Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Domy ekologiczne

 

Czas czytania: ~11 min


Projekty domów ekologicznych

Może wydawać się, że architektura jest przeciwieństwem natury. Jednak wzrastający w ostatnich latach trend działań proekologicznych owocuje coraz większą liczbą wspaniałych projektów architektonicznych powstających w dialogu z naturą. W związku z tym przedstawiamy przegląd najciekawszych projektów domów ekologicznych. Ekologiczność budynku może przejawiać się na różne sposoby. Czasem jest realizowana poprzez użycie ekologicznych materiałów, a czasami poprzez wpisanie domu w naturalny krajobraz. Dom ekologiczny istnieje nie w opozycji do natury, a raczej w harmonii z nią. Dlatego też wśród prezentowanych projektów domów ekologicznych musiały znaleźć się projekty budynków pasywnych i wykorzystujących odnawialne źródła energii.

aP8Y4eLsNqWwl86TKBz31kTW0lHeFZYcVU6CWcmz08DSRhp8gEHiPLNi0gw9_vctkvfyia9n70z9mf3muk479eqn6p5jab0xxdz7mrhdiibexy5d3ajelnn0a-biodomek05jpg-image660x-jpg.jpg

Mobilny BioDomek dla kreatywnych

BioDomek – to mobilny moduł, prosta i łatwa w transporcie konstrukcja, nadająca się do posadowienia w praktycznie dowolnym otoczeniu. Dzięki modułowej konstrukcji biodomki można łączyć także w większe struktury. Architektura modułowa rozwija się na świecie, coraz więcej powstaje projektów domów ekologicznych, skomponowanych z kilku jednakowych „klocków”.

Zobacz dom ekologiczny

 

Kliknij TUTAJ aby zobaczyć wizytówki najlepszych architektów w Polsce

AtSkeVlb4xVAdoTMOD4HtLDC52xoTKm4sIOD4gmVoHkF1txnoxwueue9hhmM_51f8be67c2da6-echorost-architekti01jpg.jpg

Projekt domu pasywnego

Liczący 110 m2 dom jednorodzinny, zaprojektowany według wskazań inwestorów stanął w 2011 roku w czeskiej miejscowości Hradec Králové. Wygląd budynku zdeterminowała konieczność ulokowania głównych pomieszczeń na parterze oraz chęć uczynienia z domu obiektu pasywnego.

Więcej na: projekty domów

 

Kliknij TUTAJ aby zobaczyć wizytówki najlepszych architektów w Polsce

1dFXd77wRSKxf08JnYWOrffiR2K9oxokR9XRNqQ8iWdtVyyPAB8VaI6kyeBR_ss5jpg.JPG

Polski projekt domu ekologicznego

W Polsce bilans energetyczny budynków jest znacznie gorszy niż np. w Niemczech. Poza tym, w znacznej większości przypadków, energia używana w naszych domach pochodzi z nieekologicznych źródeł, przede wszystkim z węgla, oleju opałowego i gazu. Dlatego ważne jest promowanie i wcielanie w życie projektów domów ekologicznych. Jednym z nich mogą być NATURALneDOMy projektowane przez Andrzeja W. Głąba.

 

NATURALnyDOM - ekonomiczna ekologia

Architekt: Andrzej W. Głąb
W projekcie architektonicznym widzimy prostopadłościenną, horyzontalną bryłę z dwuspadowym dachem i dwukondygnacyjnym ogrodem zimowym, połączonym z kolektorem szklarniowym znajdującym się na szczycie domu.

Więcej na: domy ekologiczne

 

Kliknij TUTAJ aby zobaczyć wizytówki najlepszych architektów w Polsce

0pyyqdyiOWlRThqQf61S6koS3PBzjm4Qlw5LSIYQyXASaSTXSyiKHysjQfMk_boxhomejpg.jpg

Minimalistyczny dom ekologiczny z Oslo

Boxhome to prototyp małego domu, zaprojektowany przez norweskie biuro architektoniczne Rintala Eggertsson z Oslo. Celem architektów było stworzenie budynku, który dzięki swoim niewielkim rozmiarom będzie zarówno ekonomiczny, jak i ekologiczny. Może też okazać się doskonałym rozwiązaniem w czasach światowego kryzysu finansowego.

 

Boxhome – niewielki dom ekologiczny

Wymiary: 5,5 x 2,3 x 5,7 m
Powierzchnia: 19 m²
Lokalizacja: Oslo, Norwegia
Zespół projektowy: Sami Rintala, Dagur Eggertson, John Roger Holte, Julian Fors

Więcej na: niewielki dom

 

Kliknij TUTAJ aby zobaczyć wizytówki najlepszych architektów w Polsce

19VLnIRGzlSXbWfOoTEoiwEJSCm2LOB0mHdkGSXmOqjxHNosn4J4kJUp40qi_ideograf03jpg.jpg

Ekologiczny dom – projekt zanurzony w naturze

Projekt architektoniczny ekologicznego domu jednorodzinnego, jaki stanął wśród belgijskich pól powstał na zlecenie rodziny, dla której priorytetem była energooszczędność budynku. Nie mniej istotny był także kontekst, w jakim obiekt miał być wzniesiony: łąka w wiejskiej okolicy, otoczona polami i lasami, z daleka od hałasu czy ruchu drogowego (sami architekci mówią, że jedynymi pojazdami, jakie widzi się w okolicy są poruszające się po polnych ścieżkach ciągniki).

 

Projekt domu ekologicznego wśród pól

Lokalizacja: Ouffet, Belgia
Inwestor: prywatny
Projektanci: Ideograf: Paulina Czurak, Dominik Becmer; współpraca: L’atelier D’architecture Dethier & Lion
Powierzchnia całkowita: 134 m2
Realizacja: 2010
Zdjęcia: ideograf.pl, architectes-dethierlion.be

Więcej na: architektura

 

Kliknij TUTAJ aby zobaczyć wizytówki najlepszych architektów w Polsce

JocKVWJvvWXCumvQPkGFNyruAgcvH80Zz7tKC6u14VOvWQrLX2QLqSEwm0E5_domlog1jpg.jpg

Oryginalny projekt domu ekologicznego

Ekologiczny, naturalny, wpisany w otoczenie. Prosty i niewielki i, jak twierdzi sam architekt, na pierwszy rzut oka zupełnie niepozorny. A jednak dom nad Zbiornikiem Łąckim koło Pszczyny, zaprojektowany przez Piotra Kuczię, jest jednym z najbardziej spektakularnych ekologicznych budynków, jakie powstały w Polsce w ostatnich latach. Jego budowa zakończyła się w 2007 r. i od razu zdobył uznanie w kraju i za granicą. W 2008 r. otrzymał Grand Prix w konkursie na najlepszą realizację architektoniczną na Śląsku, w tym roku zaś był nominowany do międzynarodowych nagród Miesa van der Rohe i Archi Bau, znalazł się też wśród 20 projektów z całego świata, pretendujących do nagrody ZUMTOBEL GROUP AWARD 2009 oraz wśród 25 finalistów konkursu House of The Year, organizowanego przez World Architecture News.

 

Domek Logiczny – projekt domu ekologicznego

Lokalizacja: Łąka koło Pszczyny
Autor: Piotr Kuczia
Realizacja: 2007
Ekologiczny, naturalny, wpisany w otoczenie. Prosty i niewielki i, jak twierdzi sam architekt, na pierwszy rzut oka zupełnie niepozorny.

Więcej na: projekty domów

 

Kliknij TUTAJ aby zobaczyć wizytówki najlepszych architektów w Polsce

lp7xQMl0BtmTcyBczSLt4Q2Rd40lf1FYIejUA5jvwzgz1UcPQF6Pb5aV4va3_dom-z-ziemi8jpg.jpg

Ekologiczny projekt istniejącego domu

Wiele z wzniesionych w drugiej połowie XX wieku w Polsce domów jednorodzinnych dziś nie spełnia już dobrze swoich funkcji, są za małe, niewygodne i brzydkie. Budowane z materiałów marnej jakości (o inne wtedy było trudno) zdegradowały się. Jednocześnie bardzo często taniej jest przebudować stary dom niż w jego miejscu budować nowy. A do tego potrzebny jest tylko dobry projekt – taki, który zmieni go w dom ekologiczny!

 

Enegrooszczędny dom

Lokalizacja: Pasłęk
Projektanci: zespół autorski z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej w składzie: prof. Teresa Kelm, dr Jerzy Górski i mgr Marek Kołłątaj
Powierzchnia użytkowa: 80m2

Więcej na: domy parterowe

 

Kliknij TUTAJ aby zobaczyć wizytówki najlepszych architektów w Polsce

jIZ0kIC90pG0re960Mv8q7tD84ZGUHYtSGtF1TFfuH7dQl6Wo9XSYh7LxQny_fot1jpg.jpg

Wiejski dom ekologiczny w nowej odsłonie

W hrabstwie Buckingham w Wielkiej Brytanii powstał oryginalny dom rodzinny zaprojektowany przez pracownię architektoniczną John Pardey Architects we współpracy ze Ström Architects. Jest to minimalistyczny budynek z betonu, stali i szkła wykończony naturalnym kamieniem i drewnem. Niezwykły projekt domu ekologicznego na nowo zdefiniował pojęcie wiejskiej rezydencji.

 

Hurst House – ekologiczny dom

Lokalizacja: Buckingham

Więcej na: projekt domu

 

Kliknij TUTAJ aby zobaczyć wizytówki najlepszych architektów w Polsce

3Ie6iZSN4SrQfFpa3JDrh7B2uLGE3se2OvtABCR5WkIjC82q9x02PTlvK1Cg_donaghy-dimond-house-in-dublinjpg.jpg

Rozbudowa ekologicznego domu

Projektując rozbudowę domu w Dublinie, architekci z biura Donaghy & Dimond Architects chcieli uzyskać efekt zmiany jego wyglądu wraz z upływem czasu. Udało im się to osiągnąć dzięki zastosowaniu materiałów, których kolor ulega nieustannej transformacji: stali cortenowej i surowego drewna dębowego. Taki projekt rozbudowy przemieni tradycyjny dom w ekologiczny budynek.

 

Architekci: Donaghy & Dimond Architects
Lokalizacja: Dublin, Irlandia
Zespół projektowy: Will Dimond, Marcus Donaghy, Maire Kiely, Conal Ryan, St. John Walsh
Konstrukcja: David Maher
Powierzchnia: stara część: 96 m2, część dobudowana: 16 m2
Realizacja: 2011

Więcej na: przebudowy domów

 

Kliknij TUTAJ aby zobaczyć wizytówki najlepszych architektów w Polsce

ZvqiwQ6AilBTk8ej7kxEOzFsIFYvLMvEvJhs2pQW0TiH9mMV9tF7nYDvIyic_76a-newington-green-roadjpg.jpg

Ekologiczny dom inspirowany autobusem

Lokalizacja: Newington Green Road w Północnym Londynie
Autorzy: Amenity Space
Realizacja: 2010
Wciśnięta między dwa stare budynki przy Newington Green Road w Północnym Londynie nowa „plomba”, mimo, że zdecydowanie odcina się od architektonicznego tła nowoczesną formą, nie unika lokalnych skojarzeń. Jedną z inspiracji był dla projektantów przejeżdżający tędy autobus.

Więcej na: projekt domu

 

Kliknij TUTAJ aby zobaczyć wizytówki najlepszych architektów w Polsce

37AWHn84QcURBTBBog1gnatv1dnSKRjhWXEcV6fkRIz4zeIFBzXPzygJATF8_balancing-barn-4jpg.jpg

Balancing Barn – projekt domu ekologicznego

Lokalizacja: okolice Thorington w Suffolk, Wielka Brytania
Autorzy: MVRDV i Mole Architects

Widziana z pobliskiej drogi, Balancing Barn wygląda jak mały dom dla dwóch osób. Dopiero z bliska ukazuje się w całej okazałości – długa na 30 metrów bryła, której połowa nadwieszona jest nad zboczem wzgórza. Powodem, dla którego zdecydowaliśmy się na takie rozwiązanie, była natura – linearna struktura domu ekologicznego tworzy idealną scenę dla podziwiania pięknego krajobrazu okolicznych wzgórz.

Więcej na: domy jednorodzinne projekty

 

Kliknij TUTAJ aby zobaczyć wizytówki najlepszych architektów w Polsce

9BBNlMec5rYREpElkvGBAo6RFb1OMxaMDOaUPHH3KdDL5eMHOTXtK1PWTjyF_alchemy-blair-barn-house-2jpg.jpg

Projekt domu ekologicznego inspirowany stodołą

Początkowo miał być tylko domem dla gości. Ale kiedy właściciele go zobaczyli, postanowili zamieszkać w nim na stałe, gościom oddając swoje stare lokum. Zaprojektowany przez pracownię Alchemy ekologiczny dom Blair Barn to hołd oddany prostocie wiejskiego życia i tradycyjnego budownictwa. Wariacja na temat XIX-wiecznej stodoły.

Architekt: Alchemy
Lokalizacja: Blair, Wisconsin
Konstrukcja: Empire Development
Inżynieria: Stroh Engineering

Więcej na: dom z drewna

 

Kliknij TUTAJ aby zobaczyć wizytówki najlepszych architektów w Polsce

vR2PWnmnSu495Ch5Bs9jPb3d7odovSdg4z0phDO6nFvM6gENF62p8Ch5QBlS_reynaers-willa-van-acker-belgia-1mjpg.jpg

Ekologiczna willa pod lasem

Willa van Acker Sissau zlokalizowana jest na narożnej działce, leżącej w centrum zalesionego obszaru miasteczka Loppem w północno-zachodniej Belgii. Dom wybudowano na planie litery L, żeby jak najbardziej zoptymalizować układ pomieszczeń w stosunku do światła słonecznego i widoku z okien. Architekt zdecydował się na zaplanowanie układu pomieszczeń tak, by możliwe jak najwięcej z nich było zwróconych na południe i zachód. To doskonały przykład projektu domu ekologicznego współistniejącego w zgodzie z naturą.

 

Willa van Acker Sissau
Architekt: Mark van Acker, Loppem
Źródło: Reynaers

Więcej na: dom nowoczesny

 

Kliknij TUTAJ aby zobaczyć wizytówki najlepszych architektów w Polsce

LGVE1ab7pLvhbBnISufn6n5P9U8wlrmVkS9FipvY0cvcOqHyRK2Lo17S0Har_demonstracyjny-dom-pasywny-01jpg.jpg

Nowoczesny dom ekologiczny pasywny

Czy istnieje konflikt pomiędzy atrakcyjną architekturą, zdrowym środowiskiem wewnętrznym, efektywnością energetyczną i zmniejszeniem oddziaływania na środowisko naturalne? Takie pytanie zadali sobie architekci ze studia Dom Architektów: Emilia Durka-Zielińska i Walenty Durka projektując Demonstracyjny Dom Pasywny.

 

Nazwa obiektu: "Demonstracyjny Dom Pasywny"
Projektant: DOM ARCHITEKTÓW
Architekci: Emilia Durka-Zielińska, Walenty Durka 
Realizacja: 2007-2011
Powierzchnia terenu: 1585 m2
Powierzchnia użytkowa: 175 m2 (dom) + 58 m2 (garaż)
Kubatura: 600 m2 (dom/) + 170 m2 (garaż)

Więcej na: dom energooszczędny

 

Kliknij TUTAJ aby zobaczyć wizytówki najlepszych architektów w Polsce

VChsoV0ixDMxKwzrIzZt7ZMdn2QsJn5O1h23v4uxkolMHYjKHDqdJ9Pu6ZCz_el-ray-simon-conder-4jpg.jpg

El Ray ekologiczny dom na plaży

Dom na plaży w Kent, zaprojektowany przez Simona Condera, kryje w sobie kilka niespodzianek. Wykonany z drewna budynek „opakował” stojący w tym miejscu wcześniej... XIX-wieczny wagon kolejowy (który niegdyś służył za miejsce do nocowania). Teraz wagon znajduje się w środku nowego domu i mieści kuchnię.

Więcej na: dom jednorodzinny

 

Kliknij TUTAJ aby zobaczyć wizytówki najlepszych architektów w Polsce

NBME61A56BogqB9wjZKUOzCtuOlre2zIkG1rNdc0zSZIMdQkVMRJLn6VgWjr_duravit1jpg.jpg

Projekt ekologicznej willi z surowców wtórnych

Willa Welpeloo wyróżnia się także nowoczesnym designem, przede wszystkim za sprawą dbałości o najmniejsze szczegóły. To one nadają realizacji niepowtarzalny charakter. Ekologiczna Willa Welpeloo jest dowodem na to, że z surowców wtórnych nie tylko można zbudować trwałą konstrukcję użytkową, ale też obiekt który zachwyca inwencją i oryginalnym wyglądem.

Więcej na: ekologiczny dom

 

Kliknij TUTAJ aby zobaczyć wizytówki najlepszych architektów w Polsce

Npr6RvYe5pah590uuNu01HkukpjTIzuvK7jZGPWudlvaa9ZNH8lVhBpjQjyz_dom-zeroenergetyczny01jpg.jpg

Ekologiczny dom bez energii

W podwarszawskim Józefowie powstaje dom jednorodzinny, który ma być swoistym „poligonem doświadczalnym”, pokazującym jak z użyciem ogólnodostępnych materiałów zbudować w pełni funkcjonalny, wygodny dom, który... nie będzie w ogóle zużywał energii.

Więcej na dom energooszczędny

Kliknij TUTAJ aby zobaczyć wizytówki najlepszych architektów w Polsce

8B36qOJESGC9KHoxQq7yu0nA1l36VA5yekVjzBA71InVR8zsmhFATlrUC9l7_523c06809e24f-downley-house-hampshire19jpg.jpg

Ekologiczne dzieło sztuki

Zbudowana w Wielkiej Brytanii rezydencja powstała na zamówienie prywatnego inwestora o bardzo sprecyzowanych wymaganiach. Klient od pracowni Birds Portchmouth Russum Architects oczekiwał zaprojektowania budowli, oferującej poza wygodną przestrzenią do życia także inne doznania. Dom miał być pełen różnych kształtów i faktur, miał mieć niebanalną formę, powinien też być wzniesiony z użyciem różnorodnych, ale naturalnych materiałów.
Więcej na: dom nietypowy

Kliknij TUTAJ aby zobaczyć wizytówki najlepszych architektów w Polsce


Podepnij swój artykuł

tagi

Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio
Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio

W czerwcu 2021 roku pracownia Mirosława Nizio podpisała umowę z Muzeum Podlaskim w Białymstoku na pr ...

Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP
Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP

Nagroda Roku SARP – to konkurs ceniony i znaczący. To sami architekci nagradzają w nim realizacje sw ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ładne domy
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera