Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Rem Koolhaas

 

Czas czytania: ~4 min


Prezentacja laureata nagrody Pritzkera w 2000 roku

 

qOUvzrT4S6RDAdCEPJSkRl3ebMhyVSNhtmoUfOM0BwwoJO91dXnOsjbH0Sh0_l-23.jpg
Rem Koolhaas urodził się w 1946 roku. Zgodnie ze słowami J.Carter Brown - przewodniczącego jury nagrody Pritzkera; jest on powszechnie uznawany "za jeden z największych i najbardziej oryginalnych talentów w dzisiejszym świecie architektury. Jest on liderem młodej, programowo buntowniczej grupy holenderskich twórców znanych z niekonwencjonalnych pomysłów i nietuzinkowych realizacji. Jego żywy umysł, błyskotliwość, umiejętność nadania budynkowi symbolicznych odniesień, zyskały mu poczesne miejsce na firmamencie współczesnego designu. Wydaje się zatem trafne, że na przełomie tysiącleci nagrodę otrzymuje osoba uważana za proroka nowej architektury, doskonale wyczuwająca wyzwania nowych czasów. Nic też dziwnego, że nowojorskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej nie urządziło jednej, ale od razu dwie wystawy jego twórczości". Koolhaas jest zarówno czynnym architektem, jak i teoretykiem architektury. Jego dwie książki; "Szalony Nowy Jork", a przede wszystkim "S,M,L,XL" są nowymi sposobami patrzenia na rozwój urbanistyczny i miejsce architektury w nowoczesnym świecie. The Times nazwał je "podstawową lekturą dla pokolenia młodych ludzi wychowanych na MTV i Derridzie". Do najbardziej znanych realizacji Koolhaasa należą dom jednorodzinny w Bordeaux, Educatorium - multifunkcyjny budynek w Utrechcie, Plan urbanistyczny i Grand Palais w Lille, który jest jego największym, zrealizowanym projektem urbanistycznym. Ponadto ważne są muzeum w Rotterdamie oraz słynna czytelnia publiczna w Seattle, która przez krytyków określona została jako "orzeĽwiająca, szalona, architektoniczna podróż z facetem znanym z wyłażenia poza granice konwencji".
MsDevkVgXux39TB8HBkgZFozHTsTSbBTHaG7xYvOx515r8YgIW8ngPOoCSDB_1-23.jpg
Rem Koolhaas prezentuje rzadkie połączenie wizjonera i praktyka, filozofa i pragmatyka, teoretyka i wieszcza. Jest architektem, którego idee dotyczące budynków i planowania miast, sprawiły, że stał się architektem, o którym się dyskutuje na długo przed zrealizowaniem jakiegokolwiek projektu. Zawdzięcza to swoim tekstom i dyskusjom ze studentami. Wiele razy wywoływał kontrowersje, przekraczając granice konwencji. Jest równie dobrze znany dzięki swoim książkom, projektom regionalnym i globalnym, działalności akademickiej, jak ze względu na śmiałą, ostrą, świadomie prowokującą architekturę. Zaistniał wraz z wydaniem książki "Szalony Nowy Jork", która pojawiła się pod koniec lat 70 rozpoczynając dwie wspaniałe dekady jego pracy. Jeden z wcześniejszych projektów, dotyczący rozbudowy parlamentu holenderskiego, wywołał tak duże zainteresowanie, że wkrótce zaczęły napływać kolejne zlecenia. Holenderski Teatr Tańca w Hadze był jednym z jego pierwszych ukończonych projektów, który zyskał uznanie krytyki z wielu stron. Odtąd zamówienia Koolhaasa ewoluowały od pomysłowego i ujmującego domu w Bordeaux do planu generalnego i gigantycznego centrum kongresowego dla Lille. Dom w Bordeaux został tak zaprojektowany, aby był funkcjonalny dla klienta poruszającego się na wózku inwalidzkim. Nawet gdyby Koolhaas zrealizował tylko ten jeden projekt i tak miałby zapewnione miejsce w historii architektury. Trzeba do tego dodać żywe centrum kształcenia - Educatorium w Utrechcie, zespół mieszkań w Japonii, centra kultury i rezydencje we Francji i Holandii, a także projekty takich obiektów, jak port lotniczy na morzu północnym - oto mamy przed sobą talent o niezwykłej skali. Koolhaas wielokrotnie wykazał się niezwykłymi umiejętnościami i talentem w konfrontacji z pozornie nierozwiązywalnymi problemami, dla których znajdował jednak błyskotliwe i oryginalne rozwiązania. W każdym projekcie można odnaleĽć swobodnie ukształtowaną organizację przestrzeni i funkcji, podświadomie wspomagających ruch, co w rezultacie prowadzi do nowej, niespotykanej formy architektonicznej. Jego prace mówią tyle o ideach, co o budowaniu. Jego architektura jest formą budowaną na ideach. Koolhaas jest architektem dobrze czującym przyszłość i pozostającym w bliskim kontakcie z jej szybkością i zmiennością konfiguracji. Na trwałe zaznaczył swoją pozycję w panteonie znaczących architektów u schyłku jednego i początku kolejnego stulecia. Przez ponad 20 lat, realizując swoje cele, definiuje nowy rodzaj relacji, teoretyczny, jak i praktyczny, między architekturą a kulturowymi uwarunkowaniami. Za swój wkład i za swoje idee, jest nagrodzony Architektoniczną Nagrodą Pritzkera.
XFzBd3eKh2kKgjiGrFpA1TMmNYU7a26O47CtoBgPyVLbzIUPnhTvDD7NNbV1_2-23.jpg
1987 Holenderski Teatr Tańca, Haga, Holandia 1989 Patio Villa, Rotterdam, Holandia 1991 Byzantium, Amsterdam, Holandia Budynki mieszkaniowe, Fukuoka, Japonia Villa dall'Ava, Paryż, Francja 1992 Kunsthall, Rotterdam, Holandia 1993 Dutch House, Holandia 1994 Euralille Masterplan, Lille, Francja Lille Grand Palais, Lille, Francja Centrum miasta Almere, Holandia 1997 Educatorium, Utrecht, Holandia Zaplecze logistyczne lotniska Schiphol, Holandia Ambasada holenderska, Berlin, Niemcy 1998 Dom w Bordeaux, Francja 't Paard Poppodium, Haga, Holandia Haus um die Schenkung, Berlin, Niemcy 1999 2nd Stage Theatre, Nowy Jork USA Lotnisko w Amsterdamie, Holandia Wieżowiec MAB, Rotterdam, Holandia Biblioteka publiczna, Seattle, USA Casa the Musica, Porto, Portugalia Blok 6, Almere, Holandia Fotografie od góry: 1. Grand Palais - wnętrze Lille, Francja 2. Nexus Housing Fukuoka, Japonia

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Czarny dom w Józefowie
Czarny dom w Józefowie

Projekt jednorodzinnego domu w Józefowie przy ul. Orzechowej to nowoczesna realizacja, której autore ...

Warstwowe domy z drukarki 3D?
Warstwowe domy z drukarki 3D?

Wraz z pojawieniem się druku 3D powstała nadzieja, że ta działająca poprzez nakładanie materiałów, z ...

Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.
Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.

Intensywny rozwój miast wywiera coraz silniejszy wpływ na środowisko niezurbanizowane. Jednocześnie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nagroda Pritzkera
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera