Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Biała bryła dla mieszkańców

 

Czas czytania: ~3 min


„Mieszkańcy potrzebowali miejsca, które sprzyjałoby angażowaniu się w rozmaite lokalne aktywności i budowaniu poczucia przynależności do danego miejsca. CAL ma stać się nową siedzibą przyjazną wszystkim użytkownikom, przestrzenią spotkań i nauki” – piszą o Centrum Aktywności Lokalnej CAL na terenie wrocławskich Maślic jego twórcy. O bardzo ważne: od samego początku powstawania projektu był on tworzony w ścisłej współpracy z mieszkańcami, jego przyszłymi użytkownikami.

 

Centrum Aktywności Lokalnej CAL Maślice
Centrum Aktywności Lokalnej CAL Maślice

Architektura dla Centrum Aktywności Lokalnej

To nie pierwszy tego typu obiekt, jaki powstał w ostatnich latach w Polsce, nie pierwszy, jaki został zbudowany we Wrocławiu - Centrum Aktywności Lokalnej powstałe niedawno na Przedmieściu Oławskim było nawet nominowane w konkursie o Mies van der Rohe Award 2022. W CAL w Maślicach także udało się połączyć wypracowane z mieszkańcami funkcjonalności rozwiązania przestrzenne z ciekawą, atrakcyjną formą architektoniczną.

Centrum Aktywności Lokalnej CAL Maślice
Centrum Aktywności Lokalnej CAL Maślice

Projekt Centrum Aktywności Lokalnej w Maślicach powstał we wrocławskiej pracowni Arch_it, w zespole Anny Rottau i Piotra Zybury, którzy wyraźnie podkreślają ważny i cenny udział w procesie projektowym mieszkańców oraz zaangażowanie Rady Osiedla Maślice, co bardzo wspomogło stworzenie optymalnego programu funkcjonalnego. W peryferyjnej części miasta powstaje wciąż wiele nowych osiedli, CAL będzie służył integracji zarówno tych, którzy już w okolicy mieszkają, jak i tych, którzy dopiero tu osiądą. Miesce dla wspólnych działań jest szczególnie potrzebne na terenie osiedli zyskujących wciąż nowych, napływających tu z różnych miejsc mieszkańców.

Centrum Aktywności Lokalnej CAL Maślice
Centrum Aktywności Lokalnej CAL Maślice

Skromna, ale zindywidualizowana bryła budynku

Nowa bryła dla lokalnej społeczności powstała w bezpośrednim sąsiedztwie istniejącego kompleksu szkolno-przedszkolnego i została pomyślana tak, by była dostępna zarówno z terenu szkoły, jak i od strony biegnącego obok ciągu pieszo-rowerowego. Budynek został skomponowany z dwóch połączonych wspólnym holem wejściowym skrzydeł. W obiekcie znalazło się miejsce na bibliotekę z czytelnią, dwie sale zajęć, klub seniora, salę wielofunkcyjną, biuro Rady Osiedla oraz zespół pomieszczeń pomocniczych i technicznych. Parterowy budynek otrzymał bardzo prostą formę, co jest wynikiem założeń ekonomicznych. Ograniczenia finansowe czy materiałowe nie stanęły jednak na przeszkodzie stworzeniu obiektu o nadających mu indywidualny charakter detalach. Skromne białe bryły o dużych przeszkleniach architekci wyposażyli w subtelne, wysmakowane elementy, jak odciśnięty w tynku na elewacji graficzny wzór czy drewniane żaluzje bries-soleil, nie tylko zacieniające część dziedzińca, ale i tworzące na jego ścianach światłocieniowe efekty. „Większość przegród wewnętrznych została zaprojektowana jako lekkie szkieletowe ściany, aby możliwe były przyszłe modyfikacje układu funkcjonalnego budynku w ramach zmieniających się potrzeb użytkowników” – dodają architekci. Wokół białego niskiego budynku zaplanowano jeszcze nowe nasadzenia zieleni, drzewa i krzewy, a także ogrody deszczowe.

 

Zobacz galerię zdjęć budynku

Centrum Aktywności Lokalnej CAL Maślice - metryczka projektu budynku

lokalizacja: Wrocław, ul. Suwalska

Inwestor: Zarząd Inwestycji Miejskich we Wrocławiu

Projekt architektoniczny: Arch_it

Projektanci: Anna Rottau, Piotr Zybura

Współpraca: Borys Kępczyńśki, Maciej Marszal, Anna Otlik, Patrycja Opara

Projekt: 2019

Realizacja: 2020-2021

Źródło: archit.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Realizacja Architektoniczna, Realizacja Budynku

Mies van der Rohe Award 2024 jedzie do Niemiec
Mies van der Rohe Award 2024 jedzie do Niemiec

25 kwietnia 2024 roku poznaliśmy laureata najważniejszego na naszym kontynencie plebiscytu na najpię ...

Retransmisja konferencji Kolor w architekturze
Retransmisja konferencji Kolor w architekturze

10 kwietnia 2024 w Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie odbyła się pierwsza edycja konfere ...

Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.
Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.

Zbudowana w latach 70. według projektu warszawskiego architekta Jerzego Bogusławskiego wieża ciśnień ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera