Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Czy wyburzenie ściany działowej wymaga pozwolenia na budowę?

 

Czas czytania: ~2 min


Organy administracji architektoniczno-budowlanej często kwalifikują wyburzenie ścian działowych jako prace wymagające pozwolenia na budowę lub zgłoszenia. Przepisy i orzecznictwo jednoznacznie wskazują jednak, iż w takich sytuacjach nie ma konieczności dopełnienia żadnych formalności.

 

 

Organy administracji architektoniczno-budowlanej często kwalifikują wyburzenie ścian działowych jako prace wymagające pozwolenia na budowę lub zgłoszenia. Przepisy i orzecznictwo jednoznacznie wskazują jednak, iż w takich sytuacjach nie ma konieczności dopełnienia żadnych formalności.

Błędna kwalifikacja organów
Wydawać by się mogło już wyburzenie ścianki działowej, które nie ingeruje w konstrukcję budynku, nie powinno być przedmiotem zainteresowania organów administracji architektoniczno-budowlanej. W praktyce zdarza się jednak, iż tego rodzaju prace kwalifikowane są jako przebudowa, a tym samym w opinii organów rodzi się konieczność uzyskania pozwolenia na budowę.

Wyburzenie ścian działowych jako przebudowa
Wyjaśnić należy, iż przebudowa, stosownie do definicji zawartej w ustawie Prawo budowlane (Dz.U. z 1994 r., Nr 89, poz. 414 ze zm.), to „(...) wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji (...)". Literalne więc odczytywanie tej normy, może nasuwać podejrzenie, iż usunięcie ściany działowej kwalifikuje się do ustawowej definicji przebudowy.

Ściana działowa nie jest ścianą nośną
Takiego stanowiska nie potwierdza jednakże judykatura. Przykładowo wskazać warto orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 25 stycznia 2013 r. (sygn. akt: II OSK 627/12), w którym Sąd zaznaczył, iż „roboty budowlane w ścianach działowych, które nie ingerują w konstrukcję obiektu nie można zakwalifikować jako przebudowy. Przy czym podkreślenia wymaga, że identyczne prace należy traktować odmiennie w zależności jakiej ściany dotyczą. Oczywistym jest, że roboty odnoszące się do ściany nośnej stanowią ingerencje w konstrukcję budynku i stanowią przebudowę. Natomiast jako przebudowy nie można zakwalifikować wybicie otworu drzwiowego w ścianie działowej".

Brak formalności
W związku z powyższym, należy jednoznacznie podkreślić, iż w przypadku prac polegających na wyburzeniu ściany działowej nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę. Prace te nie znajdują się także w katalogu, o którym mowa w art. 30 w zw. z art. 29 ustawy Prawo budowlane (Dz.U. z 1994 r., Nr 89, poz. 414 ze zm.), a więc nie podlegają zgłoszeniu właściwym organom administracji architektoniczno-budowlanej. Takie też stanowisko prezentuje Naczelny Sąd Administracyjny, który w wyroku z dnia 12 stycznia 2007 r. (sygn. akt: II OSK 460/06) potwierdził, iż wyburzenie ściany działowej kwalifikować należy jako „bieżącą konserwację", czyli wymianę jednych elementów na inne - nowe, bez konieczności odtwarzania stanu pierwotnego.

Współpraca: Kancelaria Prawna Nieruchomości & Proces Budowlany
Strona: www.dybka.com.pl
Blog: www.prawo-budowlane.edu.pl
Zobacz wizytówkę


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Prawo
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera