Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Silver Andersia - najwyższy budynek w Poznaniu

 

Czas czytania: ~ 3 min


Aż 5 procent całego poznańskiego zasobu rynku biurowego znajdzie się w jednym budynku – takie znaczenie dla oferty biurowej w Poznaniu ma mieć powstanie Silver Andersia, biurowca, który stanie się zarazem najwyższym budynkiem w mieście. Gmach, który w założeniu inwestora ma się stać jedną z architektonicznych wizytówek stolicy Wielkopolski zaprojektowała Pracownia Architektoniczna Ewy i Stanisława Sipińskich.

 

Projekt biurowca Silver Andersia w Poznaniu
Projekt biurowca Silver Andersia w Poznaniu

Nowa bryła biurowa

Poznań, choć tradycje kupieckie i biznesowe mają w nim dość długą historię, nie znajduje się w czołówce miast oferujących nowoczesne powierzchnie biurowe. Według różnych rankingów znajduje się na piątym lub szóstym miejscu wśród polskiego miast, za Warszawą, Krakowem, Wrocławiem, Trójmiastem, Katowicami. Choć kameralne, nowe budynki biurowe w Poznaniu wyróżnia architektura, żeby wymienić Bałtyk, kompleks Nowy Rynek, nagradzany biurowiec Za Bramką, Giant Office czy Quartz. Sytuację ma odmienić Silver Andersia, wieżowiec, który już wkrótce wyrośnie obok szklanego kompleksu Andersia Business Centre.

Projekt biurowca Silver Andersia w Poznaniu
Projekt biurowca Silver Andersia w Poznaniu

11 października 2022 roku wymurowano kamień węgielny pod wieżowiec Silver Andersia. Gmach ma mieć 116 metrów wysokości i 25 kondygnacji naziemnych. Najwyższy budynek w Poznaniu, który ma się stać jego biznesową wizytówką, ma być oddany do użytku w połowie 2025 roku. Jak podkreślają inwestorzy, walorami obiektu mają być nie tylko nowoczesne i wygodne powierzchnie biurowe, ale i… piękne widoki roztaczające się z okien. Ponadto wysokościowiec ma otrzymać certyfikat LEED na poziomie Gold potwierdzający ekologiczne rozwiązania zastosowane na etapie projektu i budowy.

Projekt biurowca Silver Andersia w Poznaniu

Projekt Silver Andersia powstał w Pracowni Architektonicznej Ewy i Stanisława Sipińskich, którzy jakiś czas temu zaprojektowali również sąsiednie biurowce. „Powstający obiekt ma być najwyższym budynkiem Poznania i wraz z całym zespołem architektonicznym Placu Andersa stanowił będzie najwyższy akcent komercyjnego i przestrzennego centrum miasta, dzięki czemu powstanie zharmonizowany, współistniejący z obiektem Starego Browaru i Hotelu Novotel, kompleks centrotwórczy” – mówiła przy okazji uroczystości wmurowania kamienia węgielnego prof. Ewa Sipińska. Silver Andersia ma stanowić dominantę kompleksu, który wyrósł w ostatnich latach przy Placu Andersa, ma scalić i ukoronować kompozycję szklanych brył wchodzących w skład tego zespołu.

Projekt biurowca Silver Andersia w Poznaniu
Projekt biurowca Silver Andersia w Poznaniu

Uzupełnienie architektonicznej kompozycji

Fasadę Silver Andersii stanowić będą semistrukturalne ściany kurtynowe pozwalają na uzyskanie efektu całkowitego przeszklenia tzn. niewidocznych z zewnątrz elementów łącznikowych (szprosy i belki). Ten efekt jednorodnej tafli szkła, transparentności i swoistej eteryczności obiektów będzie widoczny także w nocy dzięki iluminacji budynku. W elementach szklanej fasady zaprojektowane zostały uchylne wąskie skrzydełka okien, umożliwiające użytkownikom obiektu przewietrzanie pomieszczeń, nie tylko przez systemy pełnej wewnętrznej klimatyzacji, ale i poprzez bezpośredni dostęp do zewnętrznego powietrza. Warto podkreślić, że system możliwości indywidualnego przewietrzania pomieszczeń wprowadzony został na świecie po okresie pandemii, w celu podniesienia komfortu klimatycznego pomieszczeń ze szczególnym uwzględnieniem ich jakości sanitarno-higienicznej” – tak opisuje konstrukcję i zastosowane rozwiązania architektoniczne prof. Ewa Sipińska.

 

Projekt biurowca Silver Andersia w Poznaniu
Projekt biurowca Silver Andersia w Poznaniu
Projekt biurowca Silver Andersia w Poznaniu

Silver Andersia - metryczka projektu biurowca

Lokalizacja: Poznań, plac Andersa 3

Inwestor: spółka Andersia Retail Sp. z o.o. – joint venture pomiędzy Von der Heyden Group i Miastem Poznań
Projekt architektoniczny: Pracownia Architektoniczna Ewy i Stanisława Sipińskich
Wykonawca: PORR S.A.
Powierzchnia użytkowa: 40 000 m2

Projekt: 2021
Planowana realizacja: 2025

Wartość projektu: 90 mln euro

Źródło: sipinski.eu/pl; vonderheydengroup.com


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Biurowiec , Projekt Biurowca , Budynek Biurowy , Projekt Architektoniczny

Rekreacyjny dom z widokiem na owce
Rekreacyjny dom z widokiem na owce

Położony wśród malowniczych krajobrazów Wielkopolskiej Krainy Stu Jezior dom rekreacyjny oferuje z p ...

Sportowe osiedle
Sportowe osiedle

W inwestycję o nazwie Miasto Polskich Mistrzów Olimpijskich zaangażowany jest m.in. piłkarz Robert L ...

Archicad 28 – Inteligentne rozwiązania projektowe. Webinarium architektoniczne.
Archicad 28 – Inteligentne rozwiązania projektowe. Webinarium architektoniczne.

W październiku 2024 ukazała się najnowsza wersja oprogramowania Archicad28. To nic innego jak inteli ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera