Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Projekt polskiej wystawy na Biennale Architektury w Wenecji

 

Czas czytania: ~2 min


Międzynarodowa Wystawa Architektury, zwana potocznie Biennale Architektury w Wenecji – to najważniejsze wydarzenie w międzynarodowym świecie architektonicznym. Od początku istnienia Biennale miało wskazywać wyzwania i aktualne zagadnienia, stojące przed architektami czy urbanistami, ale i pobudzać publiczną debatę na ich temat.

 

Polska wystawa na Biennale Architektury w Wenecji 2020

Projekt ważnej wystawy

Biennale Architektury w Wenecji – to wystawa główna, obmyślona przez zaproszonego kuratora oraz prezentacje w pawilonach narodowych, z których jury zawsze wybiera jedną najciekawszą. W 2008 roku to polska wystawa zdobyła nagrodę Złotego Lwa. Temat wystawy głównej odnosi się zawsze do jakiegoś współczesnego problemu czy przemiany w dziedzinie architektury, jednak zwykle najwięcej uwagi widzów przyciągają wystawy narodowe, różnorodne, na dziesiątki sposobów pokazujące swoje poglądy na opracowane przez kuratora hasło przewodnie.

 

To właśnie dlatego śledzimy też zawsze wyniki konkursu na wystawę w polskim pawilonie w Wenecji. W 2020 roku kuratorem Biennale Architektury został wybrany Hashim Sarkis, który dla tego ważnego wydarzenia zaproponował temat przewodni: Jak będziemy żyć razem?.

 

Poznaj wyniki konkursu

Konkurs na wystawę w polskim pawilonie podczas Biennale Architektury w Wenecji w 2020 roku rozstrzygnięto w połowie września. Złożone z ekspertów tak od architektury, jak wystawiennictwa jury zdecydowało, że w Wenecji reprezentować Polskę będzie projekt kolektywu kuratorskiego PROLOG +1 Mirabeli Jurczenko, Bartosza Kowala, Wojciecha Mazana, Bartłomieja Poteralskiego, Rafała Śliwy i Roberta Witczaka zatytułowany „To co znane, niekoniecznie jest poznane. Wieś, formy zamieszkania i produkcji”.

 

Nawiązując do hasła przewodniego Biennale kuratorzy chcą poruszyć temat – jak sami piszą: „potencjału przestrzeni wiejskich i problemów wynikających z organizacji postsocjalistycznej wsi wschodnioeuropejskiej min. następstw przymusowej kolektywizacji. Projekt wpisuje się w szerszą debatę na temat urbanizacji terenów pozamiejskich wprowadzając do dyskusji głos z kraju, w którym 93% zajmują obszary wiejskie. Projekt pyta o przyszły, wspólnotowy charakter życia i pracy na wsi”.

 

Biennale Architektury w Wenecji rozpocznie się 23 maja 2020 roku i potrwa do 29 listopada 2020 roku.

 

Źródło: zacheta.art.pl/pl/biennale


Podepnij swój artykuł

tagi

Architektura

Barka Cieślika – projekt domu z natury
Barka Cieślika – projekt domu z natury

Bliskość natury, możliwość z nią kontaktu, widok na piękny krajobraz, zielone otoczenie – to cele, k ...

Pierwszy w Polsce pokaz filmu Moriyama-San oraz dyskusja
Pierwszy w Polsce pokaz filmu Moriyama-San oraz dyskusja

6 lutego 2020 o godz.17:30 podczas Forum Designu&Architektury (IGLICA, pawilon nr 11) organizowanego ...

Modułowe miasto przyszłości
Modułowe miasto przyszłości

Zobaczcie projekt architektoniczny, stworzony przez pracownię EFFEKT Architects i laboratorium desig ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera