Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Miasto w mieście

 

Czas czytania: ~4 min


Enqh7V2P4oQwFxYFQmLfYlG5kDeJnO6FIEkyW5eh2a0AOUCkvjvtzGhn2QnO_linked-hybrid.jpg
Na pierwszy rzut oka – kolejny moloch. Osiem potężnych wież połączonych pomostami przytłacza skalą godną stolicy najbardziej zaludnionego państwa świata. A jednak, jeśli wierzyć słowom architektów, nie jest to bezduszne monstrum. Wręcz przeciwnie – to odpowiedź na „nieludzką” urbanistykę i mieszkaniówkę w Pekinie i Chinach w ogóle.
zBiQLKEKN64iv9oU9VeLWO2uQDqIitukTxB2eGqmXv96hpPgEtaV2DY9LsXW_linked-hybrid-2.jpg
Zaprojektowany przez amerykańską pracownię Steven Holl Architects i ukończony latem tego roku zespół mieszkaniowy Linked Hybrid w Pekinie został przez Council on Tall Buildings and Urban Habitat (CTBUH) uznany za najlepszy wysoki budynek wzniesiony w Azji i Australii w 2009 roku. To kompleks o powierzchni 220 tysięcy m², w którym znajduje się ponad 600 mieszkań. Aspiracją dewelopera – Modern Group – było stworzenie supernowoczesnego i ekologicznego zespołu mieszkaniowego. Architekci dodali coś od siebie – jednym z kluczowych punktów projektu uczynili przestrzeń publiczną oraz dość swobodne odwołanie do tradycyjnej chińskiej architektury.

Kompleks Linked Hybrid powstał w sąsiedztwie starych murów miejskich, a jego celem jest zmiana tendencji we współczesnej architekturze i urbanistyce w Chinach – od długiego czasu polegają one bowiem na wznoszeniu pojedynczych obiektów i introwertycznych wieżowców, które nie mają nic wspólnego z tworzeniem miasta. Chcąc się przeciwstawić tej alienacji, architekci postanowili promować relacje między ludźmi, zachęcać ich do spotkań w przestrzeni publicznej, która łączy w sobie funkcje komercyjne, mieszkalne, edukacyjne i rekreacyjne. „Zwykłe” osiedle potraktowali więc jako niezależną strukturę urbanistyczną – otwartą przestrzeń miejską, rozbitą na wiele poziomów i skomunikowaną licznymi przejściami między budynkami na poziomie gruntu, pod nim i nad nim. W ten sposób powstało „miasto w mieście”, zorientowane na ruch pieszy i zaspokajające codzienne potrzeby ponad 2,5 tysiąca mieszkańców – do ich dyspozycji są kawiarnie, pralnie, sklepy i kwiaciarnie, połączone siecią chodników. Funkcję dodatkowej platformy społecznej aktywności i interakcji pełni pierścień, którym wszystkie wieże zostały połączone na wysokości 20 piętra – w nim również ulokowane są kawiarnie i usługi.

Podczas projektowania Linked Hybrid jednym ze źródeł inspiracji była dla architektów polichromowana architektura starożytnych Chin. To jej nowy kompleks zawdzięcza swój „czwarty wymiar” – oblicze nocne. Kiedy robi się ciemno, spodnia, pokryta kolorową membraną część nadwieszonego pierścienia, jasno świeci, a mgiełka unosząca się wokół fontann wytryskujących z basenów jest podświetlana i tworzy kolorowe „chmury”. Ponadto, w wodzie odbijają się wyświetlane na zewnątrz obrazy z filmów prezentowanych w umieszczonym na środku sadzawki kompleksie kinowym.

Ważnym czynnikiem w odbiorze nowego kompleksu jest także ruch. Architekci podkreślają, że projektując budynki skupili się na doświadczeniu pokonywania przestrzeni. Wieże zostały pomyślane tak, że ich percepcja wymaga ruchu, czasu i stopniowego, sekwencyjnego poznawania. Wystarczy znaleźć się na nieco wyższym poziomie lub odwrócić głowę, by zmienił się punkt widzenia. Największym skokiem w nowy wymiar jest podróż windą, która przenosi na nowy, wyższy poziom pasaży, z których roztaczają się zupełnie inne widoki.

Ustawione na planie koła wieże odzwierciedlają aspiracje twórców – dążenie do stworzenia wspólnoty, stylu życia zupełnie innego niż w wyizolowanych, introwertycznych wieżowcach czy prywatnych wyspach w coraz bardziej sprywatyzowanym mieście. Jak podkreślają architekci, Linked Hybrid to „nadzieja na stworzenie nowego typu wspólnej przestrzeni na miarę XXI wieku, w którą jest wpisana przestrzeń i kontakty międzyludzkie”. Dlatego zaprojektowana przez nich architektoniczna pętla ma być raczej jak siatka niż struktura liniowa, a pierścienie u podstawy budynków i na wysokości 20 piętra mają się przyczynić do wytworzenia swobodnych, naturalnych relacji – jak w nowoczesnym mieście.

Steven Holl Architects: „Masowa mieszkaniówka w Chinach jest powtarzalna i ustandaryzowana. Mamy nadzieję przełamać ten wzór. Zaprojektowany przez nas „sektor miejski” z setkami różnych typów apartamentów ma wprowadzić nową jakość do wielkoskalowego budownictwa mieszkaniowego. I chcemy podkreślić, że nawet jeśli ostatecznie walory Linked Hybrid będą wykorzystywane do celów komercyjnych, przyczyna tej indywidualizacji jest przede wszystkim filozoficzna.”

Budynki powstały w oparciu o zasady Feng-Shui. Są też ekologiczne – otrzymały certyfikat „LEED Gold”.

Zobacz film o Linked Hybrid

fot: Iwan Bahn
YtYNDjR3cFF0tSxbVgcM7ZN8zJbhzziJoINemACb8E0Z0UaaykgkBE0tUSQu_linked-hybrid-3.jpg
7WiMEp7IlA4P9rZa0ZKhjg73o5YlQmnSQ6EXmiyCMJyoj8LqhMh4MoOcCU0f_linked-hybrid-4.jpg
3wdEsr8Hz1ygxSXKakmOUFXmiLdMbKytoiwCROFJ6RVu4kkKcWNy9Qv49lZi_linked-hybrid-5.jpg
6o0RpGLmEAz1q6c2Bwbci9DQdrSqUyM5vbn5i5GBcwjLDoPeeJMZCZAasPaz_linked-hybrid-6.jpg
Zz7ifqgeNEsehGlbQe3FVPCnokz0m3VG53dHJoAdDIHMFekAMiICSaCiZNtb_linked-hybrid-7.jpg
uEbDMNMBlYtsGWJbmS3oi5IdvzUynYdF1vyw3HgU2RaajkZz0wvDoY0M7Eja_linked-hybrid-8.jpg
BuC9ibNEYNhiBM14TU82U7TzoOpk9BLTjDj0BPECOvJuRwrRQKWhUc3wzwZ2_linked-hybrid-9.jpg
tr6ol9lxX9lb2fIXLlLxAVqx4t8FWMRTwFrb8UznlmYEj5pOszPBB0E01gbp_linked-hybrid-10.jpg

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Dom jednorodzinny w nowym wydaniu
Dom jednorodzinny w nowym wydaniu

Polskie miasta i wsie pełne są domów jednorodzinnych sprzed 30, 40, 50 lat. Zwykle nie są to wysokie ...

Najlepsze życzenia Świąteczne
Najlepsze życzenia Świąteczne

Radosnych i spokojnych Świąt Wielkanocnych, spędzonych w gronie najbliższych życzy redakcja wortalu ...

Projekt architektoniczny dla Bieszczad
Projekt architektoniczny dla Bieszczad

Projekt architektoniczny zespołu domków letniskowych powstał w pracowni Z3Z Architekci. Niewielkie b ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera