Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wynagradzanie wykonawcy i podwykonawców

 

Czas czytania: ~ 2 min


Inwestor nie może zwolnić się od zapłaty całego wynagrodzenia należnego wykonawcy, powołując się na to, że zapłacił wynagrodzenie należne podwykonawcom.

 

Zasady wynagradzania zostały opisane  m.in. w art. 6471 § 5 kodeksu cywilnego. Powyższy przepis przewiduje solidarną odpowiedzialność inwestora i wykonawcy za zobowiązania wobec podwykonawcy. W tej kwestii wypowiedział się m.in. Sąd Najwyższy (sygn. akt V CSK 179/07), który w sprawie rozpatrywanej w 2008 roku podkreślił, iż przepis nie ogranicza tej odpowiedzialności do wysokości wynagrodzenia należnego wykonawcy od inwestora, ani zapłaconego przez inwestora wykonawcy.

Zwrócił również uwagę na odpowiedzialność inwestora wobec wykonawcy i podwykonawców, która wynika z różnych stosunków zobowiązaniowych. Odpowiedzialność inwestora wobec wykonawcy wynika z umowy o roboty budowlane, którą strony podpisały, natomiast odpowiedzialność wobec podwykonawców wynika m.in. z art. 6471 § 5, który stanowi, iż  „…inwestor i wykonawca ponoszą solidarną odpowiedzialność za zapłatę wynagrodzenia za roboty budowlane wykonane przez podwykonawcę”. Cytowany przepis ma charakter gwarancyjny, a ramy odpowiedzialności inwestora wobec podwykonawcy kształtuje umowa jaka została zawarta między wykonawcą i podwykonawcą, po uzyskaniu uprzednio zgody inwestora na jej zawarcie lub poprzez brak sprzeciwu w terminie 14 dni.  W związku z powyższym stwierdzić należy, iż inwestor nie może zwolnić się od odpowiedzialności wobec podwykonawcy, po przez wykonanie swojego zobowiązania wobec wykonawcy, które wynika z innego stosunku zobowiązaniowego. Inwestor nie może się zwolnić również od zapłaty wynagrodzenia na rzecz wykonawcy po przez zapłatę całego wynagrodzenia podwykonawcom.

W związku z powyższym, inwestor musi wywiązać się z swojego zobowiązania wobec podwykonawców, nawet gdy już wypłacił całą należną kwotę wykonawcy, jak też nie jest zwolniony od zapłaty całego wynagrodzenia należnego wykonawcy, gdy zapłacił na podstawie art. 6471 par. 5 k.c. wynagrodzenie należne podwykonawcom. Nie znaczy to że Inwestor w każdym wypadku zapłaci podwójnie. Inwestor ma roszczenie do wykonawcy o zwrot kwoty wypłaconej podwykonawcom i może tę wierzytelność potrącić z wierzytelnością wykonawcy z tytułu wynagrodzenia za roboty budowlane.

Art. 6471 par. 5 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

Wyrok SN z 11 stycznia 2008 r. (sygn. akt V CSK 179/07, niepublikowany).

 

 


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Antonio Gaudi będzie świętym?
Antonio Gaudi będzie świętym?

Kilka dni temu papież Franciszek zaaprobował dekret o heroiczności cnót hiszpańskiego architekta Ant ...

Internauci zdecydowali. Znamy zwycięzców głosowania w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024
Internauci zdecydowali. Znamy zwycięzców głosowania w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024

Znamy wyniki głosowania internautów w ramach siedemnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. ...

Ceglane dworce odzyskują blask
Ceglane dworce odzyskują blask

Na chwilę przed wielkanocnymi podróżami świątecznymi prezentujemy kolejne dwa budynki dworcowe, któr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Prawo
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera