Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Najnowocześniejszy dworzec w Małopolsce

 

Czas czytania: ~2 min


Najnowocześniejszy dworzec w Małopolsce – takim hasłem PKP reklamuje oddaną do użytku w czerwcu 2020 roku stację kolejową w Oświęcimiu. W ramach prowadzonego przez PKP od wielu lat programu rewitalizacji dworców stary obiekt został tu zastąpiony zupełnie nową bryłą architektoniczną.

 

Dworzec PKP Oświęcim

Nietypowy projekt architektoniczny

O tym, jak wielką metamorfozę w ostatniej dekadzie przeszło wiele polskich dworców napisano już wiele. Wśród poddanych przemianom stacji są ogromne, nowe inwestycje (zobacz dworzec Łódź Fabryczna), staranne remonty historycznych (zobacz dworzec kolejowy w Starogardzie Gdańskim), ale także projekty architektoniczne łączące oba te rozwiązania (zobacz dworzec ze szkła). Wciąż też słyszymy o kolejnych projektach – rozstrzygane są konkursy, prezentowane koncepcje przebudowy, rozbudowy, modernizacji kolejowych brył.

Dworzec PKP Oświęcim

Do niedawna w Oświęcimiu pasażerom służył dość duży, jednak przez lata nieremontowany, a więc zaniedbany dworzec. Władze PKP początkowo chciały poddać go modernizacji, ostatecznie jednak uznano, że obiekt jest za duży na lokalne potrzeby, a co za tym idzie także zbyt kosztowny w utrzymaniu. Zdecydowano się starą bryłę wyburzyć i zastąpić ją tzw. dworcem systemowym, a więc bryłą uniwersalną, znormalizowaną, standardową, opracowaną przez PKP ponad pięć lat temu.

Dworzec PKP Oświęcim

I tak w Oświęcimiu stanął szarawy pawilon, przypominający dziesiątki podobnych brył, budowanych tam, gdzie stare dworce okazały się za duże, za bardzo zniszczone czy niefunkcjonalne i zastąpiono je uniwersalną formą ujednoliconego pawilonu. W jego jednej części mieści się  poczekalnia, toalety, przestrzeń dla opiekuna z dzieckiem, kasy biletowe, a także zaplecze biurowe. Druga część budynku ma charakter „miejski” - tu znalazły się cztery lokale komercyjne do wynajęcia. Te dwa pawilony są przykryte zadaszeniem w formie wiaty, pod którą znajdują się ławki oraz stojaki rowerowe. Dominantą założenia architektonicznego jest wieża z podświetlanym w nocy zegarem.

Dworzec PKP Oświęcim

Nowa bryła dworca, stara dekoracja

Elementem wyjątkowym, charakterystycznym, wyróżniającym oświęcimski dworzec z grona innych dworców systemowych w Polsce jest ogromna mozaika, zdobiąca jego elewację. Ta  wielkoformatowa szklano-kamienna kompozycja autorstwa Kazimierza Gąsiorowskiego, stworzona w latach 1964-65 została przeniesiona z holu wyburzonego dworca i ulokowana na elewacji nowej bryły. Przed ścianą z mozaiką dodatkowo stworzono „mozaikę kwietną” - dekoracyjny klomb z 2500 roślin. Ta realizacja jest zarazem hołdem ofiarom obozu Auschwitz-Birkenau.

Dworzec PKP Oświęcim
Dworzec PKP Oświęcim

Dworzec PKP Oświęcim - metryczka projektu dworca

Lokalizacja: Oświęcim, ul. Powstańców Śląskich 22

Inwestor: PKP SA
Projekt architektoniczny: arch. Paweł Kośmicki, PKP SA (dworzec systemowy)
Wykonawca: Konsorcjum firm Przedsiębiorstwo Budowlane „Mazur”, Mazur Sławomir Firma Budowlana „Mazur” oraz PB Mazur sp. z o.o.
Realizacja: 2020

Źródło zdjęć: pkp.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Realizacja Architektoniczna, Realizacja Budynku, Hot

Amfiteatr im. I.J. Paderewskiego w Koszalinie - przebudowa z szacunkiem
Amfiteatr im. I.J. Paderewskiego w Koszalinie - przebudowa z szacunkiem

Amfiteatr im. Ignacego Jana Paderewskiego w Koszalinie został wybudowany w 1973 roku według projektu ...

Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem
Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem

Czarna Perła w Lanckoronie to dom jednorodzinny, który skalą, formą i detalem nawiązuje do tradycyjn ...

Żółty krokodyl. Niezwykłe przedszkole KIDO w Aleksandrowie Łódzkim – prezentacja online i wywiad z architektami
Żółty krokodyl. Niezwykłe przedszkole KIDO w Aleksandrowie Łódzkim – prezentacja online i wywiad z architektami

Żółty krokodyl – to właśnie widzą w tej bryle dzieci. Dorośli dostrzegają w pilastym dachu echo fabr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera