecznym stwarzają piękne, kontrastujące cienie na podłodze. Wewnętrzna ściana została wykorzystana do skonstruowania instalacji z użyciem wbudowanych w nią modułów FOLD z kolekcji Vibia, które powielają wzór cieni rzucanych przez ażurową elewację.Choć źródło światła jest niewidoczne, struktura lamp rzuca wyraźne cienie w miejscach styku opraw ze ścianą, tworząc poetycką symbiozę między światłem dziennym i sztucznym.

W ciągu dnia ściana spełnia funkcję płaskorzeźby, której krój harmonizuje z naturalnym światłem, przekazywanym przez ścianę zewnętrzną, w nocy zaś staje się efektowną instalacją świetlną.

Zobacz film

tQcOsk88PKhgiQpqAuQNoxpDQqaX3d1yhch9UJH5w0MVgRnFnNLc5pJ13Zyq_crea1.jpg
kp6cuBq7vcdEQaNY6SH10hn6xXkaXmmutTVdVO7lqqX0EL6umwq53XTG70Qv_crea2.jpg

Druga Nagroda | Built Link autorstwa Jan Ulmer Architects (Niemcy)
Nagroda w wysokości 10.000€

Biuro z Berlina zaproponowało wykorzystanie opraw LINKz kolekcji Vibia jako “cegiełek”,za pomocą których w obszernym wnętrzu zbudowano małą architekturę ze światła.W rezultacie w ‘HausEdelmann’ pomieszczenia koncentrują się wokół rozświetlonego rdzenia, którego powłoka zewnętrzna to stabilna, samodzielna struktura zbudowana ze światła.

Poszczególne elementy tej struktury mogą być niezależnie od siebie włączane, wyłączane i ściemniane w celu podkreślenia lub skrycia otaczających je obszarów i ich funkcji. Jako dynamiczna rzeźba świetlna nakreśla też różnorodność, z jaką użytkownicy wnętrza wykorzystują możliwości swojego otoczenia w ciągu dnia.Światło staje się punktem wyjścia i tematem przewodnim projektowanej architektury.

MFhS7vOm2KiZ9vtkDfNK2Mt4pCtT0kECiVZNNImploAyJW3TfTSjqaQbUnKU_crea3.jpg

Trzecia Nagroda | Flow Light autorstwa IM LAB (UK)
Nagroda w wysokości 5.000€

Projekt to wiele pomieszczeń połączonych klatką schodową gdzie HALO spełnia zarówno funkcję oświetlenia, które podkreśla główny ciąg komunikacyjny i przyległe mu wnętrza jak również stanowi sama w sobie rzeźbiarskie uzupełnienie przestrzeni prowadząc oko obserwatora połączeniem między dwoma poziomami pomieszczenia, w którym funkcjonuje.

HALO firmyVibia w swojej unikatowej strukturze i sposobie emitowania światła wskazuje naturalny kierunek ruchu człowieka we wnętrzu, jest wprost stworzona do funkcjonowania w złożonych przestrzeniach. Autorzy zdradzili, że bezpośrednią inspiracją tego projektu był ruch wina wylewanego z butelki.

4S7CothkR2RNr0KrgySSbLzPfLKaTNpeQfPY0SHfG8IQYkcW1Qpjmy2FiqaN_crea4.jpg

Więcej na: vibia.com


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Architektura do codziennych zakupów
Architektura do codziennych zakupów

O tym, jak zmienił się w ostatnich latach nasz sposób robienia zakupów powstały już analizy i badani ...

Mieszkanie w wąskiej kamienicy
Mieszkanie w wąskiej kamienicy

W gdańskim programie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych znajduje się 26 budynków. W trzynastu ...

E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.
E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.

Światło odgrywa dużą rolę w każdej dziedzinie życia. Zwłaszcza w architekturze, ponieważ ma znaczący ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera