Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Arata Isozaki laureatem Nagrody Pritzkera 2019

 

Czas czytania: ~3 min


Arata Isozaki, współautor krakowskiego budynku Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, został 41. laureatem Nagrody Pritzkera. Jest ósmym Japończykiem, którego uhonorowano tą cenną nagrodą. Nazwisko tegorocznego zdobywcy tej najważniejszej nagrody w świecie architektonicznym ogłoszono 5 marca 2019 roku.

 

Arata Isozaki,  Nagroda Pritzkera 2019

Arata Isozaki urodził się w 1931 roku w mieście Ōita na południu Japonii. Studiował na Uniwersytecie Tokijskim inżynierię, zaraz po studiach rozpoczął praktyki w pracowni Kenzo Tange, którego zawsze uważał za swojego mentora. Swoją własną pracownię, która istnieje do dziś, Arata Isozaki otworzył w 1963 roku.

 

Kariera zawodowa japońskiego architekta trwa od ponad pół wieku – jego dorobek jest bardzo bogaty. Łatwo też zauważyć, jakie na przestrzeni tych lat nurty i koncepcje fascynowały architekta, jakimi stylami się inspirował. Jego wczesne realizacje architektoniczne z lat 60. są bliskie doskonale w Europie znanemu brutalizmowi – wyraziste, ciężkie bryły z betonu projektu Isozakiego to np. gmach biblioteki regionalnej w jego rodzinnym mieście. W niektórych realizacjach architektonicznych Isozakiego znawcy doszukują się inspiracji japońskim metabolizmem (pewne echa tego widać np. w gmachu biblioteki Kitakyushu). W latach 80. Isozaki z pewnością inspirował się stylistyką postmodernizmu (Tsukuba Center Building w mieście Ibaraki czy Museum of Contemporary Art w Los Angeles).z pewnością jednak dorobku Japończyka nie da się łatwo zamknąć w stylistycznej szufladce. Jego realizacje architektoniczne – to oryginalne, autorskie obiekty, w których można doszukać się zarówno inspiracji high-tech (Art Tower Mito w mieście Ibaraki czy Pala Alpitour we włoskim Torino), jak i formami organicznymi (Zendai Himalayas Center w Szanghaju czy Qatar National Convention Center w Dosze). Architekt tak sam dobrze czuje się, tworząc stonowane, powściągliwe, pełne spokoju geometryczne bryły architektoniczne (Ceramic Park Mino w japońskim mieście Gifu czy Shanghai Symphony Hall w Szanghaju), jak i szalone „bloby” (Lucerne Festival Ark Nova w Miyagii w Japonii).

O światowych realizacjach architektonicznych Isozakiego można pisać długo, jednak z naszego punktu widzenia najważniejszy jest jeden budynek: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, które Isozaki zaprojektował we współpracy z Krzysztofem Ingardenem i Jackiem Ewy na początku lat 90. Krakowski gmach został oddany do użytku w 1994 roku. Jurorzy Nagrody Pritzkera w uzasadnieniu swojej decyzji wielokrotnie podkreślili, że dorobek Isozakiego, choć wyrasta z tradycji japońskiej, jest pełen otwartości na inne kultury i stanowi prawdziwy pomost pomiędzy Wschodem a Zachodem. Krakowskie muzeum doskonale pasuje to tej idei: powstało naprzeciwko Wawelu, musiało więc otrzymać bryłę szanującą to ikoniczne sąsiedztwo; jednocześnie było budowane w kraju, który dopiero co przeszedł wielką polityczną przemianę – to poczucie nowoczesności i nadziej na lepszą przyszłość także została w tej bryle zawarta. Przede wszystkim jednak, jako placówka związana z kulturą Japonii, muzeum otrzymało formę architektoniczną, w której nie wprost, ale w czytelny sposób dla się dostrzec elementy z tamtego właśnie kręgu kulturowego.

88-letni Arata Isozaki to żyjący klasyk, architekt – punkt odniesienia, doskonale znany także poza swoim krajem. Nagroda Pritzkera jest z pewnością podsumowaniem jego drogi zawodowej, ukoronowaniem jej.

 

Źródło zdjęć: pritzkerprize.com


Podepnij swój artykuł

tagi

Nagroda Pritzkera

Dom jednorodzinny w Konopiskach
Dom jednorodzinny w Konopiskach

Projekt architektoniczny domu jednorodzinnego w Konopiskach niedaleko Częstochowy opracowało biuro A ...

Webinarium H+H: System Budowy H+H w świecie BIM
Webinarium H+H: System Budowy H+H w świecie BIM

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów, studentów, wykonawców i wszystkich zainteresowany ...

Webinarium Stiebel Eltron: Gruntowe pompy ciepła dla budownictwa jednorodzinnego
Webinarium Stiebel Eltron: Gruntowe pompy ciepła dla budownictwa jednorodzinnego

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów, firm inżynierskich (instalacyjnych) projektantów ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera