Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dom na Styku

 

Czas czytania: ~ 3 min


Nie jest zaskoczeniem, że architekci z pracowni TTAT projektując dom w bezpośrednim sąsiedztwie parku, jednego z największych terenów zielonych w Czeladzi, zdecydowali się budynek maksymalnie otworzyć na przyrodnicze otoczenie. „Sąsiedztwo działki z bujną zielenią parku stało się punktem startowym genezy projektu”- mówią architekci.

 

Dom na styku w Czeladzi
Dom na styku

Dom z widokiem na park

Otoczenie jest bardzo często niezwykle istotnym punktem odniesienia, wobec którego projektujący domy jednorodzinne architekci muszą „zająć stanowisko”. Czasem próbują „schować” dom, aby nie dominował nad krajobrazem (Dom w krajobrazie), kiedy indziej dopasowują kształt bryły do zastanych na działce drzew (Circle Wood). Mogą otaczać budynek murem, separując odo otoczenia (In Out House) albo tworzyć bryłę z myślą o tym, jaki widok z okien będzie się z niej roztaczał (Dom (Nie)Powtarzalny). Są domy dominujące i wybijające się na tle krajobrazu (Arka Koniecznego) i takie, które z nim korespondują (Dom w Poznaniu). Dom na Styku pracowni TTAT nie miał dominować, powstał, aby komponować się z zielenią, oferując zarazem swoim mieszkańcom maksimum korzyści płynących z zielonego sąsiedztwa. Jednocześnie, ze względu na miejski kontekst i dość gęstą okoliczną zabudowę o miejskim właśnie charakterze architekci szukali, jak sami mówią, „odpowiedniego balansu i symbiozy pomiędzy architekturą domu jako tworu ludzkiego, a zielenią jako świata ożywionego”.

Dom na styku
Dom na styku

Dom stanął wzdłuż zachodniej granicy działki, dzięki czemu wschodnią jej część można było przeznaczyć na ogród. Strefa dzienna znalazła się najbliżej granicy parku i od tej strony w bryle pojawiają się linie organiczne, miękkie, zaokrąglone. Od frontu dom ma ściany ustawione tradycyjnie pod kątem prostym, tu, gdzie strefa zbudowań ludzkich styka się z parkiem architekci zdecydowali się je wygiąć, symbolicznie zbliżając je do tworów natury, rządzącej się przecież nieco inną geometrią. „Wklęsłość elewacji od strony ogrodu wskazuje jednak na to, który świat na ich styku, ludzki – geometryczny, czy ożywiony – organiczny stoi w przewadze nad drugim na projektowanej działce. Przyroda niejako odciska piętno na strukturze domu. Zmienia jego geometrię  wskazując jednoznacznie, że architektura dostosowuje się i ustępuje w hierarchii ważności światu ożywionemu” – tłumaczą projektanci z pracowni TTAT.

Dom na styku
Dom na styku

Biała minimalistyczna bryła

Dom na Styku jest parterowy, z podjazdem i strefą wejściową otwartą na drogę. Pozostałą część domu otacza mur, który zapewnia mieszkańcom prywatność. Jego wysokość się zmienia – mur jest wyższy od strony sąsiednich zabudowań, niższy zaś tam, gdzie posesja styka się z parkiem. W projekcie dominuje biel: mur, posadzki tarasów, elewacje domu, duża część jego wnętrz są białe, sam budynek pozbawiono detalu czy ozdób. Ów minimalistyczny charakter ma swoją kontynuację wewnątrz, gdzie motywem ocieplającym są dodatki wykonane z drewna. Duża część pomieszczeń domu została skierowana na wschód, ku elewacji otwierającej się na park; niektóre ścianki działowe we wnętrzu wykonano ze szkła, aby nie zasłaniać widoku na zieleń. „Przeszklenia oddzielające poszczególne pomieszczenia dzienne oraz wykreowanie przestrzeni salonu z jadalnią otwartą zarówno na wschód jak i na zachód zapewniają optymalną dozę doświetlenia w całym domu” – opisują swój pomysł architekci.

 

Zobacz galerię zdjęć domu

Dom na styku - metryczka projektu domu

Lokalizacja: Czeladź

Inwestor: prywatny
Projekt architektoniczny: TTAT

Autorzy: Magdalena Tokarska, Piotr Tokarski

Współpraca: Tymon Czyżewski, Kasjan Stabik, Aleksandra Stolecka, Bartosz Wolny,

Powierzchnia terenu: 633,25 m2

Powierzchnia użytkowa: 148,71 m2

Projekt: 2016

Realizacja: 2021

Zdjęcia: Tomasz Zakrzewski
 


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Realizacja Architektoniczna , Dom Jednorodzinny , Dom , Bryła Domu , Nowoczeny Dom

Centrum Ekoinnowacji Politechniki Gdańskiej oficjalnie otwarte
Centrum Ekoinnowacji Politechniki Gdańskiej oficjalnie otwarte

3 grudnia 2024 roku oficjalnie otwarto nowy budynek Politechniki Gdańskiej. Centrum Ekoinnowacji PG ...

Dom w Ochojcu. Nowe spojrzenie na kostkę polską.
Dom w Ochojcu. Nowe spojrzenie na kostkę polską.

Dom w Ochojcu, autorstwa pracowni jojko+nawrocki architekci jest dowodem na to, że współczesna archi ...

Architektura Roku Województwa Śląskiego 2024 - wyniki konkursu architektonicznego
Architektura Roku Województwa Śląskiego 2024 - wyniki konkursu architektonicznego

29 listopada 2024 roku ogłoszono wyniki konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego. To była ju ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera