Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nagroda Pritzkera 2013 dla Toyo Ito

 

Czas czytania: ~4 min


Nagroda Pritzkera 2013 dla Toyo Ito

 

wvP2g3gLAqYFcwm4a0p96mSJajZyfBNPLQDgg8SP8fgFkJ2ArQ18QkXJxuNd_nagroda-pritzjkera-2013.JPG

71-letni Japończyk, odznaczony 17 marca 2013 najbardziej prestiżową nagrodą w świecie architektury od dawna był do niej typowany. Toyo Ito Minimalista i purysta, perfekcyjnie posługujący się najprostszymi bryłami zaliczany jest do kręgu architektury konceptualnej

R0KdNDteiU4DxMA79kJTvgb3GmCJUZQL8skD8u1L3tC4veirGPm8DvPgf8CK_prizker1.JPG
Lord Palumbo, szef jury, przyznającego Nagrodę Pritzkera, powiedział dziś, że Toyo Ito zasłużył na laur, bo od 40 lat projektując biblioteki, domy, parki, teatry, sklepy, budynki biurowe i pawilony stara się wciąż na nowo badać możliwości architektury, że każde zlecenie, każdą nową lokalizację traktuje jak wyzwanie do nowych odkryć. Nie bez znaczenia jest też fakt, że Ito jest dla kilku już pokoleń architektów na całym świecie autorytetem, mistrzem i wzorem do naśladowania. (na zdjęciu wielofunkcyjna hala widowiskowa w Odate, zbudowana w latach 1993-1997)
4Ie72ctEury8WYtje5xb3MW9J3beQlwS2XYQWEYqbhcTOto6sm3F3TlMIjjg_prizker2.JPG
Sam Toyo Ito często powtarza, że jest wciąż świadomy niedoskonałości obiektów, które tworzy, ograniczeń człowieka, ale i techniki budowlanej. Jednocześnie ta wiedza daje mu energię, by podejmować się wciąż nowych zadań. „Nigdy nie zmienię mojego stylu budowania i nigdy nie będę zadowolony ze swoich prac” – mówi. (na zdjęciu pawilon Serpentine Gallery w Londynie, który Ito zaprojektował w 2002 roku)
wn7mTTHmgT5iJZiObCkaoFmhy1D21uAdbgsyxtibS76l92yK3nE1a71yDHZ1_prizker3.JPG
Japoński architekt słynie z obiektów, komponowanych z najprostszych brył. Pierwsza jego realizacja – to zbudowany w 1976 roku dla siostry dom w kształcie podkowy. Taka forma miała pomóc owdowiałej właśnie kobiecie i jej małym córeczkom odnaleźć spokój i wyciszenie po stracie najbliższej osoby. Dom miał im zapewnić bezpiecześntwo, ale i kontakt z naturą.
SoJ1UfIEhm0ehWaWvnUM8rh5oGU0RT3zyNTHkaI7mMNizhNlzsKgF5a0Oys1_prizker4.JPG
W 2001 roku w mieście Sendai powstała Mediateka. Toyo Ito budynek zaprojektował w 1995 roku i jak na owe czasy była to koncepcja bardzo nowatorska: lekki, przejrzysty, szklany, unoszący się na słupach budynek wewnątrz jest wielką, otwartą przestrzenią. Dziś wiele obiektów projektuje się w ten sposób, wtedy tak elastyczne potraktowanie przestrzeni w budynku publicznym było innowacją. Wnętrze gmachu porządkują tylko biegnące przez wszystkie kondygnacje słupy, mające formę zamkniętych w szklanych tubach wiązek cienkich „patyków”.
AxI59ceaYVj9kjpFKUtQ72IhHBnceT3wnE3TqtcqoR6Wli4yPJxo5V0M77LG_prizker5.JPG
Sześć lat później powstała biblioteka dla uczelni artystycznej Tama w Tokio. Położony wśród zieleni, na obrzeżach miasta gmach ma niezwykłą, rzeźbiarską formę. Choć betonowy, jest lekki i przestrzenny. Ogromnymi półkolistymi oknami otwiera się na otoczenie, wewnątrz oferując mnóstwo jasnej, wygodnej przestrzeni. Przyjazny charakter budynku budują miękko wyginające się ściany, półkoliste kształty i subtelnie spływające do ziemi słupy konstrukcyjne.
ytvMQsElKlI6SuL5MwqVkWErEcbF5IR91zkugGMP4XbB39eUllF5ovlTxpje_prizker6.JPG
Jednym z większych obiektów w portfolio Japończyka jest stadion, który zaprojektował na potrzeby World Games (Igrzysk Sportów Nieolimpijskich) w Kaohsiung na Tajwanie. Gmach może przypominać węża – elewacje stadionu wiją się wokół murawy, ale jej nie otaczają – jeden koniec „węża” odsuwa się w pewnym momencie od budynku i odgina w stronę miasta. Ta organiczna bryła ma zarazem lekką konstrukcję z wyginających się, smukłych, gęsto ustawionych żeber. Zbudowany w 2009 roku stadion dziś użytkowany jest głównie przez piłkarzy.
71bvFYC7slqlAYbrv2ytIpuFUOrFd2hmgqJRVq45VKHMrllCGfiS6Ka7ysKV_prizker7.JPG
W 2001 roku na wyspie Omishima powstało pierwsze w Japonii muzeum, poświęcone jednemu architektowi: Toyo Ito Museum of Architecture. Ulokowane na skałach tuż nad morzem Toyo Ito muzeum skomponował z nieregularnych brył - graniastosłupów, pomiędzy którymi utworzył taras, wzorowany na formie pokładu statku. Wieloboczne bryły o ukośnych ścianach ukształtowały też wnętrze muzeum, które składa się z licznych sal i mniejszych przestrzeni o formie „połamanych” pudełek. Elewacje muzeum prawie w całości pokryto stalowymi płytami, co w połączeniu z niezwykłym kształtem nadało budowli formę geometrycznej, abstrakcyjnej rzeźby, wznoszącej się nad morzem.
hiwSRcsxjkf4xLMHwQScrUdGaLpI4fbg6CsqYFdgW5jDS9YSbqdRzWfxZRKm_prizker8.JPG
The Hyatt Foundation tę najważniejszą w świecie architektonicznym nagrodę przyznaje od 1979 roku. Celem jej powstania była chęć nagrodzenia żyjącego architekta, którego projekty są „mieszanką talentu, wizjonerstwa i zaangażowania”, które nie są „tylko budynkami”, a kreują otaczające ludzi środowisko. Toyo Ito od wielu lat typowany do nagrody w pełni na nią zasłużył, bo jest wyznawcą teorii, że architektura stanowi „opakowanie”, „okrycie” dla zjawisk społecznych, dla różnych form ludzkiej egzystencji. Ten japoński architekt, choć znany na całym świcie nie jest celebrytą, nie buduje blobów – jest przede wszystkim humanistą. Więcej zdjęć i informacji o laureacie Nagrody Pritzkera 2013 można znaleźć na www.pritzkerprize.com (na zdjęciu dom pogrzebowy Meiso no Mori w Kakamigahara-shi, powstały w latach 2004-2006)

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Historia i tradycja we współczesnym designie. BXB Studio.
Historia i tradycja we współczesnym designie. BXB Studio.

Współczesna architektura napotyka szereg wyzwań związanych ze zrównoważonym rozwojem, ekologią czy i ...

Park do spotkań i działań
Park do spotkań i działań

Klub Studencki Szkoły Głównej Handlowej „Park” działał na warszawskim Polu Mokotowskim od końca lat ...

Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.
Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.

Za nami trzecia edycja konferencji "Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze", której temat ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nagroda Pritzkera
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera