Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wystawa „Zaraz po wojnie” do 10.01.2016

 

Czas czytania: ~ 2 min


Wystawa „Zaraz po wojnie” to kilkaset obiektów z różnych dziedzin sztuki oraz bogaty materiał archiwalny, który koncentruje się na pokazaniu powiązań między sztuką a polityką.

 

6Wnu2zjDWr443zgO4A4crWPKmsfXmUxD1qetdi7EXaIWgckLYPkw8EsNUMb1_syrkusowie-osiedle-kolo-ii-1.jpg

Wystawa "Zaraz po wojnie"
3.10.2015–10.01.2016
Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki
pl. Małachowskiego 3, Warszawa

Wystawa „Zaraz po wojnie”, obejmująca sztukę lat 1944–1948, jest poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób złożoność nastrojów społecznych i napięcia polityczne w powojennej Polsce znalazły swoje odzwierciedlenie w sztukach plastycznych, fotografii, filmie, a także architekturze i wzornictwie. Lejtmotywem wystawy jest temat ruin: od koncepcji ruiny jako architektury, poprzez antropomorficzną wizję okaleczonego miasta czy antycznej ruiny, po wymagający pragmatycznych rozwiązań problem odgruzowywania miast czy charakterystycznego dla tego okresu budownictwa z prefabrykatów z gruzobetonu.

Próba wprowadzaniu ładu i budowania nowego porządku łączy postawy wielu artystów, architektów czy projektantów próbujących odnaleźć się w powojennej rzeczywistości. Poszukując uniwersalnych zasad, chcieli oni zapewnić jak najwygodniejsze życie nowemu egalitarnemu społeczeństwu. W architekturze koncepcja awangardowego osiedla robotniczego znalazła swój wyraz w zbudowanym na warszawskiej Woli wg projektu Heleny i Szymona Syrkusów eksperymentalnym osiedlu Koło II. W tym nurcie poszukiwań znajdowała się także architektura upamiętniająca przerażającą historię, jak zaprojektowany przez Bohdana Lacherta Muranów, który powstał z 1 miliona i 125 tysięcy metrów sześciennych gruzu i miał tworzyć „czytelny układ przestrzenny o znaczeniu dokumentacji historycznej”.

W części wystawy poświęconej architekturze i designowi zostanie zaprezentowana m.in. działalność Biura Nadzoru Estetyki Produkcji, plakaty filmowe oraz kolaże ze zdjęć z czasopism ukazujących się w tamtym okresie. Kuratorki wydobywają także na światło dzienne historię dwóch domów towarowych — warszawskiego CDT-u i poznańskiego Okrąglaka — oraz przypominają nieistniejące warszawskie kina: Praha, WZ i Moskwa.

Wystawa „Zaraz po wojnie” to kilkaset obiektów z różnych dziedzin sztuki oraz bogaty materiał archiwalny, który koncentruje się na pokazaniu powiązań między sztuką a polityką, działalności w obszarze kultury specyficznych dla tego okresu instytucji oraz roli sztuki w propagandzie służącej legitymizacji nowej władzy i nowych granic (np. Wystawa Ziem Odzyskanych we Wrocławiu).

Więcej na: zacheta.art.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Centrum Ekoinnowacji Politechniki Gdańskiej oficjalnie otwarte
Centrum Ekoinnowacji Politechniki Gdańskiej oficjalnie otwarte

3 grudnia 2024 roku oficjalnie otwarto nowy budynek Politechniki Gdańskiej. Centrum Ekoinnowacji PG ...

Dom w Ochojcu. Nowe spojrzenie na kostkę polską.
Dom w Ochojcu. Nowe spojrzenie na kostkę polską.

Dom w Ochojcu, autorstwa pracowni jojko+nawrocki architekci jest dowodem na to, że współczesna archi ...

Architektura Roku Województwa Śląskiego 2024 - wyniki konkursu architektonicznego
Architektura Roku Województwa Śląskiego 2024 - wyniki konkursu architektonicznego

29 listopada 2024 roku ogłoszono wyniki konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego. To była ju ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Prawo
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera