Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wpadka Fostera?

 

Czas czytania: ~3 min


AO97rR3VqPKa9zNAy9zY6YbLwVilcNMbY1zYQFc3hPTPb27Tv0rXgI2leqPM_bugaria.jpg
Czy pierwszy projekt Foster and Partners w Bułgarii okaże się „największym błędem w karierze Normana Fostera”, jak sugerują przeciwnicy jego realizacji – trudno stwierdzić. Pewne jest natomiast, że jeszcze przed rozpoczęciem realizacji wzbudza wiele emocji. Niekoniecznie pozytywnych.
tWbEYrLboP49tB9X7yLamSYlovoXuFuaWckYmJNSUUC53MfcAOvdc2YmGzNh_black-sea-gardens5.jpg
Sielankowe obraz: dębowe lasy pełne jeżyn, drzewa oliwkowe, kolorowe ptaki i motyle, a na zakończenie – biały, delikatny piasek plaży i kąpiel w ciepłym morzu. To plaża Karadere w północno-wschodniej Bułgarii, popularne miejsce wakacyjnego wypoczynku. W tym roku jednak zawisły nad nią czarne chmury – zapadła decyzja, że ten mały kawałek raju ma zostać zabudowany.

Od dawna przygotowywany pod inwestycję teren, ma zostać przekształcony w kompleks luksusowych osiedli – Czarnomorskie Ogrody. Będzie się na nie składać pięć pokrytych zabudową „wzgórz”, sztuczne jezioro, ekskluzywne tereny rekreacyjne i przystań. Planowany kompleks osiedli przeznaczony będzie dla 15 tysięcy mieszkańców i będzie się składać z pięciu sektorów: Sky Village, Wilderness Village, Meadow Village, Cape Viagr i Sea Vilage. Budowa ma ruszyć w przyszłym roku i pochłonie około biliona euro.

Biuro Foster and Parnters wskazuje na ekologiczne walory założenia, opisując je jako „wolne od samochodów wzgórza wśród lasów, łąk i rzecznych wąwozów”. Mieszkańcy będą parkować samochody poza osiedlem i przemieszczać się pieszo albo pojazdami o napędzie elektrycznym. Zespół ma być również samowystarczalny dzięki energii pozyskiwanej z biomasy i lokalnych naturalnych źródeł.

Kolejny ekologiczny projekt Fostera? Chyba nie tym razem. Okazuje się bowiem, że 219 hektarów, które zostały przeznaczone pod tę inwestycję, to „bułgarska Rospuda” – teren ważny z punktu widzenia ochrony środowiska naturalnego. Protesty bułgarskich ekologów są coraz głośniejsze. Twierdzą oni, że Czarnomorskie Ogrody będą katastrofą dla tej części wybrzeża – zniszczą niezwykle różnorodny ekosystem, objęty unijnym programem Natura 2000, który ma na celu ochronę zagrożonych obszarów. Krytycy wskazują też, że osiedle poważnie naruszy stare dębowe lasy, a inwazja tysięcy ludzi i nowe drogi odbiją się negatywnie na jednej z głównych w Europie dróg migracyjnych milionów ptaków, znanej jako via pontica.

Biuro Fostera nie komentuje zarzutów ekologów. Wydało jedynie oświadczenie dla prasy, w którym twierdzi, że założenie będzie harmonijne wpisane w otoczenie i linię wybrzeża, a znaczna część terenów pozostanie nienaruszona.

Argumenty ekologów zdecydowanie odrzucają inwestorzy. Ich zdaniem, wybrzeże Morza Czarnego potrzebuje rozwoju, a projekt Fostera uważają za szansę dla tych terenów. Twierdzą również, że jest to przedsięwzięcie przyjazne dla otoczenia. Budowa Czarnomorskich Ogrodów jest również zgodna z prawem – bułgarski rząd uchwalił regulacje, zwalniające z wielu ograniczeń szeroko zakrojone inwestycje na linii wybrzeża, umożliwiając im w ten sposób właściwie nieograniczony rozwój.

Ekolodzy nie zamierzają się poddawać i zapowiadają demonstracje w Sofii oraz rozbicie obozów na zagrożonej plaży. Pozostaje tylko pytanie: gdzie się podział „ekologiczny Foster”, o którym niedawno pisaliśmy. Czyżby ekologia była tylko jednym z narzędzi promocji?
VSD9Ws1BGwxPW0RGB1MMHAkqGLB94hf15zHH6KrW78EGwPixlW4CUTtVPTFj_black-sea-gardens4.jpg
S2Qpbc5FWsWXkDaXfhq67zLiwW4HnDCTwcgwJZxVymIAX4eyCJr6WPcIkFiY_black-sea-gardens3.jpg
AE3zLcP1VoggfoMjd7cvtYcgVesRp9z4r6bc2lJ55u7brOJh3nDLdRew5EQi_black-sea-gardens2.jpg
8pvQ7yRz557wk27KIPFWv7Kk1FJKaCpsQpup07qIArChIzd90Km8GozhgsH9_black-sea-gardens.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Heinle, Wisher und Partner Architekci projektują w Krakowie
Heinle, Wisher und Partner Architekci projektują w Krakowie

Dziś każde miasto chce mieć swoje centrum nauki – placówki takie są bowiem niezwykle atrakcyjnymi ob ...

Projekt zielonej biblioteki
Projekt zielonej biblioteki

Projekt zielonej biblioteki sami architekci nazwali „Zielonym statkiem kosmicznym” - co od razu suge ...

Dom jednorodzinny w nowym wydaniu
Dom jednorodzinny w nowym wydaniu

Polskie miasta i wsie pełne są domów jednorodzinnych sprzed 30, 40, 50 lat. Zwykle nie są to wysokie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera