Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Domy ekologiczne

 

Czas czytania: ~11 min


Projekty domów ekologicznych

Może wydawać się, że architektura jest przeciwieństwem natury. Jednak wzrastający w ostatnich latach trend działań proekologicznych owocuje coraz większą liczbą wspaniałych projektów architektonicznych powstających w dialogu z naturą. W związku z tym przedstawiamy przegląd najciekawszych projektów domów ekologicznych. Ekologiczność budynku może przejawiać się na różne sposoby. Czasem jest realizowana poprzez użycie ekologicznych materiałów, a czasami poprzez wpisanie domu w naturalny krajobraz. Dom ekologiczny istnieje nie w opozycji do natury, a raczej w harmonii z nią. Dlatego też wśród prezentowanych projektów domów ekologicznych musiały znaleźć się projekty budynków pasywnych i wykorzystujących odnawialne źródła energii.

aP8Y4eLsNqWwl86TKBz31kTW0lHeFZYcVU6CWcmz08DSRhp8gEHiPLNi0gw9_vctkvfyia9n70z9mf3muk479eqn6p5jab0xxdz7mrhdiibexy5d3ajelnn0a-biodomek05jpg-image660x-jpg.jpg

Mobilny BioDomek dla kreatywnych

BioDomek – to mobilny moduł, prosta i łatwa w transporcie konstrukcja, nadająca się do posadowienia w praktycznie dowolnym otoczeniu. Dzięki modułowej konstrukcji biodomki można łączyć także w większe struktury. Architektura modułowa rozwija się na świecie, coraz więcej powstaje projektów domów ekologicznych, skomponowanych z kilku jednakowych „klocków”.

Zobacz dom ekologiczny

 

Kliknij TUTAJ aby zobaczyć wizytówki najlepszych architektów w Polsce

AtSkeVlb4xVAdoTMOD4HtLDC52xoTKm4sIOD4gmVoHkF1txnoxwueue9hhmM_51f8be67c2da6-echorost-architekti01jpg.jpg

Projekt domu pasywnego

Liczący 110 m2 dom jednorodzinny, zaprojektowany według wskazań inwestorów stanął w 2011 roku w czeskiej miejscowości Hradec Králové. Wygląd budynku zdeterminowała konieczność ulokowania głównych pomieszczeń na parterze oraz chęć uczynienia z domu obiektu pasywnego.

Więcej na: projekty domów

 

Kliknij TUTAJ aby zobaczyć wizytówki najlepszych architektów w Polsce

1dFXd77wRSKxf08JnYWOrffiR2K9oxokR9XRNqQ8iWdtVyyPAB8VaI6kyeBR_ss5jpg.JPG

Polski projekt domu ekologicznego

W Polsce bilans energetyczny budynków jest znacznie gorszy niż np. w Niemczech. Poza tym, w znacznej większości przypadków, energia używana w naszych domach pochodzi z nieekologicznych źródeł, przede wszystkim z węgla, oleju opałowego i gazu. Dlatego ważne jest promowanie i wcielanie w życie projektów domów ekologicznych. Jednym z nich mogą być NATURALneDOMy projektowane przez Andrzeja W. Głąba.

 

NATURALnyDOM - ekonomiczna ekologia

Architekt: Andrzej W. Głąb
W projekcie architektonicznym widzimy prostopadłościenną, horyzontalną bryłę z dwuspadowym dachem i dwukondygnacyjnym ogrodem zimowym, połączonym z kolektorem szklarniowym znajdującym się na szczycie domu.

Więcej na: domy ekologiczne

 

Kliknij TUTAJ aby zobaczyć wizytówki najlepszych architektów w Polsce

0pyyqdyiOWlRThqQf61S6koS3PBzjm4Qlw5LSIYQyXASaSTXSyiKHysjQfMk_boxhomejpg.jpg

Minimalistyczny dom ekologiczny z Oslo

Boxhome to prototyp małego domu, zaprojektowany przez norweskie biuro architektoniczne Rintala Eggertsson z Oslo. Celem architektów było stworzenie budynku, który dzięki swoim niewielkim rozmiarom będzie zarówno ekonomiczny, jak i ekologiczny. Może też okazać się doskonałym rozwiązaniem w czasach światowego kryzysu finansowego.

 

Boxhome – niewielki dom ekologiczny

Wymiary: 5,5 x 2,3 x 5,7 m
Powierzchnia: 19 m²
Lokalizacja: Oslo, Norwegia
Zespół projektowy: Sami Rintala, Dagur Eggertson, John Roger Holte, Julian Fors

Więcej na: niewielki dom

 

Kliknij TUTAJ aby zobaczyć wizytówki najlepszych architektów w Polsce

19VLnIRGzlSXbWfOoTEoiwEJSCm2LOB0mHdkGSXmOqjxHNosn4J4kJUp40qi_ideograf03jpg.jpg

Ekologiczny dom – projekt zanurzony w naturze

Projekt architektoniczny ekologicznego domu jednorodzinnego, jaki stanął wśród belgijskich pól powstał na zlecenie rodziny, dla której priorytetem była energooszczędność budynku. Nie mniej istotny był także kontekst, w jakim obiekt miał być wzniesiony: łąka w wiejskiej okolicy, otoczona polami i lasami, z daleka od hałasu czy ruchu drogowego (sami architekci mówią, że jedynymi pojazdami, jakie widzi się w okolicy są poruszające się po polnych ścieżkach ciągniki).

 

Projekt domu ekologicznego wśród pól

Lokalizacja: Ouffet, Belgia
Inwestor: prywatny
Projektanci: Ideograf: Paulina Czurak, Dominik Becmer; współpraca: L’atelier D’architecture Dethier & Lion
Powierzchnia całkowita: 134 m2
Realizacja: 2010
Zdjęcia: ideograf.pl, architectes-dethierlion.be

Więcej na: architektura

 

Kliknij TUTAJ aby zobaczyć wizytówki najlepszych architektów w Polsce

JocKVWJvvWXCumvQPkGFNyruAgcvH80Zz7tKC6u14VOvWQrLX2QLqSEwm0E5_domlog1jpg.jpg

Oryginalny projekt domu ekologicznego

Ekologiczny, naturalny, wpisany w otoczenie. Prosty i niewielki i, jak twierdzi sam architekt, na pierwszy rzut oka zupełnie niepozorny. A jednak dom nad Zbiornikiem Łąckim koło Pszczyny, zaprojektowany przez Piotra Kuczię, jest jednym z najbardziej spektakularnych ekologicznych budynków, jakie powstały w Polsce w ostatnich latach. Jego budowa zakończyła się w 2007 r. i od razu zdobył uznanie w kraju i za granicą. W 2008 r. otrzymał Grand Prix w konkursie na najlepszą realizację architektoniczną na Śląsku, w tym roku zaś był nominowany do międzynarodowych nagród Miesa van der Rohe i Archi Bau, znalazł się też wśród 20 projektów z całego świata, pretendujących do nagrody ZUMTOBEL GROUP AWARD 2009 oraz wśród 25 finalistów konkursu House of The Year, organizowanego przez World Architecture News.

 

Domek Logiczny – projekt domu ekologicznego

Lokalizacja: Łąka koło Pszczyny
Autor: Piotr Kuczia
Realizacja: 2007
Ekologiczny, naturalny, wpisany w otoczenie. Prosty i niewielki i, jak twierdzi sam architekt, na pierwszy rzut oka zupełnie niepozorny.

Więcej na: projekty domów

 

Kliknij TUTAJ aby zobaczyć wizytówki najlepszych architektów w Polsce

lp7xQMl0BtmTcyBczSLt4Q2Rd40lf1FYIejUA5jvwzgz1UcPQF6Pb5aV4va3_dom-z-ziemi8jpg.jpg

Ekologiczny projekt istniejącego domu

Wiele z wzniesionych w drugiej połowie XX wieku w Polsce domów jednorodzinnych dziś nie spełnia już dobrze swoich funkcji, są za małe, niewygodne i brzydkie. Budowane z materiałów marnej jakości (o inne wtedy było trudno) zdegradowały się. Jednocześnie bardzo często taniej jest przebudować stary dom niż w jego miejscu budować nowy. A do tego potrzebny jest tylko dobry projekt – taki, który zmieni go w dom ekologiczny!

 

Enegrooszczędny dom

Lokalizacja: Pasłęk
Projektanci: zespół autorski z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej w składzie: prof. Teresa Kelm, dr Jerzy Górski i mgr Marek Kołłątaj
Powierzchnia użytkowa: 80m2

Więcej na: domy parterowe

 

Kliknij TUTAJ aby zobaczyć wizytówki najlepszych architektów w Polsce

jIZ0kIC90pG0re960Mv8q7tD84ZGUHYtSGtF1TFfuH7dQl6Wo9XSYh7LxQny_fot1jpg.jpg

Wiejski dom ekologiczny w nowej odsłonie

W hrabstwie Buckingham w Wielkiej Brytanii powstał oryginalny dom rodzinny zaprojektowany przez pracownię architektoniczną John Pardey Architects we współpracy ze Ström Architects. Jest to minimalistyczny budynek z betonu, stali i szkła wykończony naturalnym kamieniem i drewnem. Niezwykły projekt domu ekologicznego na nowo zdefiniował pojęcie wiejskiej rezydencji.

 

Hurst House – ekologiczny dom

Lokalizacja: Buckingham

Więcej na: projekt domu

 

Kliknij TUTAJ aby zobaczyć wizytówki najlepszych architektów w Polsce

3Ie6iZSN4SrQfFpa3JDrh7B2uLGE3se2OvtABCR5WkIjC82q9x02PTlvK1Cg_donaghy-dimond-house-in-dublinjpg.jpg

Rozbudowa ekologicznego domu

Projektując rozbudowę domu w Dublinie, architekci z biura Donaghy & Dimond Architects chcieli uzyskać efekt zmiany jego wyglądu wraz z upływem czasu. Udało im się to osiągnąć dzięki zastosowaniu materiałów, których kolor ulega nieustannej transformacji: stali cortenowej i surowego drewna dębowego. Taki projekt rozbudowy przemieni tradycyjny dom w ekologiczny budynek.

 

Architekci: Donaghy & Dimond Architects
Lokalizacja: Dublin, Irlandia
Zespół projektowy: Will Dimond, Marcus Donaghy, Maire Kiely, Conal Ryan, St. John Walsh
Konstrukcja: David Maher
Powierzchnia: stara część: 96 m2, część dobudowana: 16 m2
Realizacja: 2011

Więcej na: przebudowy domów

 

Kliknij TUTAJ aby zobaczyć wizytówki najlepszych architektów w Polsce

ZvqiwQ6AilBTk8ej7kxEOzFsIFYvLMvEvJhs2pQW0TiH9mMV9tF7nYDvIyic_76a-newington-green-roadjpg.jpg

Ekologiczny dom inspirowany autobusem

Lokalizacja: Newington Green Road w Północnym Londynie
Autorzy: Amenity Space
Realizacja: 2010
Wciśnięta między dwa stare budynki przy Newington Green Road w Północnym Londynie nowa „plomba”, mimo, że zdecydowanie odcina się od architektonicznego tła nowoczesną formą, nie unika lokalnych skojarzeń. Jedną z inspiracji był dla projektantów przejeżdżający tędy autobus.

Więcej na: projekt domu

 

Kliknij TUTAJ aby zobaczyć wizytówki najlepszych architektów w Polsce

37AWHn84QcURBTBBog1gnatv1dnSKRjhWXEcV6fkRIz4zeIFBzXPzygJATF8_balancing-barn-4jpg.jpg

Balancing Barn – projekt domu ekologicznego

Lokalizacja: okolice Thorington w Suffolk, Wielka Brytania
Autorzy: MVRDV i Mole Architects

Widziana z pobliskiej drogi, Balancing Barn wygląda jak mały dom dla dwóch osób. Dopiero z bliska ukazuje się w całej okazałości – długa na 30 metrów bryła, której połowa nadwieszona jest nad zboczem wzgórza. Powodem, dla którego zdecydowaliśmy się na takie rozwiązanie, była natura – linearna struktura domu ekologicznego tworzy idealną scenę dla podziwiania pięknego krajobrazu okolicznych wzgórz.

Więcej na: domy jednorodzinne projekty

 

Kliknij TUTAJ aby zobaczyć wizytówki najlepszych architektów w Polsce

9BBNlMec5rYREpElkvGBAo6RFb1OMxaMDOaUPHH3KdDL5eMHOTXtK1PWTjyF_alchemy-blair-barn-house-2jpg.jpg

Projekt domu ekologicznego inspirowany stodołą

Początkowo miał być tylko domem dla gości. Ale kiedy właściciele go zobaczyli, postanowili zamieszkać w nim na stałe, gościom oddając swoje stare lokum. Zaprojektowany przez pracownię Alchemy ekologiczny dom Blair Barn to hołd oddany prostocie wiejskiego życia i tradycyjnego budownictwa. Wariacja na temat XIX-wiecznej stodoły.

Architekt: Alchemy
Lokalizacja: Blair, Wisconsin
Konstrukcja: Empire Development
Inżynieria: Stroh Engineering

Więcej na: dom z drewna

 

Kliknij TUTAJ aby zobaczyć wizytówki najlepszych architektów w Polsce

vR2PWnmnSu495Ch5Bs9jPb3d7odovSdg4z0phDO6nFvM6gENF62p8Ch5QBlS_reynaers-willa-van-acker-belgia-1mjpg.jpg

Ekologiczna willa pod lasem

Willa van Acker Sissau zlokalizowana jest na narożnej działce, leżącej w centrum zalesionego obszaru miasteczka Loppem w północno-zachodniej Belgii. Dom wybudowano na planie litery L, żeby jak najbardziej zoptymalizować układ pomieszczeń w stosunku do światła słonecznego i widoku z okien. Architekt zdecydował się na zaplanowanie układu pomieszczeń tak, by możliwe jak najwięcej z nich było zwróconych na południe i zachód. To doskonały przykład projektu domu ekologicznego współistniejącego w zgodzie z naturą.

 

Willa van Acker Sissau
Architekt: Mark van Acker, Loppem
Źródło: Reynaers

Więcej na: dom nowoczesny

 

Kliknij TUTAJ aby zobaczyć wizytówki najlepszych architektów w Polsce

LGVE1ab7pLvhbBnISufn6n5P9U8wlrmVkS9FipvY0cvcOqHyRK2Lo17S0Har_demonstracyjny-dom-pasywny-01jpg.jpg

Nowoczesny dom ekologiczny pasywny

Czy istnieje konflikt pomiędzy atrakcyjną architekturą, zdrowym środowiskiem wewnętrznym, efektywnością energetyczną i zmniejszeniem oddziaływania na środowisko naturalne? Takie pytanie zadali sobie architekci ze studia Dom Architektów: Emilia Durka-Zielińska i Walenty Durka projektując Demonstracyjny Dom Pasywny.

 

Nazwa obiektu: "Demonstracyjny Dom Pasywny"
Projektant: DOM ARCHITEKTÓW
Architekci: Emilia Durka-Zielińska, Walenty Durka 
Realizacja: 2007-2011
Powierzchnia terenu: 1585 m2
Powierzchnia użytkowa: 175 m2 (dom) + 58 m2 (garaż)
Kubatura: 600 m2 (dom/) + 170 m2 (garaż)

Więcej na: dom energooszczędny

 

Kliknij TUTAJ aby zobaczyć wizytówki najlepszych architektów w Polsce

VChsoV0ixDMxKwzrIzZt7ZMdn2QsJn5O1h23v4uxkolMHYjKHDqdJ9Pu6ZCz_el-ray-simon-conder-4jpg.jpg

El Ray ekologiczny dom na plaży

Dom na plaży w Kent, zaprojektowany przez Simona Condera, kryje w sobie kilka niespodzianek. Wykonany z drewna budynek „opakował” stojący w tym miejscu wcześniej... XIX-wieczny wagon kolejowy (który niegdyś służył za miejsce do nocowania). Teraz wagon znajduje się w środku nowego domu i mieści kuchnię.

Więcej na: dom jednorodzinny

 

Kliknij TUTAJ aby zobaczyć wizytówki najlepszych architektów w Polsce

NBME61A56BogqB9wjZKUOzCtuOlre2zIkG1rNdc0zSZIMdQkVMRJLn6VgWjr_duravit1jpg.jpg

Projekt ekologicznej willi z surowców wtórnych

Willa Welpeloo wyróżnia się także nowoczesnym designem, przede wszystkim za sprawą dbałości o najmniejsze szczegóły. To one nadają realizacji niepowtarzalny charakter. Ekologiczna Willa Welpeloo jest dowodem na to, że z surowców wtórnych nie tylko można zbudować trwałą konstrukcję użytkową, ale też obiekt który zachwyca inwencją i oryginalnym wyglądem.

Więcej na: ekologiczny dom

 

Kliknij TUTAJ aby zobaczyć wizytówki najlepszych architektów w Polsce

Npr6RvYe5pah590uuNu01HkukpjTIzuvK7jZGPWudlvaa9ZNH8lVhBpjQjyz_dom-zeroenergetyczny01jpg.jpg

Ekologiczny dom bez energii

W podwarszawskim Józefowie powstaje dom jednorodzinny, który ma być swoistym „poligonem doświadczalnym”, pokazującym jak z użyciem ogólnodostępnych materiałów zbudować w pełni funkcjonalny, wygodny dom, który... nie będzie w ogóle zużywał energii.

Więcej na dom energooszczędny

Kliknij TUTAJ aby zobaczyć wizytówki najlepszych architektów w Polsce

8B36qOJESGC9KHoxQq7yu0nA1l36VA5yekVjzBA71InVR8zsmhFATlrUC9l7_523c06809e24f-downley-house-hampshire19jpg.jpg

Ekologiczne dzieło sztuki

Zbudowana w Wielkiej Brytanii rezydencja powstała na zamówienie prywatnego inwestora o bardzo sprecyzowanych wymaganiach. Klient od pracowni Birds Portchmouth Russum Architects oczekiwał zaprojektowania budowli, oferującej poza wygodną przestrzenią do życia także inne doznania. Dom miał być pełen różnych kształtów i faktur, miał mieć niebanalną formę, powinien też być wzniesiony z użyciem różnorodnych, ale naturalnych materiałów.
Więcej na: dom nietypowy

Kliknij TUTAJ aby zobaczyć wizytówki najlepszych architektów w Polsce


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Karmniki z widokiem na góry. Reinterpretacja zakopiańskiego domu.
Karmniki z widokiem na góry. Reinterpretacja zakopiańskiego domu.

W sercu Zakopanego, na jednym z najbardziej pożądanych terenów z widokiem na Giewont, powstał projek ...

E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.
E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.

Dewzrost to pojęcie, które od dawna już definiuje myślenie, którego celem jest alternatywne ukierunk ...

Kultura na osiedlu
Kultura na osiedlu

Przez 35 lat dom kultury na tarnowskim osiedlu Westerplatte prowadziła Tarnowska Spółdzielnia Mieszk ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ładne domy
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera