Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dom dla seniorów w Poznaniu

 

Czas czytania: ~3 min


„Obiekt powstał z potrzeby zapewnienia godnych warunków dla osób starszych, które nie są już w stanie zadbać same o siebie. Analizy poprzedzające powstanie projektu uświadomiły nam ile aspektów jest istotnych dla osób z trudnościami sędziwego wieku” – mówią architekci z pracowni Archimedia, którzy stali za projektem domu opieki społecznej, jaki pod koniec 2021 roku powstał na poznańskim Strzeszynie.

 

Dom Pomocy Społecznej nr 1 w Poznaniu
Dom Pomocy Społecznej nr 1 w Poznaniu

Architektura dostępna

Tworzenie obiektów dostosowanych do potrzeb osób starszych, mniej sprawnych, czasami potrzebujących opieki, samotnych w starzejącym się społeczeństwie powinno być dziś oczywistością. Niestety wciąż podobnych realizacji powstaje bardzo mało, łatwo więc wychwycić i dostrzec te wyróżniające się także jakością architektoniczną. Jak obiekt w Kępnie (dom dla seniorów) czy też innowacyjny projekt na terenie osiedla Nowe Żerniki we Wrocławiu (dom dla wielu pokoleń).

Dom Pomocy Społecznej nr 1 w Poznaniu
Dom Pomocy Społecznej nr 1 w Poznaniu

Dom Pomocy Społecznej nr 1 w Poznaniu projektu pracowni Archimedia został zamknięty w bryle kameralnej i statecznej, a jednocześnie rozczłonkowanej tak, aby była nie tylko bardziej funkcjonalna, ale i mniej monotonna. Obiekt podzielono na siedem segmentów, nazwanych familiami. W każdej znalazło się kilka jedno- i dwuosobowych pokojów, w których może zamieszkać maksymalnie 15 osób. „Pensjonariusze każdej z familii otrzymali do dyspozycji pokój dzienny, jadalnię, aneks kuchenny, główną łazienkę kąpielową, pomieszczenie z pralką i suszarką. Do każdego pokoju został przydzielony taras lub balkon oraz węzeł sanitarny z wyposażeniem dla niepełnosprawnych” – wyliczają architekci. Pokoje na parterze mają wyjście na teren otoczonego żywopłotem ogródka. O tym, jak wiele drobnych rozwiązań może poprawić funkcjonalność takiego obiektu niech świadczy fakt, że żywopłoty nie służą tylko dekoracji czy ochronieniu prywatności mieszkańców - pełnią także rolę kontrolną i zapobiegająca samowolnemu oddaleniu się osób
 z demencją i chorobą Alzheimera. W obiekcie zastosowano szereg rozwiązań ułatwiających funkcjonowanie seniorom oraz opiekę nad nimi; jest radiowęzeł, system przyzywowy, poręcze, windy dostosowane do przewozu łóżek i szerokie korytarze; poszczególne części budynku różnią się kolorami, co ułatwia orientację w przestrzeni, pojawiają się oznaczenia w języku Braille'a.

Dom Pomocy Społecznej nr 1 w Poznaniu
Dom Pomocy Społecznej nr 1 w Poznaniu

Dom wygodny i bezpieczny

Dwukondygnacyjny obiekt podzielony na siedem familii, z których w każdej może zamieszkać ok. 15 osób zamknięto w prostej bryle utrzymanej w jasnej kolorystyce. Pokoje mają sięgające podłogi okna, dostarczające dużo światła dziennego (które można osłonić  roletami oraz przesuwnymi, ażurowymi panelami na balkonach). Budynek otoczono zielenią, wyposażono go także w dodatkowe pomieszczenia -  pracownię kulinarną, pracownię ceramiki z piecem do wypalania gliny, kino-cafe i pracownie terapii zajęciowej.

 

Zobacz galerię zdjęć obiektu

Dom Pomocy Społecznej nr 1 - metryczka projektu obiektu

Lokalizacja: ul. Żołnierzy Wyklętych 26, Poznań

Inwestor: Poznańskie Inwestycje Miejskie

Projekt architektoniczny: ARCHIMEDIA Architekci & Inżynierowie

Autor projektu: arch. Krzysztof Janus
Współpraca autorska: architekt prowadzący Anna Radziewicz, architekt wnętrz Karolina Przybyszewska, architekt, grafik Przemysław Kaczmarski
Wykonawca: Budopol-Poznań

Powierzchnia zabudowy:  2 823,20 m2

Kubatura: 22 731,45 m3

Powierzchnia wewnętrzna: 6 006,66 m2
Projekt: 2017

Realizacja; 2021
Zdjęcia: Przemysław Turlej

Źródło: archimedia.com.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Realizacja Architektoniczna, Realizacja Budynku, Obiekt Architektoniczny

Nagroda Roku SARP 2022 przyznana
Nagroda Roku SARP 2022 przyznana

Przyznawana od 1983 roku Nagroda Roku SARP - to jedna z najważniejszych nagród architektonicznych w ...

Osiedle z drewna i cegły
Osiedle z drewna i cegły

Współczesny świat nie jest łatwym miejscem do życia. Wszechobecny pośpiech i presja, życie w zatłocz ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera