Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Orientarium w Łodzi - architektura dla ludzi i dla zwierząt

 

Czas czytania: ~3 min


W 2018 roku na terenie Ogrodu Zoologicznego w łodzi rozpoczęła się budowa Orientarium, zajmującego 33 tysiące metrów kwadratowych powierzchni jednokondygnacyjnego budynku, w którym zamieszkały m.in. orangutany, langury, anoa, tapiry malajske, gawialy, pantery mgliste, a w ogromnych basenach - rekiny oraz płaszczki. W Orientarium stworzono takie warunki, by dobrze się w nim czuły zwierzęta z Azji Południowo-Wschodniej.

 

Orientarium ZOO w Łodzi

Projekt dla nietypowych użytkowników

O projekcie Orientarium pisaliśmy na jego początkowym etapie, śledziliśmy także postępy prac na budowie, bo realizacja, która wyszła spod kreski pracowni ArC2 Fabryka Projektowa jest bardzo ciekawa. To architektura tworzona z myślą o dwóch bardzo różnych grupach „użytkowników”: bo kto jest ważniejszy w takim projekcie, zamieszkujące budynek zwierzęta, czy chcący je oglądać ludzie?  

Orientarium ZOO w Łodzi

Największym wyzwaniem dla projektantów Orientarium w Łodzi było stworzenie obiektu, który w polskim klimacie zapewniłby odpowiednie warunki życia dla fauny i flory Azji Południowo-Wschodniej z jej wilgotnym, gorącym klimatem tropikalnym. Tym bardziej, że współczesne ogrody zoologiczne – to obiekty projektowane tak, aby zapewnić funkcjonowanie zwierzętom w  środowisku jak najbardziej to możliwe zbliżonym do naturalnego. Jednocześnie budynek musiał spełniać warunki tłumnie odwiedzanego obiektu turystycznego – twórcy Orientarium zakładają, że będzie ono odwiedzane przez półtora miliona osób rocznie.

Orientarium ZOO w Łodzi

Bryła utrzymująca klimat

Wejście do Orientarium otrzymało formę inspirowana lasem bambusowym; pawilon wejściowy wyposażono w podcień, który doskonale podczas weekendu otwarcia sprawdził się jako przestrzeń chroniąca przed słońcem setki osób oczekujących w kolejce po bilety. Za nim rozpościera się wielofunkcyjna przestrzeń, w której znalazły się przestrzenie wystaw czasowych, ale i strefy odpoczynku, bary i restauracje. To tędy również zwiedzający dostają się do „serca” obiektu, czyli terenu zamieszkanego przez egzotyczne zwierzęta. Dla projektującego Orientarium biura ArC2 Fabryka Projektowa tworzenie bryły dla pochodzących z innych stref klimatycznych mieszkańców nie było nowością – ci sami architekci byli odpowiedziani za projekt Afrykarium na terenie ogrodu zoologicznego we Wrocławiu. W Łodzi stworzyli (we współpracy z biurem inżynieryjnym Arup) przestrzeń, w której temperatura wynosi 26-33° C, a powietrze ma 70% wilgotności.

Orientarium ZOO w Łodzi

W łódzkim Orientarium, wzorowanym na wrocławskim Afrykarium, zamieszkało ponad 30 gatunków zwierząt, w tym m.in. słonie indyjskie, niedźwiedzie malajskie, tapiry, orangutany, rekiny, wiele patków i ryb. Projektanci dołożyli starań, aby przegrody między zwierzętami a oglądającymi je ludźmi były jak najmniejsze czy najmniej widoczne, np.  zamiast krat zastosowano fosy, szklane przegrody, siatki i woliery, aby zwierzęta były bliżej, ale pozostawały w bezpiecznej odległości. Orientarium w Łodzi - to największy tego typu obiekt w Polsce i jeden z największych oraz najnowocześniejszych w Europie. Są tu hodowane zwierzęta, których nie zobaczy się w żadnym innym zoo w Polsce, np. krokodyle gawialowe, orangutany sumatrzańskie, jeżozwierze palawańskie, niedźwiedzie malajskie i rekiny gitarowe.

 

Zobacz galerię zdjęć Orientarium

Orientarium - metryczka projektu obiektu

Lokalizacja: Łódź, ul. Konstantynowska

Inwestor: Miejski Ogród Zoologiczny w Łodzi

Projektanci: ArC2 Fabryka Projektowa

Wykonawca: Mosty Łódź

Powierzchnia terenu: 7, 60 ha

Powierzchnia zabudowy: 19 900 m2

Powierzchnia użytkowa: 33 500 m2

Projekt: 2016

Realizacja: 2022

Szacowany koszt inwestycji: 358,6 mln zł

Źródło zdjęć: zoo.lodz.pl, uml.lodz.pl, facebook.com/zoolodz, arup.com


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Realizacja Budynku, Realizacja Architektoniczna, Bryła Budynku

Mies van der Rohe Award 2024 jedzie do Niemiec
Mies van der Rohe Award 2024 jedzie do Niemiec

25 kwietnia 2024 roku poznaliśmy laureata najważniejszego na naszym kontynencie plebiscytu na najpię ...

Retransmisja konferencji Kolor w architekturze
Retransmisja konferencji Kolor w architekturze

10 kwietnia 2024 w Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie odbyła się pierwsza edycja konfere ...

Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.
Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.

Zbudowana w latach 70. według projektu warszawskiego architekta Jerzego Bogusławskiego wieża ciśnień ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera