Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Najnowocześniejszy dworzec w Małopolsce

 

Czas czytania: ~2 min


Najnowocześniejszy dworzec w Małopolsce – takim hasłem PKP reklamuje oddaną do użytku w czerwcu 2020 roku stację kolejową w Oświęcimiu. W ramach prowadzonego przez PKP od wielu lat programu rewitalizacji dworców stary obiekt został tu zastąpiony zupełnie nową bryłą architektoniczną.

 

Dworzec PKP Oświęcim

Nietypowy projekt architektoniczny

O tym, jak wielką metamorfozę w ostatniej dekadzie przeszło wiele polskich dworców napisano już wiele. Wśród poddanych przemianom stacji są ogromne, nowe inwestycje (zobacz dworzec Łódź Fabryczna), staranne remonty historycznych (zobacz dworzec kolejowy w Starogardzie Gdańskim), ale także projekty architektoniczne łączące oba te rozwiązania (zobacz dworzec ze szkła). Wciąż też słyszymy o kolejnych projektach – rozstrzygane są konkursy, prezentowane koncepcje przebudowy, rozbudowy, modernizacji kolejowych brył.

Dworzec PKP Oświęcim

Do niedawna w Oświęcimiu pasażerom służył dość duży, jednak przez lata nieremontowany, a więc zaniedbany dworzec. Władze PKP początkowo chciały poddać go modernizacji, ostatecznie jednak uznano, że obiekt jest za duży na lokalne potrzeby, a co za tym idzie także zbyt kosztowny w utrzymaniu. Zdecydowano się starą bryłę wyburzyć i zastąpić ją tzw. dworcem systemowym, a więc bryłą uniwersalną, znormalizowaną, standardową, opracowaną przez PKP ponad pięć lat temu.

Dworzec PKP Oświęcim

I tak w Oświęcimiu stanął szarawy pawilon, przypominający dziesiątki podobnych brył, budowanych tam, gdzie stare dworce okazały się za duże, za bardzo zniszczone czy niefunkcjonalne i zastąpiono je uniwersalną formą ujednoliconego pawilonu. W jego jednej części mieści się  poczekalnia, toalety, przestrzeń dla opiekuna z dzieckiem, kasy biletowe, a także zaplecze biurowe. Druga część budynku ma charakter „miejski” - tu znalazły się cztery lokale komercyjne do wynajęcia. Te dwa pawilony są przykryte zadaszeniem w formie wiaty, pod którą znajdują się ławki oraz stojaki rowerowe. Dominantą założenia architektonicznego jest wieża z podświetlanym w nocy zegarem.

Dworzec PKP Oświęcim

Nowa bryła dworca, stara dekoracja

Elementem wyjątkowym, charakterystycznym, wyróżniającym oświęcimski dworzec z grona innych dworców systemowych w Polsce jest ogromna mozaika, zdobiąca jego elewację. Ta  wielkoformatowa szklano-kamienna kompozycja autorstwa Kazimierza Gąsiorowskiego, stworzona w latach 1964-65 została przeniesiona z holu wyburzonego dworca i ulokowana na elewacji nowej bryły. Przed ścianą z mozaiką dodatkowo stworzono „mozaikę kwietną” - dekoracyjny klomb z 2500 roślin. Ta realizacja jest zarazem hołdem ofiarom obozu Auschwitz-Birkenau.

Dworzec PKP Oświęcim
Dworzec PKP Oświęcim

Dworzec PKP Oświęcim - metryczka projektu dworca

Lokalizacja: Oświęcim, ul. Powstańców Śląskich 22

Inwestor: PKP SA
Projekt architektoniczny: arch. Paweł Kośmicki, PKP SA (dworzec systemowy)
Wykonawca: Konsorcjum firm Przedsiębiorstwo Budowlane „Mazur”, Mazur Sławomir Firma Budowlana „Mazur” oraz PB Mazur sp. z o.o.
Realizacja: 2020

Źródło zdjęć: pkp.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Realizacja Architektoniczna, Realizacja Budynku, Hot

Nowa architektura w przemysłowej okolicy
Nowa architektura w przemysłowej okolicy

Choć przemysł ciężki od lat nie definiuje już charakteru Górnego Śląska, wciąż w tym regionie istnie ...

Dla nowych mieszczan
Dla nowych mieszczan

419 kawalerek oraz 33 dwupokojowych mieszkań o metrażach od 25,58 do 37 m2 mieści budynek mieszkalny ...

Bryły od mieszkania
Bryły od mieszkania

Maćków Pracownia Projektowa realizuje kolejny projekt we Wrocławiu, zakończyła właśnie budowę pierws ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera