Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Architektura współczesna na cmentarzu

 

Czas czytania: ~2 min


Architektura współczesna rzadko pojawia się na polskich cmentarzach; większość z nekropolii powstała przed laty, a towarzyszące im, budowane w różnych okresach obiekty nie wyróżniają się formami architektonicznymi. Od tej reguły są jednak wyjątki. Jak prezentują się cmentarze, na których powstała współczesna architektura?

 

Brama do Miasta Zmarłych, Kraków

Brama do Miasta Zmarłych w Krakowie – to projekt architektoniczny Romualda Loeglera, laureata Honorowej Nagrody SARP z 1994 roku. Zaprojektowana w latach 1996-1998 Brama do Miasta Zmarłych została zbudowana na cmentarzu w Batowicach w Krakowie; to dom pogrzebowy, nasycony symboliką pawilon, w którym odbywają się ceremonie pożegnalne. „Myślą przewodnią projektu było stworzenie budowli-znaku, o ponadczasowym, ponadstylowym charakterze. Budowli, która stojąc na końcu drogi jak BRAMA symbolizować będzie granicę pomiędzy światem żywych a nieskończonością” - pisał o swoim projekcie architektonicznym Romuald Loegler.

Foto: atelierloegler.budoskop.pl

Brama do Miasta Zmarłych, Kraków

Brama do Miasta Zmarłych, Kraków

Cmentarz Południowy, Warszawa

Ta realizacja architektoniczna, oddana do użytku w 1999 roku, jest dziełem zespołu pod kierunkiem Piotra Szaroszyka. Założony w miejscowości Antoninów koło Piaseczna na południowych obrzeżach Warszawy cmentarz stanowi założenie architektoniczno-krajobrazowe. Minimalistyczne bryły architektoniczne zostały tu wpisane w przestrzeń wcześniej zajętą przez pola i sady, a subtelnie dozowana symbolika tworzy nastrój powagi i zadumy w nie narzucający się sposób.

Foto: szaroszyk.com.pl

 

Cmentarz Południowy, Warszawa

Cmentarz Południowy, Warszawa

Cmentarz komunalny w Częstochowie

Oddany do użytku w 2003 roku obiekt zaprojektował zespół w składzie: Stanisław Oset, Ziemowit Domagała, Jarosław Kołodziejczyk, Adam Pytel. I ten projekt architektoniczny oparto na idei prostoty, klarowności, wręcz minimalizmu. Poprzedzony rozległym placem, założony na planie koła Dom Pożegnań zbudowano z cegły, podobnie jak towarzyszące cmentarzowi proste bryły budynków administracyjnych. Ceglane powierzchnie uzupełniono tu jednak detalem z surowego betonu, z którego wykonano m.in. bramę czy smukłą dzwonnicę.

Cmentarz komunalny, Częstochowa

Cmentarz komunalny, Częstochowa

Cmentarz komunalny w Słupsku

Ta realizacja architektoniczna została ukończona w 2012 roku. Przy istniejącym cmentarzu komunalnym zbudowano wtedy krematorium oraz dom pogrzebowy. I tu architekci - Pracownia Projektowa Cezary Flis – sięgnęli po cegłę, która jako materiał naturalny i dobrze się każdemu kojarzący pasuje do realizacji architektonicznych o tak specyficznym charakterze. Główny budynek założono na planie sześcioboku, nakrytego beczkowatym sklepieniem. To projekt architektoniczny odwołujący się do tradycji, autorski, ale nawiązujący do powszechnie rozpoznawalnych wzorców.

Cmentarz komunalny w Słupsku

Cmentarz komunalny w Słupsku

Dom Pogrzebowy w Sopocie

Adam Drohomirecki, Karolina Rochman-Drohomirecka, Marta Trzebicka i Jakub Drohomirecki  są odpowiedzialni za projekt architektoniczny nowego Domu Pogrzebowego, który w lipcu 2018 roku został oddany do użytku Cmentarzu Komunalnym przy ul. Malczewskiego w Sopocie. Choć i ten budynek wzniesiono przede wszystkim z cegły, jego bryła architektoniczna jest bardzo nowoczesna – elewacje pawilonu są pochyłe, nakryte płaskim dachem, uzupełnione surowymi płaszczyznami betonu. To nowoczesna budowla, jednak – podobnie jak pozostałe tu opisane – niezwykle prosta, o formie stonowanej, powściągliwej. Wydaje się, że minimalizm – to najlepszy styl dla współczesnej architektury na cmentarzach.

Dom Pogrzebowy w Sopocie

Dom Pogrzebowy w Sopocie


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Architektura, Realizacja Architektoniczna, Realizacje Architektoniczne

Nowe życie kamienicy w Bielsku-Białej
Nowe życie kamienicy w Bielsku-Białej

Bielsko-Biała chyba wciąż częściej kojarzy się z przystankiem w drodze na narty niż z miejscem pełny ...

Nowe wcielenie amfiteatru w Szczecinie
Nowe wcielenie amfiteatru w Szczecinie

Teatr Letni w Parku Kasprowicza w centrum Szczecina zaprojektował w 1972 roku Zbigniew Abrahamowicz; ...

Przebudowa siedziby Nadleśnictwa Połczyn
Przebudowa siedziby Nadleśnictwa Połczyn

Nadleśnictwa Połczyn od lat 90. XX wieku za swoją siedzibę miało dwa budynki, wzniesione w 1965 roku ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera