Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Lider Dostępności 2020 – wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~3 min


4 grudnia 2020 roku w Kancelarii Prezydenta RP w obecności Pary Prezydenckiej ogłoszono laureatów kolejnej edycji konkursu Lider Dostępności. Organizowany od pięciu lat wspólnie przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i Towarzystwo Urbanistów Polskich ma na celu promowanie projektowania uniwersalnego i najlepszych rozwiązań urbanistycznych i architektonicznych w zakresie dostosowania budynków i przestrzeni do potrzeb wszystkich grup użytkowników.

 

Poznaj najlepsze realizacje architektoniczne

„Mapa Liderów Dostępności 2016-2020 pokazuje, że w Polsce jest coraz mniej białych plam dostępności, a myślenie w duchu projektowania uniwersalnego nie jest przypisane jedynie do wielkich miast” – mówiła podczas ogłoszenia wyników konkursu Ewa Pawłowska, prezeska Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji. I rzeczywiście, w tym roku wiele nagród powędrowało do mniejszych miejscowości. Grand Prix konkursu „Lider Dostępności 2020” otrzymał gmach Muzeum Narodowego w Krakowie, jednak w pozostałych kategoriach dominowały nowe realizacje architektoniczne.

Lider Dostepności 2020

Grand Prix: Muzeum Narodowe w Krakowie

pl.wikipedia.org

Nagrodę dla pracowni architektonicznej, która w swojej praktyce projektowej zwraca szczególną uwagę dla potrzeby różnych grup użytkowników otrzymało xystudio, które zyskało sławę już kilka lat temu projektem przedszkola w Ostrowi Mazowieckiej. W uzasadnieniu przyznania tej nagrody jury napisało, że została ona przyznana „za tworzenie architektury, która w centrum stawia człowieka i jego potrzeby, a nie fajerwerki i rozwiązania tyleż efektowne, co niefunkcjonalne. Xystudio udowadnia swoimi projektami, że kieruje się zasadami projektowania uniwersalnego, tworząc obiekty i przestrzenie, które łączą, a nie dzielą”.

 

Ta sama pracownia w konkursie „Lider Dostępności 2020” otrzymała także nagrodę w kategorii „Obiekt usług lokalnych” za Dom dla Bezdomnych w Jankowicach. W tej samej kategorii doceniono także realizację architektoniczną Pływającej Bazy Nurkowej na jeziorze Płocie, która jest jedynym tego typu miejscem na świecie, zapewniającym pełne bezpieczeństwo nurkowania osobom praktycznie z każdym rodzajem niepełnosprawności – nawet z porażeniem czterokończynowym.

Lider Dostepności 2020

Obiekt usług lokalnych: Dom dla Bezdomnych w Jankowicach

Lider Dostepności 2020

Obiekt usług lokalnych: Pływająca Baza Nurkowa na jeziorze Płocie

Najbardziej dostępne bryły architektoniczne

W konkursie „Lider Dostępności 2020” nagrodzono przestrzeń publiczną – tu nagrodę otrzymał Park Bulwary w Tomaszowie Mazowieckim. Wśród dużych obiektów użyteczności publicznej najbardziej dostępne okazały się Brama Poznania oraz Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

Lider Dostepności 2020

Duży obiekt użyteczności publicznej: Brama Poznania

Lider Dostepności 2020

Duży obiekt użyteczności publicznej: Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach

Wśród obiektów biurowo-handlowych jury za godny nagrody uznało biurowiec Malta House w Poznaniu; w kategorii „Obiekt mieszkalny/hotelowy” wyróżnienie otrzymało Osiedle Mickiewicza w Warszawie.

Lider Dostepności 2020

Obiekt biurowo-handlowy: Malta House w Poznaniu

W kategorii obiektów zabytkowych nagrodzono oddane do użytku niedawno po modernizacji Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie. To doceniona już wieloma nagrodami realizacja architektoniczna pracowni Lewicki Łatak, której założyciele w 2018 roku otrzymali Nagrodę Honorową SARP.

Lider Dostepności 2020

Obiekt zabytkowy: Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie

Kapituła Konkursu „Lider Dostępności 2020” obradowała pod przewodnictwem Ewy Pawłowskiej, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, w składzie: Maciej Chojnowski, Zastępca Dyrektora Biura Dialogu i Korespondencji Kancelarii Prezydenta RP, Krzysztof Chwalibóg, architekt, Przewodniczący Polskiej Rady Architektury, Andrzeja Dera, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Jadwiga Emilewicz – Minister Rozwoju (w jej imieniu: Anita Kukawska, Dyrektor Departamentu Architektury, Budownictwa i Geodezji), Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Minister Funduszy i Polityki Regionalnej (w jej imieniu: Przemysław Herman, Zastępca Dyrektora Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego), Kamil Kowalski, projektant dostępności, Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, Tomasz Majda, Prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Urbanistów Polskich, Monika Okrasa, koordynator konkursu „Lider Dostępności”, Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, Krystyna Solarek, Towarzystwo Urbanistów Polskich, Prodziekan Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej ds. Nauki, Katarzyna Ujma-Wąsowicz, Prezes Oddziału Śląskiego Towarzystwa Urbanistów Polskich, Grażyna Wereszczyńska, Dyrektor Biura Dialogu i Korespondencji Kancelarii Prezydenta RP.

 

Źródło informacji i zdjęć: integracja.org


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Hot

Bryły od mieszkania
Bryły od mieszkania

Maćków Pracownia Projektowa realizuje kolejny projekt we Wrocławiu, zakończyła właśnie budowę pierws ...

Dom jak azyl
Dom jak azyl

Projekt domu, który zaplanowano jako schronienie dla dzieci pozostających w pieczy zastępczej powsta ...

Kameralny budynek biurowy
Kameralny budynek biurowy

Budynek usługowo-biurowy projektu pracowni ArchiSTYL stanął przy ulicy Jana Brzechwy w miejscowości ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera