Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Akademia Muzyczna w Krakowie - wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~3 min


Nie tylko forma architektoniczna, ale i przestrzeń urbanistyczna były tematem dwuetapowego konkursu na projekt nowej siedziby Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Jego celem było znalezienie najlepszych rozwiązań dla zespołu akademickiej zabudowy, jaki powstać ma przy ulicy Skrzatów w dzielnicy Grzegórzki. Nadesłane na konkurs prace oceniał sąd konkursowy, którego przewodniczącym był arch. Marek Dunikowski, a poza nim: arch. Marcin Pawłowski, Sędzia konkursowy SARP Oddział Kraków, Sędzia Referent, arch. Piotr Śmierzewski, Sędzia konkursowy SARP Oddział Koszalin, prof. dr hab. Stanisław Krawczyński, Sędzia konkursowy, Akademia Muzyczna w Krakowie, dr hab. Wiesław Suruło, Sędzia konkursowy, Akademia Muzyczna w Krakowie, arch. Adam Bielański, Sędzia konkursowy z ramienia Akademii Muzycznej w Krakowie, Artur Wolanin, Sędzia konkursowy, Kanclerz Akademii Muzycznej w Krakowie.

 

Bydgoszcz  i Katowice – to niektóre z miast, w których rozstrzygnięto ostatnio konkursy architektoniczne na projekt siedzib wyższych uczelni muzycznych. Teraz poznaliśmy także wizję podobnego obiektu dla Krakowa, dla założonej w 1888 roku uczelni o wieloletnich tradycjach i renomie, która mimo to do dziś nie doczekała się przestrzeni adekwatnej do możliwości, poziomu, ale i ambicji. W założeniach konkursowych zgłaszane na konkurs projekty miały umożliwiać krakowskiej Akademii Muzycznej rozwój, zapewniać nowoczesną i wygodną bazę edukacyjną, cały kompleks miał zaś „charakteryzować się wybitnymi rozwiązaniami urbanistycznymi, architektonicznymi i funkcjonalnymi, innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie budowy i eksploatacji, oraz doskonałymi warunkami akustycznymi. Sala koncertowa oraz kluczowe sale dydaktyczne powinny pod względem akustyki reprezentować najwyższy światowy poziom”. Ale na tym nie koniec. Inwestor oczekiwał także budynków trwałych, energooszczędnych, tanich w eksploatacji, dających zarazem szansę na ożywienie okolicy „poprzez wprowadzenie na tereny powojskowe funkcji kulturalnych, edukacyjnych, usługowych i rekreacyjnych”. Kompleks Akademii Muzycznej jest bowiem pomyślany jako przestrzeń nie tylko dla studentów, ale i wszystkich mieszkańców Krakowa: „ma przyciągać użytkowników oraz publiczność i być ważnym, rozpoznawalnym oraz akceptowanym społecznie miejscem”.

 

Założenie przestrzenne dla studentów i mieszkańców

Sąd konkursowy w dwuetapowej procedurze zdecydował się pierwszą nagrodę w tym konkursie architektonicznym przyznać propozycji opracowanej przez pracownię Konior Studio (autorzy projektu: Tomasz Konior, Dominik Koroś). W projekcie tym doceniono „szlachetne i konsekwentne rozwiązanie urbanistyczne, nawiązującego do klasycznego „kodu budowy miasta Krakowa", kompozycję przenikających się przestrzeni wewnętrznych i zewnętrznych wytwarzających odpowiedni nastrój projektowanej szkoły, możliwość właściwego etapowania inwestycji, zarówno w sferze funkcjonalnej jak i przestrzennej.

Druga nagroda przypadła pracowni JSK Architekci m.in. za: „klarowną i czytelną dyspozycję urbanistyczną i właściwe powiązanie z przyległym parkiem, konsekwentne i wiarygodne uwzględnienie aspektów proekologicznych oraz powiązaną z tym odważną propozycję rozwiązań konstrukcji budynku, spójność oraz elegancję formy i detalu architektonicznego, kompozycję połączonych i wzajemnie przenikających się wewnętrznych i zewnętrznych przestrzeni ogólnodostępnych, tworzących odpowiedni klimat do nauki i obcowania z muzyką, właściwe strefowanie poszczególnych zespołów funkcjonalnych i bardzo dobre rozwiązanie powiązań komunikacyjnych kompleksu, przy jednoczesnym uwzględnieniu możliwości etapowania realizacji”.

Trzecie miejsce zajął projekt pracowni WXCA, w którym sąd konkursowy docenił m.in. „oryginalne wpisanie się w kontekst urbanistyczny otoczenia, okalizację budynku pozwalającą na zachowanie maksymalnej ilości drzew i stworzenie spójnego założenia parkowego wykraczającego poza granicę działki”. W drugim etapie konkursu wyróżnienia honorowe otrzymały pracownie NC Architekci s. c. Stanisław Nesterski, Grzegorz Czuchra oraz konsorcjum Atelier Loegler Architekci i Zvi Hecker Architekt (Niemcy); wyróżnienia honorowe na pierwszym etapie konkursu przyznano zaś biurom P2PA i Atelier Tektura.

Źródło: sarp.krakow.pl, facebook.com/sarp.krakow


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt Architektoniczny, Projekt Budynku, Wyniki Konkursu Architektonicznego

Mies van der Rohe Award 2024 jedzie do Niemiec
Mies van der Rohe Award 2024 jedzie do Niemiec

25 kwietnia 2024 roku poznaliśmy laureata najważniejszego na naszym kontynencie plebiscytu na najpię ...

Retransmisja konferencji Kolor w architekturze
Retransmisja konferencji Kolor w architekturze

10 kwietnia 2024 w Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie odbyła się pierwsza edycja konfere ...

Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.
Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.

Zbudowana w latach 70. według projektu warszawskiego architekta Jerzego Bogusławskiego wieża ciśnień ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera