Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Atrakcje w kontenerach

 

Czas czytania: ~2 min


8rYXgqAZf8H2b4EDEnC1Jp0md1fJ81It2LmSeY6fIJWTs1qA0zSXj96QF1ZF_lido-01.jpg

Okrętowe kontenery robią w ostatnich latach zawrotną karierę architektoniczną – zarówno jako budulec tymczasowych pawilonów, jak i bardziej trwałych konstrukcji. Sięgnęli po nie także architekci ze studia Quixotic Architecture – Iain Exley, Maciej Wierzbinski i Wojciech Dziubek – w swoim projekcie pawilonu plażowego dla West St Leonards-on-Sea w East Essex w Wielkiej Brytanii.

gLawtzi5x4FIM9Fw4fi62NOScQ19GFlhrrzbtfySGmJPA5phaSQ2d5vRGbjn_lido-01a.jpg

Klub plażowy Lido pomyślany został jako element programu regeneracji nieco zaniedbanego południowo-wschodniego wybrzeża Anglii. Powstać miałby niedaleko Marine Court, w miejscu, gdzie znajdowało się niegdyś słynne kąpielisko z lat 30 XX wieku, przy nowej trasie rowerowej łączącej Bexhill i Hastings.

P50P5boQwxpZbPk1MF1AaSNe40P3Xvy4ASRjRs6DcMtzXSU2l2cqnrIkOdyP_lido-01b.jpg

Proponowany przez Quixotic Architecture obiekt miałby funkcjonować jako całoroczny klub z zewnętrznym terenem rekreacyjnym i rozrywkowym ulokowanym bezpośrednio na plaży. Znalazłyby się w nim przebieralnie i prysznice dla plażowiczów oraz osób korzystających z niemotorowych sportów wodnych (teren jest obecnie popularnym miejscem wśród kite surferów i pływających na kanoe), a bary i restauracje na tarasie zapewniłyby miejsce dla około 300 gości. Pawilon byłby także doskonałym miejscem odpoczynku dla rowerzystów przemierzających wybrzeże.

R1fv9bkclbQ9ZMQlcm2DOfGYkYtmSm8Jn5rbdSAitVa2Gdnw9MTr16i75TeW_lido-02.jpg

Wybór kontenerów jako podstawowego materiału konstrukcyjnego nie był przypadkowy – ich zastosowanie umożliwia szybki montaż (a w razie potrzeby także demontaż) budynku oraz pozwala zminimalizować prace ziemne i ingerencję w podłoże. Ponadto, kontenery – po niewielkich modyfikacjach – mogą stać się bazą dla różnych form przestrzennych odpowiadających na potrzeby zróżnicowanego programu funkcjonalnego budynku. Dodatkowym atutem jest łatwa dostępność tego specyficznego 'budulca'.

8DxceNp2mBwV06b37GUt4GuqnOjFDuO6dbd9NTBAsjjEJj7DXHZvKpRJLn8U_lido-03.jpg

Jak zapewniają projektanci, pawilon Lido byłby uniwersalnym obiektem służącym mieszkańcom miasta i turystom przez cały rok. Latem pełniłby przede wszystkim funkcję miejsca odpoczynku oraz wydarzeń kulturalnych – lokalnych festiwali, spektakli teatralnych, koncertów oraz zawodów w sportach plażowych. Poza sezonem zaś stawałby się miejscem spotkań dla lokalnej społeczności, gdzie można by organizować imprezy okolicznościowe albo po prostu wybrać się do restauracji czy baru. Mogłyby się w nim także odbywać tradycyjne, lokalne jarmarki czy inne sezonowe wydarzenia, a centralny basen mógłby być przekształcany w lodowisko.

6f5sw4V1tMwED13G8CL36Hj29OPyJwJSTLpYZwWcsYsEuGMCIbG800BYlUqj_lido-04.jpg

W realizacji swojej koncepcji architekci widzą szansę na ożywienie terenów w okolicy West St Leonards – pełen atrakcji pawilon podziałałby jak katalizator dla dalszego rozwoju tych terenów.

Autorzy projektu: Iain Exley, Maciej Wierzbinski i Wojciech Dziubek

Wizualizacje: Quixotic Architecture


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.
Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.

Zbudowana w latach 70. według projektu warszawskiego architekta Jerzego Bogusławskiego wieża ciśnień ...

Najwyższy w Chorzowie
Najwyższy w Chorzowie

W czerwcu 2023 roku na chorzowskim Osiedlu Różanka rozpoczęła się budowa najwyższego budynku mieszka ...

Biura dla studentów
Biura dla studentów

Lipowy Office Park przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie został wybudowany w 2009 roku przez firmę Ho ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera