Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Pomysł Easst Architects na uzupełnienie zabudowy

 

Czas czytania: ~3 min


Pracownia Easst Architects stworzyła projekt budynku mieszkalno-usługowego, który niedawno powstał na zaniedbanej działce u zbiegu ulic Piątkowskiej i św. Leonarda w Poznaniu. Zdegradowana przestrzeń, stanowiąca nienaturalną wyrwę w pierzejowej zabudowie ulicy została „naprawiona” i uzupełniona nowym obiektem, który dostawiony do ślepej ściany historycznej kamienicy wchodzi z nią w nowoczesny dialog.

 

Budynek usługowo-mieszkalny w Poznaniu
Budynek usługowo-mieszkalny w Poznaniu

Projekt usługowo-mieszkaniowy

Uzupełnianie zabudowy centrów miast, szczególnie tych nasyconych historyczną zabudową nie jest łatwe. Zwykle należy bowiem współczesne formy połączyć z nawiązaniami do kształtów sąsiedniej zabudowy. Jednak te nawiązania nie muszą być ani bliskie, ani dosłowne, tylko od kreatywności architektów zależy, na ile i jakimi sposobami nowy obiekt będzie korespondował z istniejącą wcześniej w sąsiedztwie zabudową. Bardzo pozytywny odzew otrzymała choćby realizacja pracowni Ultra Architects, udanie wpisana w przestrzeń poznańskiego Starego Miasta, mimo że posługująca się formami na wskroś nowoczesnymi (Biurowiec Za Bramką); w tym samym mieści, naprzeciwko majestatycznej bryły Katedry powstał także minimalistyczny kubik ICHOT, doskonale dopasowany do miejsca, choć zupełnie niepodobny do niczego, co stoi w okolicy.

Budynek usługowo-mieszkalny w Poznaniu
Budynek usługowo-mieszkalny w Poznaniu

Projektanci z pracowni Easst Architects, tworząc koncepcję budynku mieszkalno-usługowego Piątkowska 133 postanowili wejść w dialog przede wszystkim z domem, do którego nowa inwestycja miała zostać dostawiona, a także do kilku innych historycznych budynków w sąsiedztwie. Znaleźli nowoczesne i autorskie formy, które nie naśladują architektury z przeszłości, ale do niej twórczo się odnoszą.

Budynek usługowo-mieszkalny w Poznaniu
Budynek usługowo-mieszkalny w Poznaniu

Rozwiązaniami, które uwzględnili architekci było rozrzeźbienie elewacji sąsiedniego budynku, jego dwuspadowy dach czy lukarny. Zostały one przetworzone przez Easst Architects i połączone ze współczesnymi materiałami czy sposobami kształtowania bryły. Dom przy Piątkowskiej otrzymał spadzisty dach z uproszczonymi, geometrycznymi lukarnami. Budynek pozbawiono symetrii – z każdej strony jego bryła wygląda inaczej, składa się z innych elementów; z jednej strony pojawiają się duże balkony, z innej wysokie lukarny; widziany z poziomu chodnika dach z każdej strony budynku sprawia wrażenie innego. Ważnym elementem charakteru bryły uczyniono też okna. Architekci tłumaczą: „Okna zostały skomponowane w tradycyjnym układzie, ale ich położenie zostało zaburzone. Przesunięcie stworzyło nowoczesną interpretację tradycyjnego wzoru. Dodatkowo zastosowano okna narożnikowe, które dodały lekkości i nowoczesności”.

Budynek usługowo-mieszkalny w Poznaniu
Budynek usługowo-mieszkalny w Poznaniu

Architektura, która rozmawia z otoczeniem

 

Budynek projektu Easst Architects obłożono płytami włókno-cementowymi; i podziały elewacji są tu nieregularne, zachowują tylko horyzontalny porządek. Na tle jasnych płyt wyróżnia się ciemna stolarka aluminiowa okien, co więcej cienkie ramy okienne zostały wysunięte przed lico ściany, tworząc wrażenia światłocieniowe. „Wejście do budynku zostało wyróżnione przez zastosowanie kontrastowego koloru płyty i wsunięte do środka budynku, dzięki czemu powstał naturalny podcień” – dodają architekci.

 

Dwie niższe kondygnacje budynku zajęły punkty usługowe, na kolejnych zlokalizowano mieszkania o powierzchni od 27 do 55 m2. Te na najwyższym piętrze zyskały także antresole.

 

Zobacz galerię zdjęć budynku

Budynek usługowo-mieszkalny - metryczka projektu architektonicznego

Lokalizacja: Poznań, ul. Piątkowska 133
Inwestor: Mromont

Projektanci: Easst Architects - architekt Marcin Sucharski, architekt Łukasz Sterzyński , architekt Juliusz Dudniczek

Powierzchnia działki: 927 m2

Powierzchnia zabudowy: 358,35 m2

Powierzchnia użytkowa budynku: 1481,74 m2

Kubatura: 6085,39 m3
Realizacja: 2021

Zdjęcia: Przemysław Turlej

Źródło: easst.com


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Realizacja Architektoniczna, Realizacja Budynku, Architektura Mieszkaniowa, Budynek Mieszkalny

Urodziny Szybu Krystyna
Urodziny Szybu Krystyna

Budowa wieży wyciągowej szybu Kaiser Wilhelm II na terenie kopalni węgla kamiennego Hohenzollern zak ...

Kultura w kasynie
Kultura w kasynie

Kasyno Kultury, placówka kulturalna działająca w Kwidzynie od końca 2023 roku mieści się w budynku o ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera